3_z_najvacsich_ekonomik_EU_su_pravdepodobne_v_recesii

Európa by mohla byť zasiahnutá krízou, pretože tri z jej najväčších ekonomík súčasne čelia razantným problémom. Európska centrálna banka navyše vyzerá, že nemá žiadne “náboje” k podpore oslabeného hospodárstva.

Čo sa stalo?

Nemecko je najväčšou európskou ekonomikou. Táto krajina sa z veľmi veľkého podielu spolieha na zahraničný vývoz, čo znamená, že je obeťou spomalenia svetového obchodu, z dôvodu čínsko-americkej obchodnej vojny.

V stredu Nemecko uviedlo, že priemyselná produkcia v júni medzi-mesačne poklesla o 1,5%. Podľa spoločnosti Oxford Economics: „Všetky hlavné sektory okrem stavebníctva v priebehu mesiaca čelili kontrakcií, pretože na toto odvetvie aj naďalej pôsobí obchodné napätie.“

V 2. štvrťroku priemyselná výroba medzikvartálne poklesla o 1,9%, čo podľa ekonómov predstavuje „najväčší štvrťročný pokles od roku 2012“.

Uviedli: „Náš ukazovateľ HDP pre Nemecko však aktuálne poukazuje na pokles v druhom štvrťroku.”

To má vplyv na pracovné miesta. Hlavný ekonóm HSBC – Stefan Schilbe nedávno uviedol, že v mesiaci júl sa nezamestnanosť zvýšila, čo predstavuje druhé zvýšenie za tri mesiace. Spomalenie, ako to uviedol Schilbe, začína „ukazovať skromný výkon na trhu práce“.

Graf: Priemyselná produkcia Nemecka
3_z_najvacsich_ekonomik_EU_su_pravdepodobne_v_recesii_graf

Británia na tom nie je vôbec lepšie

Ekonomika Veľkej Británie v 2Q zaznamenala prvý pokles ekonomiky od roku 2012, čo je jasným znakom účinkov neistoty, ktorú má Brexit na ekonomiku Veľkej Británie.

Lukman Otunuga, ktorý je analytikom spoločnosti FXTM, uviedol: „Dôvera k zdraviu britskej ekonomiky v piatok čelila svojej poslednej rane.“

Podnikateľské investície v posledných piatich štvrťrokov len klesajú.

Ranko Berich, ktorý má na starosti oddelenie analýzy trhu v Monex Europe poznamenal: „Ekonomika teda príjma len podporu od vlády a domácnosti,“ … „Toto je jednoznačne neudržateľná situácia pre hospodárstvo a poukazuje na to, do akej miery si už Brexit vybral značné dôsledky.“

Britská libra oproti americkému doláru klesla o 0,4%.

Otunuga uviedol: “Piatkové sklamanie z výsledku HDP poukazuje na rozšírenie negatív pozostávajúcich z Brexitu, ktorý ťahá britské hospodárstvo hlbšie do priepasti. Tento nepriaznivý scenár môže prinútiť Centrálnu Banku Británie znížiť úrokové sadzby skôr, ako sa očakávalo, v snahe oživiť britské hospodárstvo.”

Graf: Výsledky HDP Británie za 2Q 2019
3_z_najvacsich_ekonomik_EU_su_pravdepodobne_v_recesii_graf_3

Taliansko medzitým taktiež čelí náročnému obdobiu

V piatok taliansky podpredseda vlády požiadal o vyslovenie nedôvery voči svojej vlády. Poslal trhy do poklesu a výnosy dlhopisov prudko vzrástli, až o 17 bázických bodov na 0,225%.

Taliansky dlh voči HDP sa nachádza nad hodnotou 130% – historické maximum a zároveň to nevyzerá tak, že by sa hodnota tohto pomeru mohla zlepšiť.

Spoločnosť Capital Economics poznamenala: „Existuje málo toho, čo môže talianska vláda urobiť, aby zabránila zvyšovaniu svojho dlhu. Z mnohých dôvodov, z ktorých je to predovšetkým jej členstvo v eurozóne, existujú však tri cesty k znižovaniu dlhu – rýchlejší rast HDP, fiškálne úsporné opatrenia a vyššie inflácia – ale tieto možnosti sú buď ťažko realizovateľné alebo pravdepodobne budú neúčinné. Preto si myslíme, že Taliansko bude nakoniec nútené reštrukturalizovať dlh alebo vyhlásiť bankrot.“

Graf: Pomer dlhu Talianska voči HDP
3_z_najvacsich_ekonomik_EU_su_pravdepodobne_v_recesii_graf_2

Môže ECB ešte niečo urobiť pre záchranu tohto neporiadku?

Príliš ani nie.

Európska centrálna banka pravdepodobne v septembri zrealizuje zníženie úrokových sadzieb a zmierni tlak na Európu uvoľnením politiky, pravdepodobne to však môže byť len trik.

Úrokové sadzby sa už v súčasnosti nachádzajú na zápornej hodnote, teda -0,4%. Ďalší negatívny vývoj by vytvoril ďalšie problémy, ktoré by naopak mohli viesť k ďalšiemu znižovaniu objemu pôžičiek bánk (pretože by tým banky prichádzali o peniaze). ECB nemá vo svojom arzenáli veľa zbraní, ktoré by vedeli podnietiť rast ekonomiky Európy.

Výsledkom je, že Európa vyzerá byť naozaj vo veľkých problémoch.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár