Ekonomika_Britanie_v_aprili_prepadla_az_o_20_4%

Podľa údajov Úradu pre národnú štatistiku ekonomika Británie (ONS) v apríli zaznamenala najväčší mesačný pokles HDP (hrubého domáceho produktu).

HDP v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesol o 20,4%, čo je ostrejší pokles, ako očakávali opýtaní analytici – 18,4%. To predstavovalo 24,5% pokles od apríla 2019, pretože obmedzenia vyvolané pandémiou koronavírusov hospodársku aktivitu jednoznačne zabrzdili.

Počas troch mesiacov do konca apríla sa ekonomika v porovnaní s predchádzajúcim trojmesačným obdobím znížila o 10,4%, Úrad tiež potvrdil, že opäť klesla pod očakávania analytikov, ktoré bolo na hodnote prepadu o 10%.

Podľa údajov Johns Hopkins University University, Británia 23. marca nariadila obmedzenia s cieľom zamedziť šíreniu pandémie koronavírusov. Podľa údajov Johns Hopkins University University v piatok ráno, bolo potvrdených 292 860 prípadov. Niektoré opatrenia sa v máji začali zmierňovať, ale drvivá väčšina britskej ekonomiky bola počas mesiaca apríl v rapídnom obmedzení.

Ed Monk, zástupca riaditeľa pre osobné investície v spoločnosti Fidelity International, uviedol: „Údaje o HDP za Q1 poukázali na škody spôsobené iba niekoľkými týždňami blokovania – odhady pre Q2, ktoré sa očakávajú koncom tohto mesiaca, poukážu na razantný zásah produkcie.“

„Keď sa však začnú uvoľňovať obmedzenia sociálneho kontaktu, podniky sa pomaly vrátia k aktivite a od pondelka sa chystajú znovu otvoriť obchody, ktoré nie sú nevyhnutnými, čiže ekonomika prechádza postupným otvorením a v nasledujúcich mesiacoch bude pravdepodobne rásť. Otázkou je, do akej miery a akú schopnosť majú spoločností aby zostali nad vodou a udržať si zamestnancov je pre súčasnosť kľúčové. “

Britská libra bola po zverejnení údajov bola pomerne stabilná a v piatok ráno sa obchodovala za 1,2575 dolárov. Howard Archer, hlavný ekonomický poradca EY ITEM, v poznámke uviedol, že ekonomika krajiny bude pravdepodobne smerovať k „výraznému rekordnému poklesu v druhom štvrťroku“, ktorý by mohol byť vyšší ako 13%.

V správe uviedol: „Za predpokladu, že vláda bude naďalej zmierňovať obmedzenia, očakáva sa, že ekonomika sa v treťom štvrťroku začne opäť zvyšovať. Pomôcť by mal dopyt po spotrebiteľov po zrušení obmedzení, zatiaľ čo v posledných mesiacov roku 2020 by mala byť silnejšia aj celosvetová hospodárska aktivita. Jedná sa o razantné výzvy v rámci nezamestnanosti, ktorá sa pravdepodobne v nadchádzajúcich mesiacoch výrazne zvýšia.“

Británia je zároveň stále zablokovaná v obchodných rokovaniach s EÚ a ešte stále musí dokončiť svoje rozdelenie v rámci bloku. Podnikateľské skupiny varovali pred nebezpečenstvom nevhodného obchodného scenára s Brexitom, pretože pandémia koronavírusových rizík tohto-ročné problémy ešte viac zvýrazní.

V stredu OECD varovala, že Británia bude pravdepodobne najviac zasiahnutou rozvinutou ekonomikou, pretože predpokladajú pokles HDP Británie v roku 2020 o 11,5%, čo je o niečo horšie ako predpokladaný pokles Talianska a Francúzska a prípadne ešte viac (o 14%).

Ratingová agentúra Moody’s v stredu v správe varovala, že nejednoznačný Brexit by po pandémii „výrazne poškodil potenciálne krehké zotavenie Británie z jej najhlbšej recesie za takmer storočie“.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár