Tarify_USA_by_mohli_stat_nemecke_automobilky_7_miliard_rocne_top

Tarify USA by mohli stáť nemeckých výrobcov automobilov každým rokom 7 miliárd dolárov, ale ublížia viac ako len automobilkám.

Americký prezident Donald Trump má menej ako 90 dní, aby sa rozhodol, či na dovoz vozidiel uloží tarify až do výšky 25%, čo je hrozba, ktorá bude mať rozsiahly vplyv jeden z najväčších priemyslov Nemecka – automobilky.

Tarify by podľa spoločnosti Evercore ISI každým rokom zasiahli príjmy automobilky Volkswagen v hodnote 2,5 miliardy eur. Príjmy spoločnosti BMW by sa znížili o 1,7 miliardy eur (1,9 miliardy dolárov) a Daimler by čelil poklesu v hodnote 2 miliárd eur.

Generálny riaditeľ spoločnosti Volkswagen Herbert Dies pre Financial Times uviedol, že tento odhad je správny.

V rozhovore pre noviny uviedol: “V najhoršom prípade by to pravdepodobne bolo blízke realite.” BMW a Daimler, ktorý je materskou skupinou značky Mercedes-Benz tieto údaje odmietli komentovať.

Súvisiace: Automobilka Honda zatvára svoju jedinú britskú továreň

Keďže automobily tvoria zhruba 30% celkového nemeckého vývozu do Spojených štátov, odhaduje sa že širší ekonomický dosah bude vážny.

Inštitút pre hospodársky výskum Ifo v priebehu minulého týždňa uviedol, že 25% sadzby by v priebehu desaťročia zasiahli ročný vývoz nemeckých automobiliek do Spojených štátov zhruba o 50%, z 34 miliárd na 17 miliárd. V minulom roku ústav vypočítal, že tieto tarify by znížili HDP Nemecka o 0,16%.

Celosvetový zásah

Ostatné krajiny by tiež boli zasiahnuté. Takmer polovica všetkých automobilov predávaných v Spojených štátoch sa vyrába mimo tejto krajiny, väčšinou v Mexiku, Kanade a Japonsku.

Ifo odhaduje, že Mexiko v dôsledku amerických taríf zníži svoj HDP o 0,39%. Kanadský HDP by klesol o 0,23%, zatiaľ čo Japonsko by čelilo poklesu o 0,1%.

Automobilové tarify by pravdepodobne vyvolali oveľa väčší konflikt medzi Európou a Spojenými štátmi, pretože tento sektor má rozsiahly význam pre európske hospodárstvo.

Asociácia európskych výrobcov automobilov ACEA uviedla, že automobily v súčasnosti predstavujú 10% celkového obchodu medzi oboma regiónmi. Vo forme pracovných miest sa jedná o viac ako 13 miliónov ľudí alebo 6% všetkých zamestnancov v Európskej únii závisí od práve od tohto priemyslu.

Holger Schmieding, hlavný ekonóm v spoločnosti Berenberg, poznamenal: “Takéto sadzby, na ktoré by Európska únia určite reagovala, by bol masívnou eskaláciou obchodného napätia medzi dvoma najväčšími ekonomickými mocnosťami sveta,” … “Mohli by vážne poškodiť hospodársky rast na oboch stranách Atlantiku.”

Dôsledky pre USA

Trump sa vyhrážal tarifami nielen z cudzích vozidiel, ale aj z automobilových dielov vyrobených v zahraničí. Americkí výrobcovia automobilov, ktorí používajú dovezené diely takmer vo všetkých modeloch, tvrdia, že ich výrobné náklady by sa jednoznačne navýšili.

Výskum Centra pre automobilový výskum založený na údajoch z Národnej správy o bezpečnosti cestnej premávky ukazuje, že typický automobil vyrobený v Spojených štátoch má 40 až 50% svojich dielov dovezených.

Súvisiace: Elektrické automobily by mohli v Nemecku ohroziť 100 000 pracovných miest

Tarify voči automobilom by podľa výpočtov Centra automobilového výskumu zvýšili cenu amerického vozidla o priemernú sumu 2 750 dolárov.

Americkí spotrebitelia by v dôsledku odvetných opatrení EÚ tiež mohli čeliť vyšším cenám za iné tovary. Obchod medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi je väčší ako medzi Spojenými štátmi a Čínou.

Schmieding nakoniec poznamenal: “Z obchodného hľadiska by mohla Európska únia zasiahnuť Spojené štáty oveľa ťažšie ako Čína.”

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BBC

Facebook komentár