Prepad-jenu-Co-sa-deje-s-japonskou-menou

Koncom minulého storočia sa Japonsko stalo prvou veľkou ekonomikou, ktorá znížila úrokové sadzby na nulu.

Počas pandémie Covid, mnohé ďalšie štáty túto taktiku prijímali na podporu svojich ekonomík.

Tieto krajiny v súčasnosti realizujú stratégie zvyšovania úrokových sadzieb, avšak Centrálna banka Japonska (BoJ) v piatok opäť ponechala svoju hlavnú sadzbu pod nulou. A toto je pre jej menu naozaj negatívne.

Japonský jen bol dlho vnímaný ako bezpečný prístav, ktorý investori tradične kupovali v období kríz.

Avšak tento stav je v súčasnosti veľmi nepravdepodobný. Japonský jen voči americkému doláru tento rok stratil viac ako pätinu svojej hodnoty a dosiahol najnižšiu úroveň od roku 1990.

Prečo sa to deje?

Pokles jenu bol spôsobený rozdielom medzi úrokovými sadzbami v Japonsku a USA.

Od marca americká centrálna banka agresívne zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu (z 0,25 % na 3,25 %), v snahe vyrovnať sa s rastúcimi životnými nákladmi.

Vyššie úrokové sadzby zvyčajne robia z meny atraktívnejšiu voľbu pre investorov.

V dôsledku toho je menší dopyt po menách z krajín s nižšími úrokovými sadzbami a hodnota týchto mien klesá.

Ekonomická stagnácia

Niektorí odborníci sa však domnievajú, že slabá hodnota japonského jenu odráža stav financií krajiny.

Ekonomika za posledné tri desaťročia takmer nerástla. Je tiež najzadlženejším štátom sveta.

Japonsko čelilo aj demografickej časovanej bombe z dôvodu nízkej pôrodnosti a populácie s najvyšším podielom starších ľudí vo svete.

Vláda povolila niektorým zahraničným pracovníkom pomôcť pri riešení tohto problému, ale stále existuje silný odpor voči prisťahovalectvu.

Takeshi Fujimaki, bývalý poradca miliardárskeho investora Georgea Sorosa, poznamenal: „Nie sú dôvody, prečo japonský jen mal posilňovať.“

Očakáva, že japonská mena voči americkému doláru dosiahne úroveň 180, než sa jej hodnota nakoniec zrúti, ako už predtým varoval.

Bude Japonsko zvyšovať úrokové sadzby?

Guvernér Centrálnej banka Japonska (BoJ) – Haruhiko Kuroda opakovane povedal, že ekonomika je príliš slabá na to, aby zvládla čeliť vyšším úrokových sadzbám.

Podobne ako väčšina zvyšku sveta, aj japonskí spotrebitelia zápasia s rastúcou infláciou, ale to zároveň vítajú tvorcovia politík, ktorí už dlho chceli, aby ceny dosahovali navyšovanie.

Kuroda uviedol, že súčasná politika banky je nevyhnutná na to, aby jej pomohla dosiahnuť 2-percentný inflačný cieľ.

Je to preto, že Japonsko už roky čelilo deflácii alebo klesajúcim cenám, čo je pre ekonomiku negatívne, pretože keď ceny neustále klesajú, spotrebitelia majú tendenciu zdržať sa nákupu veľkých aktív, pretože očakávajú, že v budúcnosti budú lacnejšie.

Čo môže Japonsko urobiť?

Japonsko takmer dva a pol desaťročia na svetovom trhu mien nezasahovalo, čím by podporilo jen.

Minulý mesiac, keď mena klesla, úrady zasiahli a minuli 21 miliárd dolárov (18,3 miliardy libier).

Na krátky čas to pomohlo, ale čoskoro sa mena opäť prepadla, tentoraz prekročila 150 jenov za dolár.

To údajne spustilo novú intervenciu, s odhadovanými 37 miliardami dolárov.

Japonská vláda zatiaľ odmietla potvrdiť, či opäť zakročila, aj keď makléri uviedli, že začiatkom tohto týždňa videli náznaky ďalšej intervencie.

Odborníci varovali, že tieto pokusy o podporu jenu budú mať vždy len krátkodobý účinok.

Eisuke Sakakibara, bývalý vysoký predstaviteľ japonského ministerstva financií, uviedol: “Je to najmä o tom, ako ukázať pozíciu japonskej vlády, kedy si neželá žiadne ďalšie oslabovanie japonského jenu.”

Súvisiace: Japonsko údajne zasiahlo a v piatok nakúpilo jen na devízovom trhu

Čo to znamená pre spotrebiteľov a podniky?

Slabý jen zdražuje všetko, čo Japonsko nakupuje.

Krajina sa vo veľkej miere spolieha na dovoz ropy a zemného plynu. V dôsledku výmenných kurzov a rastúcich cien energií množstvo peňazí, ktoré za mesiac na dovoz minulo, vyskočilo o 46 %.

Ale nemá to len negatíva. Peniaze zarobené v zahraničí japonskými exportérmi majú oveľa väčšiu hodnotu doma. Keďže export predstavuje približne 15 % z celkovej ekonomickej aktivity krajiny, nie je to zanedbateľné.

Japonskí spotrebitelia však za posledné desaťročie zaznamenali zníženie ich kúpnej sily na polovicu. Pred desiatimi rokmi by ste si za 10 000 jenov kúpili položku v hodnote 132 dolárov, no dnes získate len niečo v hodnote 67 dolárov.

To predstavuje veľký problém, pretože priemerné platy v Japonsku za viac ako tri desaťročia takmer nestúpli.

Problém je ešte naliehavejší, keď ľudia potrebujú použiť japonské jeny na zaplatenie vecí v zahraničí, napríklad keď cestujú alebo ich deti študujú v zahraničí.

Je to dobrá správa pre turistov?

Keď hodnota japonského jenu začala klesať, japonské hranice boli stále zatvorené, takže ľudia necítili veľký vplyv.

Avšak teraz, keď Japonsko začalo povoľovať prílev návštevníkov, robí to krajinu pre turistov atraktívnejšou, pretože ich peniaze na dovolenku sa presúvajú ďalej.

V roku 2019 Japonsko privítalo 32 miliónov zahraničných návštevníkov, ktorí minuli približne 5 biliónov jenov (33,6 miliardy dolárov; 29,7 miliardy libier).

Zatiaľ čo počty turistov sú stále ďaleko od tejto úrovne, investičná banka Goldman Sachs predpovedala, že prichádzajúce ročné výdavky od úplného znovuotvorenia krajiny by mohli dosiahnuť 6,6 bilióna jenov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, BBC

Facebook komentár