Tesla-dalej-znizuje-ceny-v-USA-a-Europe

Výrobca elektrických vozidiel Tesla opäť znižuje ceny v USA a v celej Európe, ako vyplýva z údajov webovej stránky spoločnosti.

Tesla nereagovala na žiadosť o komentár k tomu, čo ju tento týždeň motivovalo k zníženiu cien.

Tento krok v USA však môže Tesle pomôcť kvalifikovať sa na väčšie objemy federálnych daňových úľav na elektromobily a zvýšiť objem predajov v USA aj v zahraničí po tom, čo sa zvýši konkurencia a úrokové sadzby.

Agentúra Reuters uviedla, že Tesla v Nemecku znížila ceny Modelu 3 a Modelu Y z 1 % na približne 17 % v závislosti od konfigurácie. Tesla Model 3 bol v decembri 2022 najpredávanejším elektrickým vozidlom v Nemecku, po ňom nasledoval Model Y. Spoločnosť porazila Volkswagen a jeho populárne elektrické vozidlo ID.4 v Nemecku.

Tesla Model 3 za zvýhodnenú cenu je porovnateľným so základným elektromobilom značky Volkswagen – ID.3.

Podľa nezávislého odborníka v oblasti elektrických vozidiel – TroyTeslike, cena novej Tesly v rámci Modelu 3 v USA klesla medzi 6 % a 14 % v závislosti od konfigurácie a cena Modelu Y klesla približne o 19 %, taktiež v závislosti od konfigurácie.

Model 3 je základným sedanom automobilky Tesla. Model Y niektorí kategorizujú ako športové úžitkové vozidlo a iní ako crossover. Spoločnosť taktiež pristúpila k zníženiu cien v rámci svojich drahších vozidiel Model S sedan a SUV v rámci Modelu X.

Vo všeobecnosti majú elektromobily nárok na daňové úľavy v USA v závislosti od toho, do akej formy alebo kategórie spadajú, ich účinnosti a dojazdu (čo znamená počet kilometrov, ktoré môžu prejsť s plne nabitou batériou), ako aj od maloobchodnej ceny odporúčanej výrobcom.

Americká vláda odložila stanovenie nových pravidiel ohľadom získavania surovín a komponentov batérií, aby sa automobilky kvalifikovali na daňový bonus v objeme 7 500 dolárov na tzv. čistejšie vozidlá minimálne do konca marca 2023.

To znamená, že Tesla a ďalší výrobcovia EV môžu zatiaľ nakupovať diely a kritické minerály od dodávateľov z celého sveta a stále majú nárok na niektoré dotácie pre elektromobily. Tí, ktorí sa chcú kvalifikovať na federálne dotácie, musia dokončiť konečnú montáž svojich elektrických vozidiel v Severnej Amerike podľa aktuálne platných dočasných pravidiel.

Najnovšie kolo zliav od automobilky Tesla môže prinútiť spoločnosť využívať výhody daňových úľav na elektromobily v krátkodobom aj dlhodobom horizonte. Riskuje však aj rozrušenie zákazníkov, ktorí práve súhlasili s prevzatím nových elektromobilov od spoločnosti Tesla pred koncom roka 2022 za vyššie ceny.

Začiatkom tohto mesiaca Tesla rozhnevala zákazníkov v Číne znížením cien svojich vozidiel s označením Model 3 a Model Y po tom, čo mnohí súhlasili s odberom za vyššie ceny pred 31. decembrom. Niektorí zákazníci protestovali a požadovali zľavy, ale zatiaľ Tesla podľa správy agentúry Reuters nepoľavila.

Koncom decembra automobilka Tesla zlacnila svoje autá Model 3 a Model Y o približne 7 500 dolárov, aby prilákala zákazníkov k odberu do konca štvrtého štvrťroka. Tesla taktiež ponúkla niektorým americkým zákazníkom bezplatné nabíjanie v hodnote 16 000 kilometrov (v rámci supernabíjacích staníc značky Tesla), ak súhlasili s prevzatím automobilu do konca roka 2022.

Napriek zľavám Tesla vo štvrtom štvrťroku 2022 vykázala dodania v objeme 405 278 vozidiel a výrobu 439 701 vozidiel. Spoločnosť odkázala akcionárom, aby očakávali 50% ročný rast dodávok vozidiel počas viacročného horizontu, ale v štvrtom štvrťroku zaostali za týmto ročným cieľom ale aj očakávaniami analytikov.

Automobilka Tesla v súčasnosti prevádzkuje svoj prvý závod na montáž vozidiel v USA vo Fremonte v štáte Kalifornii, novší v Austine v štáte Texas, svoju prvú zámorskú továreň v Šanghaji a novšiu v nemeckom Gruenheide.

Súvisiace: Akcie Tesly majú za sebou najhorší mesiac, štvrťrok a rok v histórii

Výrobná kapacita spoločnosti by mala byť v roku 2023 oveľa vyššia ako v predchádzajúcich rokoch z dôvodu využitia týchto tovární, ale pesimistickí analytici vyjadrili obavy z možného „prepadu dopytu“.

Analytici investičnej spoločnosti Bernstein v poznámke z 12. januára uviedli, že automobilka Tesla v súčasnosti čelí väčšej konkurencii, vyšším úrokovým sadzbám a pomalším spotrebiteľským výdavkom ako v posledných rokoch.

Uviedli: “Sme presvedčení, že mnohí investori podceňujú rozsah výziev v rámci dopytu, ktorým Tesla čelí.” Spoločnosť však mala veľmi slabé hodnotenia investičného ratingu a cenový cieľ 150 dolárov na akcie Tesly po tom, čo cena akcií spoločnosti v posledných mesiacoch prepadla.

Generálny riaditeľ – Elon Musk v priebehu minulého roka vykonal odpredal svoje akcie spoločnosti Tesla v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, čiastočne na financovanie odkúpenia Twitteru pomocou pákového efektu za približne 44 miliárd dolárov. Odkedy prevzal Twitter a koncom októbra sa vymenoval za generálneho riaditeľa, Musk v rámci toho musí venovať svoj čas a delí sa o niektoré zdroje medzi jeho podnikateľské aktivity v rámci sociálnych médií a jeho spoločnosť produkujúcu elektromobily.

Tesla svoje výsledky za štvrtý štvrťrok 2022 plánuje oznámiť 25. januára 2023 a vtedy by sa mala podeliť o svoj nové očakávania v rámci nasledujúceho roka.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár