Nedávno(článek napsaný 27. dubna 2010) se objevilo mnoho zpráv a důkazů, které podporovaly pravděpodobnost, že čínské úřady umožní čínské měně, jüanu nebo renminbi (CNY), obchodovat ji vširším obchodním pásmu.

Proč? 

Čína nezvykle umožnila zhodnocení své měny díky vnějším tlakům, jako je politický tlak U.S.A. My věříme, že Čína pokročí, když tvůrci její politiky to budou brát jako národní zájem. Zatímco toto není jistotou, očekáváme, že inflační tlaky donutí čínské úřady reagovat. Dle našeho mínění, měnové zhodnocení bude mnohem efektivnější nástroj, který pomůže kontrolovat domácí inflační tlaky, protože čelily relativně drakonickým bankovním regulacím nyní na správném místě. Ve skutečnosti, Číňané nedávno provedli studie o pravděpodobném dopadu silného CNY na domácí ekonomiku.

Důsledky pro čínský jüan 

Nyní, Číňané hájí řízený měnový režim, pomocí něhož nakupují U.S. dolary (USD) na otevřeném trhu, aby „zafixovali“ hodnotu CNY vůči USD. Měli by povolit obchodování sCNY vširším pásmu, pak by nakupovali méně USD. Když by to redukovalo celkovou poptávku po USD, jednoduše z dynamiky nabídky a poptávky se dá usoudit, že čistý zisk může být menší pro USD relativně kCNY. Jinak řečeno, CNY se může zhodnocovat oproti USD.

Jaký je přiměřený směnný kurz čínského jüanu? 

Nakonec, pouze přeměřený kurz je výrazem svobodných trhů. Plovoucí směnný kurz je zdravý ventil, který, mezi jinými, redukuje inflační tlaky. My pochybujeme, že čínští političtí tvůrci krátkodobě přejdou kvolně plovoucímu směnnému kurzu, ale posun kširšímu obchodnímu pásmu je povzbudivým krokem v tomhle směru.

Musíme se ještě podívat na japonský jen (JPY), který je příkladem zhodnocení potenciálu pro CNY. Když japonsko povolili své měně volně plout, JPY významně posílil, navzdory slabému ekonomickému růstu. Vzhledem kpozadí čínského ekonomického růstu, si myslíme, že budoucí potenciál může být atraktivní, když Čína povolí CNY volně plout.

Důsledky pro asijské měny a Australasii 

My věříme, že měny států exportujících do Číny budou mít ztoho užitek. Na bázi zisku, se silným CNY, importy do Číny zlevní. Čínský obchod a čínská vláda si budou schopni dovolit nakupovat více zahraničního zboží. Naše analýza předpokládá, že pravděpodobnými výherci (ve smyslu benefitů) jsou ty země, jejíchž export do Číny tvoří značný podíl zcelkového exportovaného HDP dané země, stejně jako ty země, které zažívají pevný a dlouhodobý exportní růst do Číny. Jako takové měny, o kterých věříme, že jsou dobře umístěné, aby byli ziskové na základně širšího obchodního pásma CNY, považujeme následující: měny Austrálie, Nového Zélandu, Tchaj-wanu, Malajsie, Jižní Koreje, Singapuru a Japonska.

Mimoto, věříme, že asijské země produkující zboží a služby na střední a luxusní úrovní hodnotového řetězce jsou lépe umístěny, než vzemích produkující zboží a služby nízké kvality. Producenti ve skupině luxus mají vyšší sílu vcenotvorbě, producenti nízké kvality konkurují vcenách. Podle našeho hodnocení, nízkokvalitní producenti jsou mnohem pravděpodobněji naváděni kkonkurenční devalvaci svých měn. Čína, podle naší analýzy, dlouho dlouhodobě umožňuje svému nízkokvalitnímu průmyslu, aby krachoval a přesouval se kjiným nízkonákladovým producentům v Asii. Výsledkem je, že my věříme, že čínští exportéři, kteří mají vyšší sílu vcenotvorbě, by měli svou měnu zhodnocovat.

Důsledky pro komodity 

Věříme, že čínská poptávka po komoditách bude během času nadále růst, i když občasné ekonomické poklesy by mezi tím mohly nastat (navzdory nedávné globální ekonomické krizi, čínská poptávka po železné rudě omračuje vrůstu dvoučíselně ročním tempem). Jestli Číňané umožní zhodnocování CNY, ceny komodit klesnou, když budou denominovány vCNY, za jinak stejných podmínek, a dodají tak Čině větší kupní sílu. Číňané si budou moci kupovat komodity za silnou měnu, spíš než zvyšovat optávku po komoditách.

Protože roste kupní síla Číny, věříme, že je zcela pravděpodobné, že ceny komodit porostou, ledažeby se objevil ostrý pokles ekonomické aktivity Číny. Podle našeho hodnocení, čeští tvůrci politiky musí být velmi opatrní a obezřetní sohledem na minimalizaci očekávaných ekonomických dopadů silnějšího CNY. Pro zachování moci, vládnoucí Komunistická strana Číny je podněcována zachováním sociální stability. Sociální stabilita podle našeho mínění, je velmi ovlivněna zdravím ekonomiky. Vtakovém případě, bychom nebyli překvapeni, že uvidíme expanzivní politiku, která čelí nějakému očekávanému potenciálního ekonomického propadu. Kromě toho, Číňané ve skutečnosti mají schopnost dovolit si jakýkoliv takový postup, který považují za nezbytný.

Důsledky pro ekonomiku U.S.A. 

Když budou ceny komodit levnější při jejich denominaci vsilnějším CNY, stejné ceny komodit porostou, když budou oceněny vamerických dolarek (USD). Úředníci Fedu se nezdají být obzvláště znepokojeni inflací cen komodit, argumentují, že ekonomika U.S.A. je vtěchto dnech méně vzdálena závislosti na cenách komodit než vminulých dekádách. Avšak podle našeho skromného mínění, ceny komodit mohou mít významný dopad na ekonomiku U.S.A.

Když se vyrovnají se silným CNY, čínští exportéři mají na výběr mezi snížením jejich exportních cen (prodají zboží a služby na stejné úrovni jako má americký dolar) nebo alternativně, mohou zkusit odmítnout dělat efektivně byznys svyššími náklady na světovém trhu.

Šéf Fedu Bernanke vminulosti naznačoval, že asijští exportéři pravděpodobně absorbují byznys s vyššími náklady a že slabší americký dolar není inflační. Žádáme o rozlišení a zdůraznění dramatického růstu dovozních nákladů na jaře roku 2008. Tehdy to nebylo jen to, že ropa přesáhla 140 US$ za barel, ale také náklady mnoha dovozů zAsie prudce stouply. Vurčitém bodě, asijští exportéři nemohou déle schopní absorbovat byznys svyššími náklady a tehdy buď odejdou ztrhu (zkrachují) nebo zvednou ceny. Jak jsem poznali vna jaře roku 2008, asijští exportéři mají značnou cenovou sílu. Čína, díky vysoké pozici na konci hodnotového řetězce uvnitř Asie, je dobře usazena. Zamerického ekonomického hlediska, očekáváme inflační tlaky na zpevnění CNY.

Zdroj: MerkFunds

Preložil: Ivo Stloukal

Facebook komentár