Veľa peňazí sa vynakladá na nelegálne drogy a prostitúcie. Veľká Británia a Taliansko to chcú zahrnúť dp svojich výpočtov HDP.

Britský Národný štatistický úrad vo štvrtok oznámil, že drogy a sex ročne navýšia HDP ekonomiky o 10 miliárd libier (16,7 miliárd amerických dolárov). Britská vláda v súčasnosti začleňuje oblasti prostitúcie a narkotík do svojho oficiálneho výpočtu hrubého domáceho produktu (HDP). Tento indikátor je často zverejnovanou mierou toho, o koľko ekonomika danej krajiny rastie alebo zažíva kontrakciu.

Súvisiace: Táto mapa ukazuje, koľko stojí 1 gram marihuany po celom svete

Celkovo možno povedať, že ilegálne aktivity sú stále malou časťou britskej ekonomiky – len 0,7% (podľa vládnych odhadov).

Dôvodom pre zmenu je zladiť výsledky ekonomickej situácie v celej Európskej únii. Prostitúcia a niektoré drogy sú legálne v Holandsku, a táto krajina ich do svojich oficiálnych vládnych štatistík teda aj započítava.

Vzhľadom k tomu, prostitúcia a mnoho narkotík je vo Veľkej Británií stále nezákonných. Vláda  ich pomocou kombinácie policajných údajov a ďalších dát pomáha odhadnúť, presnejšie o koľko peňazí by tieto aktivity nvyšovali ekonomickú aktivitu.

Vlády často používajú prieskumy na zhromažďovanie informácií, ale je nepravdepodobné, že by díleri drog poskytli svoje odpovede.

Taliansko uviedlo podobné oznámenie počas minulého týždňa, keďže začne začleňovať predaj drog a prostitúcia do jej HDP. Sociálne siete zaplnili vtipy tzv. “HDP mafie”.

Ale Briti a Taliani nie sú v tom jediní, ktorí začleňujú nelegálnu podnikateľskú činnosť do svojich výpočtov HDP. Estónsko, Rakúsko, Slovinsko, Fínsko, Švédsko a Nórsko to robia rovnako.

Dokonca aj americký Bureau of Economic Analysis meria “sektor” prostitúcie, ako súčasť HDP štátu Nevada.

Súvisiace: Mexická drogová vojna v číslach

Hovorca Thomas Dail poznamenal: “Tam, kde prostitúcia je legálna ju budeme počítať.”

V Nevade teda BEA započítava prostitúcia v položke “ostatné osobné služby”, kam sa dostala s ďalšími malými odvetviami, ako sú osobní tréneri a snáh o vytváranie strán.

Dail ďalej uvádza: “Je to jedna z tých kategórií tzv. mišmašu.”

BEA v súčasnosti to isté robí aj vo Washington a Colorade s priemyslom marihuany.

Zdroj: Bloomberg, TheGuardian

Facebook komentár