HSBC_Kvoli_Brexitu_sa_presunieme_do_Francuzska_Irska_alebo_Holandska_2017

Douglas Flint, ktorý je predsedom celosvetovej banky HSBC poznamenal, že ak sa v rokovaniach o Brexite pre britský finančný sektor nedokáže zabezpečiť pretrvávavanie “finančných pasov” je vysoko pravdepodobné, že banka v tomto regióne presunie 1000 pracovných miest do svojich základni v kontinentálnej Európe.

Vo svojom prejave na rokovaní Výboru snemovne v parlamente Spojeného kráľovstva, Flint predsedovi Výboru poznamenal, že banka HSBC bude musieť zmeniť úlohy svojej existujúcej základne,” … “V prípade, že v článku 50 sa nepodarí vyrokovať zmiernenie narušeniam nášho podnikania.“

Flint povedal: “Radi by sme prijali preventívne opatrenia, aby sa zabezpečilo, že budeme mať na miestach schopnosti naďalej poskytovať to, čo vieme dodať dnes.”

“Myslím si, že vplyv (práv okolo straty “finančných pasov”) začne byť vidieť ďaleko pred koncom procesu okolo Článku 50, pretože je potreba určitého nevyhnutného obdobia na prispôsobenie našich návrhov, s cieľom zabezpečiť, že po skončení Článku 50 máme kapacity a schopnosti aj naďalej hladko pokračovať v tom, čo našim klientom poskytujeme aj v súčasnosti.”

Súvisiace: Británia: Odchod z EÚ neznamená, že si “časti členstva zachováme”

Flint poukázal na to, že HSBC už má plne integrované bankové operácie vo Francúzsku, čo znamená, že každá firma, ktorá sa presunie z Londýna, sa po Brexite s najväčšou pravdepodobnosťou presunie do Paríža.

Tu sú kľúčové body vyhlásenia:

“Sme v lepšej pozícii ako mnoho iných, pretože už vo Francúzsku ponúkame kompletný bankový servis a tým bude schopní presunúť naše operácie v rámci Európskej únie, ktoré v súčasnosti realizujeme v Londýne.

“To by od nás vyžadovalo presun aktivít, ktoré sme vykonávali podľa smernice CRD4 vo Veľkej Británií, vďaka ktorému sme mali prístup k finančným pasom a preto tak plánujeme presun do Francúzska, dokonca do Írska alebo Holandska, alebo akéjkoľvek inej krajiny v rámci Európy, kde už svoje operácie poskytujeme.

“Veľkú časť by sme presunuli do Paríža, pretože to je miesto, kde máme najväčšie bankové operácie.”

To však nie je prvýkrát, kedy sa banka HSBC snaží presunúť svoje pracovné miesta z Londýna a už počas minulého roka banka varovala, že môže potencionálne presunúť svoje sídlo z tohto mesta, do Kanady, New Yorku a Hongkongu.

Obavy bankovej štvrti City od London, z dôvodu stratenia finančných pasov sú pravdepodobne najväčšie, najmä pre britské banky.

HSBC_Kvoli_Brexitu_sa_presunieme_do_Francuzska_Irska_alebo_Holandska_2017_1

Banky v súčasnosti majú udelené právo na “pas” pre ich finančné licencie v ktoromkoľvek trhu EÚ, čo im bráni prejsť cez nákladný a komplikovaný proces, ktorému by museli čeliť na každom trhu, kde pôsobia. Z “finančných pasov” v určitej forme, vo vzťahu k Veľkej Británii ťaží zhruba 13 500 spoločností.

Súvisiace: Briti razantne zvýšili záujem o pasy v EÚ

Rozsiahly počet bánk už oznámilo, že z dôvodu Brexitu budú presúvať niektoré zo svojich Londýnskych operácií – či už v priebehu rokovaní, alebo na konci. Paríž a Frankfurt aktuálne vedú rozsiahle iniciatívy, aby prilákali všetky operácie, ktoré sa z tohto hlavného mesta presúvajú.

Nové údaje vydané v pondelok zdôraznili, aký zásadný význam má finančný sektor na britskú ekonomiku ako aj obchod s EÚ. Britský finančný sektor má s EÚ najväčší obchodný prebytok, keďže ich predaj je o 19,1 miliardy libier väčší, ako prichádzajúce predaje z Európy.

Existujú obavy, že tieto životne dôležité obchodné vzťahy by mohli byť ohrozené blížiacim sa výstupom Británie z EÚ.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuarian, BBC

Facebook komentár