Ako_si_navrhnut_vlastnu_luxusnu_jachtu_2017

Máte na mieru ušitú koženú bundu a alebo na mieru vytvorený Rolls-Royce. Čo robiť s ďalšími miliónmi?

Fraser Yachts je jednou zo spoločností, ktoré sa zaoberajú výrobou, predajom a úpravou luxusných lodí značky Benetti. Dosahujú veľkosť viac než 30 metrov a cenu najmenej 10 miliónov eur.

Benetti má svoju lodenicu v talianskom Toskánsku, v meste Viareggio. Zástupcovia firmy Fraser tu klientom z viac ako 50 krajín sveta pomáhajú rozhodnúť sa pre vnútorné a vonkajšie úpravy svojich súkromných lodí, vybrať si ďalšie vychytávky a načrtnúť a postaviť na palube výťahy, telocvične, bazény a bary.

Súvisiace: Tu je dôvod, prečo superboháči milujú jachty

Cesta kreatívneho jachtára sa začína vo výstavných priestoroch lodenice, iba niekoľko metrov od miesta, kde sa lode konštruujú.

Vassilis Fotilas, obchodný riaditeľ európskej pobočky Fraser Yachts, vraví: „Tu sa rozhodujú, ako bude vyzerať interiér. Sme teda obklopení stovkami vzoriek kobercov, kože, nábytku, príboru, riadu, skla a uterákov. Je to tu jedno úžasné ihrisko.“

Koľko sú klienti v priemere ochotní investovať do úpravy lode, kúpy prídavných člnov alebo špeciálneho doplnku do modernej kuchyne či kajuty?

Predstavivosť nemá hraníc. Ako vraví Fotilas: „Úprimne, nemyslím si, že by o tom uvažovali.“

Peniaze nie sú otázkou. Trendy a požiadavky sa však môžu zásadne líšiť v závislosti od klienta a krajiny. Zákazníci zo Stredného východu uprednostňujú priestorné interiéry; Európania a Američania majú v obľube vonkajší život a vyberajú si teda väčšie paluby, z ktorých sa snažia spraviť akýsi „nevšedný“ priestor.

Ako_si_navrhnut_vlastnu_luxusnu_jachtu_2017_1

Vassili Fotilas pozerá na vzorky látok v salóniku na jachty, v spoločnosti Azimut Benetti SpA v Pise, v Taliansku.

Vplyv na výber má i vek. Riaditeľ Fraser Yachts Roberto Giorgi tvrdí, že čím mladší je zákazník, tým odvážnejšie úpravy si objednáva.

„Keď jednáte s mladšou generáciou, musíte sa prispôsobiť jej požiadavkám,“ hovorí Giorgi. „Myslím, že v budúcnosti budeme vidieť ľudí využívať lode na zaujímavejšie účely, napríklad cesty okolo sveta. Jachty budú mať viacero moderných hračiek, prídavných člnov a väčšiu autonómiu. Mladí radi podnikajú dlhé cesty a na tento účel potrebujete patrične prispôsobenú loď.“

Štýl interiérov art deco poskytuje všetok komfort najluxusnejších obytných domov, ako aj bielu taliansku mramorovú podlahu

Štýl interiérov art deco poskytuje všetok komfort najluxusnejších obytných domov, ako aj bielu taliansku mramorovú podlahu

Podľa Fotilasa sa však netreba nechať úplne uniesť svojimi kreatívnymi predstavami. Hlavne ak svoju loď nevnímate iba ako rozmar, ale ako investíciu.

„Budujete svoj sen bez toho, aby ste si uvedomili, že jedného dňa ho predáte a kúpite si snáď ešte väčšiu jachtu,“ hovorí. Zároveň radí, že podobne ako s nehnuteľnosťami, je najlepšie nájsť „rovnováhu medzi tým, čo sa páči Vám a zvážiť, po čom bude dopyt na trhu, keď sa rozhodnete jachtu predať.“

Katalógy obsahujúce vzorky látok.

Katalógy obsahujúce vzorky látok.

 

Jachty vo výstavbe v lodenici Benetti.

Jachty vo výstavbe v lodenici Benetti.

 

Sada špeciálnych svietidiel vyrábaných na mieru; rám postele je z tmavého buku, s čelom z kože slonoviny.

Sada špeciálnych svietidiel vyrábaných na mieru; rám postele je z tmavého buku, s čelom z kože slonoviny.

 

Vírivka na slnečnej terase

Vírivka na slnečnej terase

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Boatinternational, Burgessyachts

Facebook komentár