Rastúci_dolar_by_mohol_negativne_ovplynit_Argentinu_a_dalsie_rozvijajuce_sa_trhy

Potom, ako Buenos Aires z roku 2001 vyhlásila default na najväčší objem dlhu v histórii, situácia brazílskej ekonomiky sa obrátila smerom k najhoršiemu. Keď sa Argentína ocitne v podobnej hospodárskej búrke, niektorí sa obávajú, že finančná nákaza sa opäť rozptýli aj na ďalšie rozvíjajúce sa trhy.

Argentínske peso voči americkému doláru v tomto roku pokleslo o viac ako 30%, čo krajinu prinútilo, aby zvýšila úrokové sadzby na 40% a v tomto mesiaci získala kontroverzný záchranný program MMF. Zatiaľ čo riziko nákazy je v súčasnosti “obsiahnuté”, podľa skupiny analytikov zo Citi Research, vedenej Davidom Lubinom, rastúci americký dolár by to mohol zmeniť.

Lubin ďalej poznamenal: “Ak dôjde k zhoršeniu širokého sentimentu v oblasti rozvíjajúcich sa trhov alebo k zhoršeniu situácie v Argentíne, tlak na zvýšenie likvidity portfólia môže viesť k nákazám do iných krajín spomínaných rozvíjajúcich sa trhov,” … “Ďalšie zhodnotenie dolára by pre toto riziko mohlo byť najpravdepodobnejšou spúšťou.”

Očakávania rýchlejšieho globálneho rastu a agresívne opatrenia centrálnej banky v posledných mesiacoch nasmerovali dolár na vyššie úrovne a od polovice febrára sa dolárový index navýšil o takmer 5%. Rovnako tak výnosy z amerických dlhopisov dosiahly vyššie úrovne, pričom úzko sledovaný desaťročný výnos štátnych dlhopisov USA sa prednedávnom dostal na najvyššiu úroveň od roku 2011, k hodnote 3,12%.

David Duong – ktorý je vedúcim analytikom stratégií pre HSBC, ktorý sa špecializuje na Latinskú Ameriku – uviedol, že zatiaľ čo situácia v Argentíne je v súčasnosti “zvládnuteľná”, tieto faktory by mohli byť spojené s “receptom na väčšiu averziu k riziku v rámci celej regionálnej úrovne”.

Duong poznamenal: “Existuje obava, že trhy nebudú rozdeľovať medzi Argentínou a ostatnými krajinami Latinskej Ameriky, pretože nervozita dominuje na výkonnosti regiónu ako celku,” … “Čo je dôležitejšie pre výkon mien v Latinskej Amerike, predstavuje trvalý nárast amerických výnosov a amerického dolára.”

Súvisiace: Rozvíjajúce sa trhy: Argentína zvyšuje úrokové sadzby na 40%

Brazília podľa analytikov voči argentínskej nákaze patrí medzi najzraniteľnejšie oblasti, keďže obe krajiny majú tendenciu mať korelované obchodné cykly. Menová kríza v Brazílii tesne pred prelomom tisícročia v skutočnosti v Argentíne stanovila pôdu pre depresiu v roku 2001, čo podľa neho pomohlo oslabiť stabilitu brazílskych cien aktív v roku 2002.

Lubin ďalej poznamenal: “Zdá sa, že obaja susedia vykazujú pozitívny prenos šoku medzi sebou v podobe ping-pongu.”

Argentína je tretím najväčším obchodným partnerom Brazílie a predstavuje 66% vývozu automobilov v krajine. Napriek tomu nákazlivé efekty môžu byť tentokrát “okrajové”. Citi Research odhaduje marginálnu elasticitu 0,02 v rýchlosti rastu HDP Brazílie, pre zníženie v Argentíne o 1%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár