Dokonca skupina VW predbehla spoločnosť Tesla.

Dokonca skupina VW predbehla spoločnosť Tesla.

Elektromobily v minulom roku tvorili viac ako polovicu všetkých predaných automobilov v Nórsku, čím sa krajina dostala do popredia v úsilí s cieľom znížiť podiel spaľovacích motorov. A dokonca Tesla prišla o svoju korunu, z dôvodu predaja skupiny Volkswagen.

Nórsko využíva obrovské daňové stimuly, aby zabezpečilo, že každý nový osobný automobil a dodávka predaná v krajine budú do konca roku 2025 vozidlami s nulovými emisiami. Oyvind Solberg Thorsen, výkonný riaditeľ Nórskej cestnej federácie (OFV) uviedol: “Rekordný predaj elektrických vozidiel v roku 2020 znamená, že krajina je aktuálne v predstihu.”

Podľa údajov, ktoré v utorok zverejnil OFV, sa trhový podiel elektrických automobilov v Nórsku počas roku 2020 zvýšil na 54% zo 42% v predchádzajúcom roku. Po zahrnutí hybridných vozidiel dosiahol v minulom roku podiel elektrifikovaných vozidiel hodnotu až 83%.

Benzínové a naftové automobily, ktoré mali v roku 2015 kombinovaný trhový podiel 71%, majú v súčasnosti už len hodnotu 17%.

Nórsko je svetovým lídrom v oblasti vytláčania znečisťujúcich vozidiel z ciest a zdá sa, že ich stratégia naberá na obrátkach, keď batériové elektrické vozidlá v priebehu decembra tvorili až dve tretiny všetkých predajov. Ostatné krajiny sa snažia nezaostávať. Spojené kráľovstvo v novembri uviedlo, že v roku 2030 zakáže predaj nových automobilov poháňaných iba fosílnymi palivami, čo znamená o päť rokov skôr, ako sa predtým plánovalo.

Automobilky sa snažili využiť Nórsko ako testovaciu krajinu svojich elektrických ambícií. Podľa časopisu OFV, luxusná značka Audi (materskej skupiny Volkwagen) v roku 2020 získala vedúce postavenie na trhu. V krajine spoločnosť predala 9 227 svojich vozidiel modelu E-tron. Spoločnosť Tesla a jej Model 3, ktorá bola lídrom v roku 2019, bola odsunutá na druhé miesto s 7 770 vozidlami. Na 3. mieste sa umiestnila značka značka Volkswagen s vozidlom ID.3, so 7 754 predanými vozidlami.

Nórsko, ktoré je najväčším producentom ropy v západnej Európe, už desaťročia využíva daňové úľavy na zvýšenie predajov elektromobilov. Príjmy z ropy pomohli vybudovať štátny suverénny fond bohatstva o objeme 1,3 bilióna dolárov, ktorý v súčasnosti zvyšuje investície do obnoviteľnej energie a znižuje svoje aktíva v oblasti ropy a zemného plynu.

Podľa Nórskej asociácie elektrických vozidiel, stimuly umožňujú lacnejšiu kúpu u väčšiny modelov elektrických vozidiel, v porovnaní s podobnými benzínovými modelmi. Kupujúci využívajú ďalšie stimuly, vrátane využívania pruhov pre autobusy a znížených poplatkov za štátne trajekty a spoplatnené cesty.

Krajina má podľa Nórskeho združenia elektrických vozidiel 10 000 verejne dostupných nabíjacích bodov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár