Eu-a-USA-zacnu-rokovania-ktore-mozu-ukoncit-Trumpove-cla-na-ocel

Európska únia a USA majú začať rozhovory o clách na oceľ uvalené Washingtonom (DC) z obdobia kedy prezidentský úrad viedol Donald Trump.

V spoločnom pondelňajšom vyhlásení predstavitelia obchodu USA a Európska komisia uviedli, že „sa zaviazali, že sa do týchto diskusií zapoja urýchlene s cieľom nájsť riešenia do konca roka, ktoré ukážu, ako môžu USA a EÚ riešiť nadmernú kapacitu, čím zabezpečia dlhodobú životaschopnosť nášho oceliarskeho a hliníkového priemyslu a prispejú k posilneniu našej demokratickej aliancie.“

Táto otázka má vplyv na transatlantické vzťahy už viac ako dva roky.

USA uvalili 25% clo na európsku oceľ a 10% clo na hliník ešte v júni 2018 z dôvodu národnej bezpečnosti.

proti tomuto kroku namietala od samého začiatku a po viacerých neúspešných pokusoch o dosiahnutie dohody s Trumpovou administratívou sa tento prípad dostal aj k Svetovej obchodnej organizácii a uložili odvetné opatrenia na vývoz služieb a tovaru z USA až do výšky 6,4 miliárd eur (7,78 miliárd dolárov). Medzi produkty zamerané na EÚ patrili bourbonská whisky, arašidové maslo a pomarančový džús.

Z tejto sumy sa EÚ v prvotnom štádiu zamerala na vývoz z USA v hodnote 2,8 miliardy eur a uviedla, že zvyšných 3,6 miliardy eur sprocesuje o tri roky neskôr alebo po pozitívnom výsledku od WTO. Očakávalo sa, že táto druhá tranža ciel vstúpi do platnosti v júni.

Európska komisia v pondelok potvrdila, že dočasne pozastavuje dodatočný súbor ciel splatných v júni, keďže prebiehajú rokovania o možnej dohode.

Hovorca Európskej komisie v pondelok uviedol: „Našim spoločným cieľom je ukončiť spory WTO po uplatňovaní ciel na dovoz z EÚ zo strany USA.“

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár