Goldman_Sachs_predala_jachtu_ktoru_zabavila_byvalemu_magnatovi

Banka Goldman Sachs predala 66-metrovú – Natita, ktorá bola v auguste zabavená americkému ropnému magnátovi, Williamom Kallopovi. Kupujúcemu z Malty bola Natita predaná za 27,5 milióna dolárov, čo znamenalo zľavu viac ako 30% z požadovanej ceny na úrovni 39,9 milióna dolárov.

V roku 2005 bola dodaná ako Dilbar, holandskou spoločnosťou Oceanco, čím 66-metrová jachta stala prvou superjachtou, ktorú vlastnil ruský miliardár Alisher Usmanov. Po premenovaní na Ona bola však v roku 2008 Usmanovi dodaná 110-metrového Lurssena, čím sa táto jachta dostala na trh a v roku 2010 bola predaná za požadovanú cenu vo výške 59,9 milióna eur, Williamovi Kallopovi.

Rok pred zakúpením jachty, Kallop predal svoju ropnú činnosť, konzorciu kórejských a kolumbijských investorov za takmer 1 miliardu dolárov a krátko po predaji investoval do spoločnosti Quicksilver Ressources.

Natita však nebola prvou jachtou ktorý podnikateľ Kallop zakúpil, keďže v minulosti bol taktiež vlastníkom 57-metrovej jachty s menom Bad Girl, ktorú postavila firma Brooke Marine v roku 1992 a 93-metrovej jachty, ktorú kedysi využil aj John F. Kennedy, ako ju v roku 1998 kúpil na aukcii a dal ju zrenovovať.

Súvisiace:
Banka Goldman Sachs zabavila luxusnú jachtu ropného magnáta
Mercedes a Lexus nevyrábajú len autá, ale už aj luxusné jachty

V roku 2014 si Kallop podľa podania u súdu, od spoločnosti Goldman Sachs požičal 32 miliónov dolárov, v prospech Bad Girl a Natity. Banka uviedla, že jej majiteľ v novembri 2016 prestal splácať úver v hodnote takmer 28 miliónov dolárov. Od majiteľa, cez súd na Floride, členovia posádky vrátane kapitána, nedávno v splátkach získali 90 000 dolárov.

Goldman nakoniec uplatnila žalobu u federálneho súdu v Miami, ktorý rozhodol o zabavení jachty, ktorú americkí maršálovia zadržali prístave West Palm Beach. Prvým krokom banky ako majiteľa, bol nákup paliva pre jachtu v hodnote 67 000 dolárov. K dnešnému dňu však investičná banka na údržbu jachty vynaložila 438 000 dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWacth

Facebook komentár