Zabudnite na Las Vegas a Atlantic City. Macao si vylepšilo jeho postavenie, ako nesporný preborník v odvetví hazardných hier.

Čínske území ohlásilo za rok 2013 oznámilo veľkosť príjmov z hazardu vo výške 360 miliárd patac-ov (45 miliárd amerických dolárov), čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o takmer 20%.

Znie to ako veľa peňazí a aj je. Las Vegas môže mať štastie a mať príjmy vo výške 6,5 miliardy dolárov, alebo 15% z celkového objemu v Macau. Je pravdepodobné, že Atlantic City dosiahne omnoho nižší výsledok.

Bývalá portugalská základňa po celé roky naberá na obrátkach, po uvoľnení predpisov a veľkom dopyte čínskeho ľudu, ktorý túži hrať hazardné hry. Ako boli v roku 2002 zrušené obmedzenia pre zahraničné spoločnosti, počet otvorených nových kasín bol vo veľkých objemoch, ako sa medzinárodné firmy snažili dohnať nedostatok podielu na tomto trhu.

Macao je v Číne jediné miesto kde je hazard legálny a milióny turistov sa každým rokom hrnú na toto územie. Rýchly rast pritiahol aj najväčších hráčov v sektore, vrátane Las Vegas Sands a Wynn Resorts.

Vláda v Hong Kongu – domove niektorých veľmi oddaných hráčom sa usilovne snaží postaviť most do Macaa, ktoré budú súčasťou jednou z najrušnejších svetových námorných trás. Hongkongskí hráči sa v súčasnej dobe spoliehajú na flotilu trajektov, keď sa chcú dostať na územie.

( Súvisiace: Online hazardné hry: “Hrozba pre spoločnosť” alebo veľká príležitosť budúcnosti? )

Napriek tomu Macao, s počtom obyvateľov tesne pod 600 tisíc, je len imitáciou Vegas. Čínsky hráčy uprednostňujú kartové hry ako baccarat, poker a blackjack. A Nevada má stále náskok, pokiaľ ide o zábavu, ponúka väčšiu škálu možností stravovania a show pod vedením hviezd ako Britney Spears .

Tento boom v Macau nebol bez nákladov. Toto územie je takmer úplne závislé od hazardu. Väčšina obyvateľov je zamestnaných v podnikoch kasín a prijímajú platby od vlády. V dôsledku toho je táto oblasť citlivejšia na zmeny v politike a bude trpieť, ak by Čína zopakovala zásah (z roku 2008) možného počtu návštevníkov z Číny.

( Súvisiace: Singapur sa stáva rajom boháčov z Wall Street )

Mesto taktiež priťahuje kriminálne skupiny, často spojeného s týmto odvetvím, vrátane prania špinavých peňazí a ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť obmedzeniu tokov peňazí z Číny.

Peking obmedzuje množstvo peňazí, Číňania môžu ročne previesť z krajiny 50 000 amerických dolárov. Pre tých, ktorí chcú obísť tieto pravidlá, Macau ponúka atraktívnu možnosť.

Turistické firmy návštevníkom za juany nakúpia žetóny, ale svoje výhry si môžu vyplatiť v cudzích menách, vrátane amerických dolárov. Peniaze potom môžu byť presunuté do zahraničia a použité k nákupom v Európe a v Spojených štátoch.

Napriek snahám obmedziť túto činnosť, prax prilákala veľa kritiky, vrátane amerického Kongresu a Výkonnej komisie pre Čínu.

Zdroj: Global Times

Facebook komentár