Japonský jen voči americkému doláru čelí ďalším intervenciám.

Japonský jen voči americkému doláru čelí ďalším intervenciám.

Japonsko v piatok intervenovalo na devízovom trhu, aby nakúpilo jen druhýkrát v mesiaci po tom, čo mena dosiahla 32-ročné minimum, blízko hodnoty 152 jenov za dolár – s týmto vyjadrením pre agentúru Reuters prišiel vládny úradník a ďalšia osoba oboznámená s touto záležitosťou.

Japonsko sa pokúša podporiť zasiahnutú menu, pretože centrálna banka sa snaží držať stratégiu ultranízkych úrokových sadzieb, čím čelí globálnemu trendu sprísňovania menovej politiky a zväčšovania rozdielu medzi americkými a japonskými úrokovými sadzbami.

Potom, čo americký dolár vzrástol na 151,94 jenov, čo je najsilnejšia hodnota od roku 1990, intervencia stlačila japonskú menu o viac ako 7 jenov na minimum 144,50 jenov. Americká mena v obchodovaní naposledy klesala o 1,8 % na 147,34 jenov.

Jeden zdroj uviedol, že Ministerstvo financií (MF) zasahovalo v niekoľkých fázach približne od 21:35 (12:35 GMT).

Japonský minister – Masato Kanda odmietol povedať, či ministerstvo financií zasiahlo.

„Nebudeme sa teraz vyjadrovať k tomu, či sme vykonali intervenciu alebo nie,“ uviedol Kanda v dnešnom dni pre agentúre Reuters s tým, že toto je postoj, ktorého sa Ministerstvo financií Japonska držalo aj v priebehu posledných niekoľkých týždňov.

Dodal, že ministerstvo nepotvrdí, či k intervenciám už nejaký čas dochádza, čo signalizuje možnú „skrytú intervenciu“ s cieľom zapojiť sa do vojny, proti investorom predávajúcim jen.

Ministerstvo financií taktiež nakúpilo japonské jeny 22. septembra, keď sa investori zamerali na zväčšujúcu sa divergenciu medzi ultra uvoľnenou menovou politikou Centrálnej banky Japonska a agresívnym zvyšovaním úrokových sadzieb americkej centrálnej banky.

Shunichi Suzuki a Kanda z Ministerstva financií opakovane signalizovali pripravenosť vlády zasiahnuť a varovali pred nadmernou volatilitou. Suzuki pred piatkovým zásahom uviedol, že úrady sú pripravené „prísne“ zakročiť proti špekulantom.

Mnohí hráči na trhu pochybujú, či Tokio dokáže zvrátiť klesajúci trend jenu samostatnou intervenciou, a to aj cez to, že v zahraničných rezervách Japonska sa nachádza 1,33 bilióna dolárov.

Skupina siedmich priemyselných veľmocí (G-7) sa tento mesiac dohodla, že bude pozorne sledovať nedávnu volatilitu, ale nenaznačila, že je pripravená na spoločnú intervenciu.

Tokijské maklérske firmy odhadujú, že Japonsko v rámci septembrovej akcii na peňažnom trhu nakúpilo rekordných 3,6 bilióna jenov (24 miliárd dolárov).

Graf: Intervencie v rámci japonského jenu z histórie
Japonsko-udajne-zasiahlo-a-v-piatok-nakupilo-jen-na-devizovom-trhu-graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár