Globalizačný proces čínskeho jüanu

Japonská  vláda počas voľného víkendu oznámila, že Japonsko a Čína budú predstavovať priame obchodovanie medzi jenom a jüanom bez použitia doláru, a zároveň budú podporovať aj vývoj trhu pre spoločnosti týkajúce sa búrz.

Japonská  vláda tiež oznámila, že Japonsko sa aj tento rok sústredí na kupovanie čínskych dlhopisov, pričom povolí investovanie jüanu, ktoré ponechá Čína Japonsku aby zostalo v Číne. Podpora priamej dohody jenu a jüanu môže znížiť menové riziko a obchodné náklady.

Čína počas minulého týždňa zverejnila 70 miliárd čínskych jüanov (11 miliárd $) v swapovej dohode s Thajskom ako časť plánu na október na podporu používania jüanu v Združení národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) a založení zón voľného obchodu. Centrálne banky rozprestierajúce sa od Thajska až po Nigériu plánujú kupovať jüanové aktíva, pretože celosvetový trh s jüanom rýchlo napreduje. Investície do čínskeho dlhu sa pre centrálne banky zjednodušili, odkedy sa za minulý rok tzv. jüanové dlhopisy v Hongkongu viac než strojnásobili a to konkrétne na 112 miliárd jüanov (18 miliárd $) a inštitúciám poskytovali na domácom trhu stanovený objem na investovanie. Japonská vláda oficiálne prehlásila, že pod podmienkou anonymity začne Japonsko kupovať „malé množstvo“ čínskych dlhopisov kvôli vládnej politike, a to všetko bez komplikácií. Áno, je to málo ale systémy sú zavedené do praxe. Takáto expanzia je momentálne populárna a má potenciál sa rozrastať.

Vďaka 340 miliardám dolárov v obojsmernom obchodovaní za minulý rok sa stala Čína najväčším obchodným partnerom Japonska. Zmluvy medzi druhou a treťou najväčšou svetovou ekonomikou odrážajú pokusy investičných manažérov rozlíšiť, či sú celosvetové, finančné trhy nestabilné a či upadajú. Znamená to dôležitý internacionalizačný skok vpred čínskej meny, ktorá sa už rozvíja posledných pár rokov. Signalizuje to, že čínsky bankový systém sa vyvinul do štádia, kedy môže vybavovať medzinárodné transakcie. Vývoj bankového systému je ďaleko rozvinutejší, takže očakávame, že rozšírenie medzinárodného jüan trhu sa pozastaví.

Ďalším krokom bude stať sa úplne celosvetovým!

Rozvoj čínskych obchodných zoskupení

Bolo by nesprávne pozerať sa na tieto kroky ako zámerne napádajú dolár. Motív Číny je taký jednoduchý, ako keby sa svet len prizeral na veľmoc ako jednoducho získava svoju moc. Sme svedkami počiatočných krokov rastu čínskej veľmoci- zahŕňa ázijských obchodných partnerov, pričom ich radí medzi nový ázijský jüan menový blok. Spočiatku sa čínska ekonomika sústreďovala na vnútorný rast šíriaci sa z južných a východných častí Číny až do severných a západných častí vnútrozemia, pričom sa národ síce pomaly ale plynule pozdvihoval z chudoby. Kým bol čínsky bankový systém zaostalý, Čína finančne izolovala svoju menu od celosvetového vplyvu. Vďaka vládnemu tlaku a zdatnosti čínskych ľudí sa bankovníctvo blíži k vyrovnaniu so svetovým. Čínska vláda chce, aby ich bankovníctvo a obchod mali úspech a ihneď sa vrhli po vývoji. Výsledkom je napriek očakávaniam ďaleko rýchlejší vstup do celosvetového finančného sveta. Pomaly sa uisťujeme, že Čína plne profituje z tohto vývoja a nie zo zahraničných obchodovaní, získava znalosti a bohatstvo vyspelého sveta a jej cieľom je úplne vyvinúť aj jej 1,3 miliardy obyvateľov. Je naivné myslieť si, že Čína bude pomáhať vyspelej časti sveta- či už Európe alebo Amerike s jej dlhmi a bankovými problémami. To by sa museli priamo zaviazať do jej rozvoja.

Celé  je to finančná vojna, ktorá si síce nevyžaduje ľudské životy ale ich živobytia, a práve Čína je tá, ktorá vyhráva.

Svet financií môže v celosvetovom kontexte podceňovať súčasné kroky v peňažných termínoch ako stále veľmi málopočetné ale štrukturálne môžu tieto kroky spôsobiť ohrozenie vyspelého finančného sveta.

Následky:
Vyspelý svet stráca silu a vedie do ešte horšej krízy

Dôvod, prečo zatiaľ vyspelý svet videl v dlhu a bankovej kríze taký zmätok je, že jeho nárast sa znížil na bod, kedy je ťažké zamestnávať mladých.

S takýmto zmenšeným peňažným tokom sa stalo bremeno dlhu neznesiteľné. Keď sa vyspelý svet tešil z rýchleho rastu, bolo bremeno ešte zvládnuteľné. Potom už ale nie! Centrálne banky vyspelého sveta museli vytvoriť nové peniaze aby zaplátali diery zanechané klesajúcou hodnotou finančných aktív a snažili sa podržať tlačenie peňazí na tej istej úrovni alebo by videli odštartovať infláciu, veď tak či príde čas, keď bude musieť vyspelý svet platiť vyššie úroky aby získal pôžičku ako dôveru v zoslabujúce meny. Ak by sa to stalo, ich dlh by bol úplne neudržateľný a to nielen v Európe ale aj v Spojených Štátoch Amerických.

Ak by úroková  miera vzrástla a Federálna rezervná banka by zámerne nedovolila aby sa to stalo – pretože, upadajúca zahraničná investícia do dolára, štátnej pokladnice a iných trhov s dlhopismi vo vyspelom svete by boli v nebezpečenstve kolapsu.  

Americký dolár ako jediná celosvetová rezervná mena je na konci!

Oveľa väčší význam je vplyv na celosvetové zahraničné burzy a úloha amerického doláru ako jedinej svetovej rezervnej meny. Prognostik zlata a striebra predpokladá, že za viac ako dva roky, by tento deň prišiel, ak by čínsky vývozcovia a dovozcovia ponúkali vyššie ceny za tovar v čínskom jüane. V podstate ten čas už prišiel, hoci momentálne obmedzil ázijský obchod.

Od teraz 350 miliárd dolárov v celosvetovom obchodovaní zmizne a nahradí ho obchod jüanu/jenu. Kam zmiznú tieto doláre? Časom sa rozpredajú a domov zamieri upadajúci výmenný kurz. To je dôvod, prečo si budeme vážiť jüan ale len na začiatku, kým  sa Čína neuistí, že dopyt sa stretol so zahraničným odbytom jüanu za nie americké meny.

Kým čas pomaly ubieha, proces internacionalizácie jüanu bude hlavne za výdavok doláru. V určitom bode tohto procesu- nárast jüanu a pokles dolára zo svojho trónu bude viditeľným na zahraničných burzách alebo i na finančnom obraze v USA a Európe. V najlepšom uvidíme ako sa jüan pridá k súčasným celosvetovým vedúcim obchodným menám a v krajnom prípade by sa v budúcnosti dostal na potenciálne prvé miesto ako svetová rezervná mena.

Takýto proces môže trvať viac ako päť rokov. Ak by ale čínska vláda tvrdo popracovala, mohlo by to trvať aj menej.

Následné  tlaky na celosvetový menový systém, ktoré momentálne závisia na americkom dolári kvôli jeho dôveryhodnosti, budú postupne oslabovať celosvetový menový systém. Keď bol celý menový systém v rukách vyspelého sveta, čiže oboch strán Atlantiku, zlato by mohlo byť vedľajšou činnosťou. Vďaka novému čínskemu impériu má nový menový blok od vyvinutého sveta rôzne záujmy.

Vyvinutý  svet sa pozerá na začiatok svojej straty kontroly nad zlatom!

Ázia takisto ako všetky národy na svete vidí dôležitosť zlata vo svojich rezervách a pokračuje v tlačení na zvyšovanie svojej kapitálovej účasti- takmer sa pripravuje na deň keď sa celosvetová spolupráca zredukuje kvôli obchodovým vojnám či protekcionizmom. Spektrum svetového rozdelenia sa na finančnú a obchodnú časť je frontom pre nás. Kým je to stále len budúcnosť, môžeme to vnímať aj ako jasnú pravdepodobnosť. V niektorej finančnej klíme, stabilnej vo svojej histórií sa zlato stalo nezávislé od národných povinností a spojenie sa musí vrátiť do jedného systému či už v jednej forme alebo druhej. Otázka je akým spôsobom? 

Zdroj: GoldForecaster

Preložila: Martina Otrubová

Facebook komentár