Elon Musk.

Elon Musk.

Spoločnosť Tesla práve uviedla čísla výroby a dodania vozidiel v prvom štvrťroku roka 2021. Celkovo dodala 184 800 vozidiel a vyrobila 180 338 automobilov.

Podľa odhadov zostavených spoločnosťou FactSet k 1. aprílu analytici očakávali, že spoločnosť Tesla v tomto období dodá okolo 168 000 vozidiel. Odhady sa pohybovali v rozmedzí 145 000 do 188 000 vozidiel.

Dodávky za prvý kvartál prekonali doterajší rekord spoločnosti Tesla vo výške 180 570 dodávok, dosiahnutých v 4Q 2020.

Všetky elektrické vozidlá, ktoré vyrobila, boli v priebehu štvrťroku práve sedanmi Modelu 3 a crossovery SUV typu Y a neboli vyrobené ani žiadne drahšie sedany Modelu S a vozidlá typu SUV s označením X.

Z inventára dodala 2 020 vozidiel Modelov S a Modelov X, čo však predstavuje iba 1% z jeho celkových dodávok. Vo svojom vyhlásení spoločnosť Tesla napísala, že s „nainštalovaným a testovaným novým vybavením v Q1“ sa spoločnosť nateraz nachádza „v raných fázach výroby“ pre aktualizované verzie S a X.

Počas svojich posledných oznámených výsledkov spoločnosti z 27. januára generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk uviedol: „Boli sme schopní predstaviť modely Plaid Model S a X – Model S bude dodaný vo februári a Model X o niečo neskôr.“ Dodal, že s „Modelom S Plaid, sme aktuálne vo výrobe.“

Model S predstavuje luxusný sedan, ktorý podľa vyjadrení spoločnosti sľubuje, že zrýchli z 0 na 60 míľ za hodinu za menej ako 2 sekundy a ktorý pojme až sedem osôb so sedadlami v treťom rade. Čo je dôležité pre automobilové marže spoločnosti Tesla, Modely S a X majú vyššiu priemernú predajnú cenu ako S a Y. Model S podľa webovej stránky spoločnosti Tesla stojí od 79 990 do 149 990 dolárov.

Na fungovanie spoločnosti Tesla počas štvrťroka končiaceho sa 31. marcom 2021 však v konečnom dôsledku mal vplyv požiar továrne v kalifornskom meste Fremont, dočasné uzavretie, ktoré Musk pripísal nedostatku dielov, širší nedostatok čipov v priemysle, problémy s kapacitou prístavov a pretrvávajúca pandémia.

Posledné čísla dodávok spoločnosti Tesla predstavovali viac ako 100% nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka, keď spoločnosť začala s dodávkami a rozsiahlou produkciou Modelu Y. Dodávky spoločnosti Tesla v 1Q 2021 sa však zvýšili o niečo viac ako 2% od štvrťroka končiaceho roku 2020, keď spoločnosť Tesla dodala 180 570 kusov vozidiel.

Dodávky sa najviac približujú predajným číslam uvádzaným spoločnosťou Tesla.

Počas najnovšej výzvy ohľadom výsledkov CFO – Zachary Kirkhorn uviedol, že v roku 2021: „Konkrétne pre Q1 budú mať naše objemy výhodu skorých dodávok Modelu Y v Šanghaji. Výroba Modelov S a X však bude nízka kvôli prechodu na novo-navrhnuté modely. “

V rámci každoročného stretnutia akcionárov v roku 2020 generálny riaditeľ Elon Musk akcionárom povedal, že očakáva, že dodávky za rok dosiahnu predpokladaný rozsah medzi 477 750 a 514 500 automobilmi. Spoločnosť Tesla sa dostala do stredného rozsahu tohto odhadu a za tento rok dodala 499 550 automobilov, čo je doteraz najlepší objem čo sa týka predaja.

Musk a Kirkhorn počas tejto výzvy odmietli poskytnúť konkrétne odhady pre dodania roku 2021, uviedli však, že v priebehu druhého štvrťroka ponúknu väčšiu transparentnosť. Kirkhorn k výzve uviedol: „Naďalej očakávame dlhodobý objem CAGR (zloženej ročnej miery rastu) vo výške 50%, na základe čoho ju môžeme v roku 2021 podstatne prekročiť.“ Tento cieľ zopakoval vtedajší prezident spoločnosti Tesla pre automobilový priemysel Jerome Guillen v rovnakom výzve. (Guillen sa odvtedy presunul na post prezidenta v rámci nákladnej dopravy.)

Fanúšikovia aj kritici budú sledovať, či nové elektrické vozidlá s batériami, ktoré sa dostanú na trh, začnú oslabovať vedúce postavenie spoločnosti Tesla v tejto kategórii alebo viac uberú z predaja spaľovacích motorov a hybridných vozidiel. Startupy aj veľké automobilky zavádzajú viac modelov pre oblasť elektromobilov, ako kedykoľvek predtým.

Investičná spoločnosti Jeffries 29. marca znížila cenový cieľ pre spoločnosť Tesla zo 775 dolárov na 700 dolárov, pričom analytik Philippe Houchois do poznámky ku klientom napísal:

„Dedičný 30-50% čistý rast a dvojciferný potenciál marží stále podporujú vysoké násobky, ale Tesla už nie je tak unikátnou ako elektromobily s preferovaným prístupom ku kapitálu. Niektoré metriky sa začali zhoršovať, ale len pomaly a Tesla stále vedie na viacerých frontoch, od softvéru cez dizajn, výrobu a priamy predaj.“

Facebook komentár