Podport_kralovska_svadba_ekonomiku_Britanie

Jedná sa o obľúbený bulvárny titulok novín: Kráľovská svadba prinesie hospodárstvu veľkú podporu.

Časť britskej tlače s dôverou naznačuje, že sobotnajšia svadba princa Harryho a Meghan Markle bude pre hospodárstvo krajiny prínosom v objeme stoviek miliónov libier.

Maloobchodné výdavky sú pravdepodobné, keďže veľké množstvo fanúšikov a priaznivcov nakúpi suveníry z Kráľovskej svadby, ako aj budú vynaložené finančné prostriedky na zabezpečenie jedlo a pitia pre účastníkov.

Ale predchádzajúce skúsenosti ukazujú, že veľké kráľovské udalosti zvyčajne neprodukuje finančné prostriedky, ktoré by chceli a sotva sa prejavia z hľadiska výkonnosti širšej ekonomiky.

Howard Archer, ktorý je hlavným ekonomickým poradcom klubu EY ITEM poznamenal: “Chceli by sme si byť opatrní, aby sme potenciálny dopad neprehnali alebo sa nesnažili sa tvrdo stavať na potenciálnych ziskoch.”

“Treba mať na pamäti, že niektoré maloobchodné výdavky môžu byť len premenené z výdavkov na iné položky.”

Ak sa história opakuje, kráľovská svadba ekonomike určite nepomôže.

Podľa úradu Spojeného kráľovstva pre národnú štatistiku, svadba princa Williama a Kate Middletonovej z roku 2011, výrazný nárast ekonomiky nepriniesla.

Keď sa bral William – starší brat Harryho a druhý následník na trón v apríli roka 2011, väčšina pracovníkov dostala ďalší voľný deň, čo nemalo rozsiahly vplyv aktivity celej ekonomike, v rámci spomínaného mesiaca.

Z dôvodu mimoriadneho voľna nedošlo k výraznému navýšeniu ekonomickej aktivity.

Poradenská spoločnosť PwC odhadla, že svadba Williama a Kate vo forme dodatočných výdavkov priniesli zhruba 107 miliónov libier (145 miliónov dolárov): Pre maloobchodníkov sa jednalo o mierne pozitívny faktor, avšak bol dosiahnutý 4% objemu, ktorý je vynaložená v Británií počas čierneho piatku, čo je najrušnejší nákupný deň roka.

Čo bude nasledovať?

Po akomkoľvek navýšení výdavkov v tomto mesiaci, v júni môže nasledovať pokles. Údaje z Úradov ukazujú, že zatiaľ čo maloobchodné predaj sa v apríli 2011 zvýšili, v nasledujúcom mesiaci poklesli.

Puby pravdepodobne zarobia viacej, z dôvodu dlhšiemu pracovnému času. Parlament v Spojenom kráľovstve kvôli svadbe umožňuje, aby všetky pivnice zostali otvorené v piatok a sobotu do 1 hodiny, na rozdiel od obvyklých 11 hodín.

Avšak akýkoľvek objem dodatočnej konzumácie alkoholu zo svadby bude ťažké posúdiť, hlavne preto, že jeden z najväčších športových podujatí Veľkej Británie – futbalového finále FA Cupu – pripadá na ten istý deň.

Spoločnosť British Beer & Pub Association očakáva, že tržby budú predstavovať 20 miliónov libier alebo o 8% viac ako počas bežného víkendu.

Podporu by však mohli vykompenzovať tí, ktorí sa rozhodnú zostať doma a budú pozerať udalosť v televízii, namiesto toho, aby sa vytratili a míňali peniaze na iné činnosti.

Žiadny nárast turizmu

Počas poslednej kráľovskej svadby a okolo nej nebol zaznamenaný ani výrazný rozmach turistických výletov alebo výdavkov. Počet ľudí, ktorí pricestovali do Veľkej Británie v apríli 2011, sa zmenil len minimálne a približne 500 000 Britov využilo mimoriadny voľný deň na odchod z krajiny.

Podobný model sa očakáva aj tentokrát. Podľa expertov na cestovanie, v období svadby nebolo zaznamenané značné navýšenie počtu rezervácií do Británie.

Analytici očakávajú, že akýkoľvek nárast návštev od kráľovských fanúšikov bude potlačený túžbou iných turistov zostať mimo davu.

Faktor “dobrého pocitu” bude slabnúť

Ekonomika v Británií by sa mohla navýšiť. HDP Británie v prvom štvrťroku roku 2018 v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi vzrástlo iba o 0,1% , čo predstavuje najslabšiu expanziu za viac ako päť rokov.

Keďže kľúčové politické otázky neboli opätovené a časom oslabli, ekonómovia vyjadrili neistotu nad odchodom Británie z Európskej únie, ktorý by sa mal uskutočniť v marci 2019 a tlak na mzdy rast len poškodil.

Faktor “dobrého pocitu”, generovaný svadbou Meghan a Harryho by mohol ľudí nútiť, aby míňali viac. Ale pravdepodobne to nebude trvať dlho.

Archer nakoniec poznamenal: “Bude to pravdepodobne krátkodobé, pretože neovplyvňuje ekonomické fundamenty, ktorým čelia domácnosti.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár