Komisia_Neschopnost_Talianska_znizit_dlh_predstavuje_riziko_pre_Europu

Európska komisia vydala ďalšie ostré upozornenie s ohľadom na Taliansko, podľa ktorého masívny verejný dlh krajiny a dlhotrvajúca slabosť produktivity predstavujú riziko pre ostatné krajiny v regióne.

Zatiaľ čo nepoužíva slovo “nákaza”, Komisia zdôraznila, ako problémy Talianska ovplyvňujú ostatných. Podľa nej sa miera zadlženosti – viac ako dvojnásobok hranice EÚ – nezníži a vláda prišla zároveň s rozpočtom, ktorý zvráti “predchádzajúce dôležité reformy”.

Graf: Dlhové zaťaženie – pomer dlh k HDP Talianska zostane v roku 2019 nad 130%
Komisia_Neschopnost_Talianska_znizit_dlh_predstavuje_riziko_pre_Europu_graf

Komisia vo svojej výročnej správe o ekonomickej a sociálnej situácii v členských štátoch EÚ uviedla: “Taliansko zažíva nadmernú nerovnováhu,” … “Vysoký vládny dlh a dlhotrvajúca slabá dynamika produktivity znamenajú riziká so zahraničným významom.”

Tretia najväčšia ekonomika eurozóny koncom minulého roka po dosiahnutí kontrakcie v dvoch štvrťrokoch vstúpila do technickej recesie. V decembri sa populistická vláda premiéra Giuseppe Conteho dohodla s Komisiou na tohtoročnom rozpočte po tom, ako v tomto roku zrevidovala cieľový deficit a prognózu hospodárskeho rastu.

Výnos na 10-ročných štátnych dlhopisoch Talianska sa po týchto správach zvýšili o na 2,75 percenta a rozpätie v porovnaní s 10-ročnými štátnymi dlhopismi Nemecka sa zvýšilo o 5 bázických bodov na 263 bázických bodov.

Slabiny Talianska

V stredu sa poukázalo na ďalšie dôkazy o pozícii Talianska ako slabého miesta v eurozóne. Ekonomický sentiment v krajine vo februári klesol, zatiaľ čo priemer pre oblasť Eurozóny sa znížil len mierne.

Viceprezident Komisie – Valdis Dombrovskis v rozhovore pre televíziu Bloomberg v Bruseli, poznamenal: “Neistota týkajúca sa plánov populistickej administratívy “vyústila do pomalšieho hospodárskeho rastu” a mala vplyv na širší výhľad eurozóny.”

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire v minulo-týždňovom rozhovore pre agentúru Bloomberg News uviedol: “Talianska recesia je vážnym problémom, keďže prepad bude mať významný vplyv na rast v Európe a môže mať vplyv aj na Francúzsko”.

Vláda plánuje zníženie dlhu na 130,7% hrubého domáceho produktu v tomto roku a 129,2% v roku 2020. Limit EÚ sa nachádza na hodnote 60%.

Minulý týždeň ratingová agentúra Fitch Ratings ponechala svoj negatívny výhľad na dlh Talianska, pričom varovala, že extrémne vysoká úroveň pôžičiek verejnej správy predstavuje riziko. V stredu samostatná správa talianskeho štatistického úradu ukázala, že podnikateľská a ekonomická dôvera Talianska tento mesiac poklesla.

Jack Allen, ekonóm spoločnosti Capital Economics v Londýne, poznamenal: “Prieskum sentimentu je v súlade s našim názorom, že ekonomika eurozóny sa tento rok rozšíri o približne 1 percentuálny podiel, ale talianske hospodárstvo sa bude snažiť o dosiahnutie rastu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár