Rast cien zlata.

Rast cien zlata.

Zlato má povesť vhodného zabezpečenia proti inflácii, takže ak zlato stúpa, je potrebné, aby trhy poukazovali na nárast z inflácie, však? Crispin Odey, manažér európskeho hedžového fondu, dokonca tvrdí, že vlády môžu zakázať súkromné vlastníctvo zlata, ak v dôsledku pandémie Covid-19 stratia kontrolu nad infláciou.

Táto línia myslenia však jednoducho neobstojí. Inflácia v dôsledku pandémie klesá a vôbec nerastie. Spotrebiteľské ceny v marci klesli o 0,4% a v apríli o 0,8%. Vytratenie dopytu z dôvodu vysokej nezamestnanosti prevýšilo zníženie ponuky v dôsledku odstavenia tovární, predajní, služieb atď. Federálny rezervný systém síce ponúka rozsiahly objem lacných pôžičiek, ale bez dopytu zo strany dlžníkov sa jedná o veľmi neefektívne opatrenie bez výsledku. Takže z Fedu ani nedochádza k podpore rastu inflácie.

Graf: Vľavo: Zlato stúpa, keď výnosy štátnych dlhopisov USA klesajú. Vpravo: Reálny výnos dlhopiosv je kľúčovým faktorom
Skutocny_dovod_preco_cena_zlata_aktualne_rastie_graf

Existuje však jednoduchšie vysvetlenie nedávneho rastu cien zlata. Zlato stúpa, keď úrokové sadzby klesajú. Vyššie zverejnená dvojica grafov na túto koreláciu ukazuje. Ak upravíte cenu zlata o infláciu, vidíte, že na začiatku minulého desaťročia klesá, keďže reálny výnos zo štátnych dlhopisov sa zvyšoval. (Reálne znamená upravený o infláciu.) V poslednom období sa situácia opakuje: Cena zlata upravená o infláciu rastie, zatiaľ čo reálny výnos 10-ročných štátnych dlhopisov klesá.

Tento vzťah má zmysel. Zlato nevypláca žiadny výnos, takže je považované za neatraktívne v čase, keď je skutočný výnos z dlhopisov vysoký. Z hľadiska ekonómov sú náklady na držanie zlata v podobných časoch vysoké. Naopak, v časoch, ako je tento, keď je výnos z dlhopisov ministerstva financií USA v skutočnosti negatívny, zlato vyzerá celkom atraktívne.

Stručne povedané, zlato nedosahuje rast z dôvodu inflácie. Rastie, pretože Fed a ďalšie centrálne banky znižujú úrokové sadzby, aby bojovali proti opačnému riziku – deflácii spôsobenej hlbokou recesiou z dôvodu pandémie Covid-19.

Zlatu by sa samozrejme aj dobre darilo, ak by inflácia prudko stúpala a Fed by začal s miernym zvyšovaním úrokových sadzieb, pretože ekonomika opäť získala na tempe. Obava z tohto scenára pravdepodobne stojí za nákupom zlata niektorých investorov. Tvrdenie, že rastúca cena zlata je príznakom skrytej inflácie, však nie je ideálne. Aktuálne je deflácia, nie inflácia, motorom rastu zlata.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár