Vacsina_Europanov_si_mysli_ze_EU_sa_do_20_rokov_rozpadne_top

Väčšina Európanov sa podľa novej štúdie domnieva, že EÚ by sa mohla v nasledujúcich dvoch desaťročiach rozpadnúť.

Výskum zverejnený v tomto týždni ukázal, že úroveň podpory členstva v Európskej únii je vysoká – ale aj pesimizmus o budúcnosti bloku.

Prieskum vykonaný Európskou radou pre zahraničné vzťahy (EFCR) a YouGov, skúmal odpovedi u viac ako 60 000 respondentov v 14 členských štátoch EÚ.

Zistilo sa, že v každom členskom štáte okrem Španielska sa väčšina voličov domnieva, že EÚ sa v nasledujúcich 10 až 20 rokoch rozpadne.

Vo Francúzsku až 58% respondentov uviedlo, že je realistické, že blok by sa v priebehu dvoch desaťročí zrúti, podobne výsledky boli dosiahnuté v Taliansku a Poľsku (zhodne po 57%). Dokonca aj v Španielsku 40% respondentov uviedlo, že je realistická možnosť, že by sa EÚ mohla rozpadnúť.

Z údajov vyplynulo, že väčšina Európanov videla kolaps jednotného trhu ako najväčšiu stratu, ak by sa EÚ rozpadla, po ktorej by nasledovali slobodné cestovanie cez hranice a sloboda žiť a pracovať v iných krajinách.

Európska vojna?

Významný podiel opýtaných tiež uviedol, že v nasledujúcom desaťročí vojna medzi krajinami EÚ tiež patrila medzi reálnu možnosť.

Rakúšania sa s najväčšou pravdepodobnosťou domnievali, že európska vojna je možnou, pričom 38% uviedlo, že by sa to mohlo stať v priebehu 10 rokov, nasledovalo 35% francúzskych respondentov a 31% rumunských.

Viera v túto možnosť bola obzvlášť silná aj medzi mladšími ľuďmi. V Rakúsku a Rumunsku polovica osôb vo veku od 18 do 24 rokov verila, že je možná vojna medzi členmi EÚ, pričom vo Francúzsku s týmto výsledkom súhlasilo 46% najmladších respondentov.

Podľa správy existuje väčšia tendencia držať túto vieru medzi priaznivcami krajne pravicových strán, najmä Front National (Le-Pen) vo Francúzsku, Rakúskou stranou slobody, Stranou za slobodu v Holandsku, Jobbikom v Maďarsku a Zlatým úsvitom v Grécku. Štúdia však zistila, že mnohí, ktorí podporovali bežné strany, si mysleli, že európska vojna je možnou do 10 rokov.

Ekonomické rozdelenie

Vo všetkých krajinách zahrnutých do prieskumu menšina voličov uviedla, že veria, že mladí ľudia majú viac ekonomických príležitostí ako staršie generácie.

Medzi respondentmi sa tiež vyskytla široká neistota, že sa im darí finančne menej ako ľuďom žijúci v iných krajinách EÚ. V Grécku viac ako 70% ľudí pociťovalo, že majú menej ekonomických príležitostí ako ľudia v iných európskych krajinách, zatiaľ čo len o niečo viac ako polovica respondentov v Rumunsku, Španielsku a Taliansku verí, že majú ekonomické nevýhody.

Respondenti v Dánsku a Švédsku mali najnižšiu úroveň pravdepodobnosť, že budú podobných názorov.

Podpora EÚ

Začiatkom tohto mesiaca výskum Eurobarometra ukázal, že 68% európskych voličov mimo Spojeného kráľovstva pocítilo, že ich krajina profitovala z členstva v EÚ – čo je najvyššia úroveň od roku 1983. Tento názor bol zdieľaný vo všetkých krajinách EÚ okrem Talianska.

Podľa správy Eurobarometra by takmer 70% respondentov hlasovalo, aby zostali v EÚ, pričom absolútna väčšina voličov v 25 členských štátoch poznamenala, že budú hlasovať, aby zostali. Relatívna väčšina by pravdepodobne povedala “áno” v Taliansku, Česku a Spojenom kráľovstve. Počet respondentov, ktorí povedali, že sa nerozhodli o tom, ako budú hlasovať v referende, však vzrástol, pričom respondenti v Taliansku – kde tretina ľudí nevedela, ako budú hlasovať – čím sa stala najmenej istou krajinou pre EÚ.

Prieskum YouGov sa pýtal voličov EÚ v Rakúsku, Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Grécku, Maďarsku, Taliansku, Holandsku, Poľsku, Rumunsku, Slovensku, Španielsku a Švédsku v období od marca do apríla.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár