Kradeze-automobilov-Hyundai-a-Kia-od-roku-2020-stupli-o-viac-ako-1000%

Len za posledné tri roky sa počet krádeží niektorých modelov značky Hyundai a Kia zvýšil 10-násobne, čo predstavuje dramatický nárast po sérii príspevkov na sociálnych sieťach, ktoré ukazujú, ako sa tieto vozidlá dajú ukradnúť.

Podľa údajov od skupiny Highway Loss Data Institute, ktorá sleduje poistné štatistiky, sa počet poistných udalostí týkajúcich sa krádeží zraniteľných automobilov značiek Hyundai a Kia v období od prvej polovice roka 2020 do prvej polovice roka 2023 zvýšil až o viac ako 1000 %.

V prvej polovici roka 2020 bolo z každých 1 000 poistených automobilov od značiek Hyundai a Kia nahlásených približne 1 krádež. To bolo približne rovnako ako v prípade všetkých ostatných značiek automobilov. Do prvej polovice roka 2023 sa však toto číslo zvýšilo k úrovni 11,2 na 1 000 automobilov. Medzitým miera krádeží všetkých ostatných značiek automobilov zostala približne rovnaká.

V prvej polovici roka 2023 bola podľa HLDI aj v prípade automobilov Hyundai a Kia viac ako 7-násobne vyššia než v prípade automobilov ostatných výrobcov.

Niektoré staršie modely značiek Hyundai a Kia vyrobené v rokoch 2015 až 2019 sú voči zlodejom áut obzvlášť zraniteľné. Pri lacnejších verziách vozidiel, ako sú Hyundai Santa Fe a Tucson a Kia Forte a Sportage, ktoré sú vybavené zapaľovaním na kľúč (na rozdiel od vozidiel, ktoré na naštartovanie vyžadujú len stlačenie tlačidla) je pravdepodobnosť krádeže približne dvakrát vyššia ako pri iných vozidlách podobného veku.

Podľa HLDI mnohým z týchto vozidiel chýbajú niektoré základné technológie na prevenciu krádeží automobilov, ako napríklad elektronické imobilizéry, ktoré sú súčasťou väčšiny ostatných vozidiel vyrobených v týchto rokoch. Elektronické imobilizéry sa spoliehajú na počítačový čip vo vozidle a ďalší v kľúči, ktoré následne komunikujú a potvrdzujú, že kľúč je pravý a skutočne k danému vozidlu aj patrí.

Hyundai a Kia pôsobia v Spojených štátoch ako samostatné spoločnosti, ale Hyundai Motor Group vlastní veľký podiel v spoločnosti Kia a rôzne modely značiek Hyundai a Kia majú veľkú časť spoločnej konštrukcie. Novšie modely sú menej náchylné na krádež.

Podľa údajov HLDI sa v niektorých štátoch, ako napríklad v New Yorku, Washington a Delaware, v prvej polovici minulého roka výrazne zvýšil počet poistných udalostí súvisiacich s krádežou vozidiel okolo značiek Hyundai a Kia. Napríklad v Marylande sa počet poistných udalostí týkajúcich sa krádeže zvýšil zo 4 na 1 000 poistených vozidiel v poslednom polroku 2022 na 14 v prvom polroku 2023.

Spôsob krádeže, ktorý spočíva v použití kovového hrotu USB kábla pre naštartovanie vozidla, sa rozšíril prostredníctvom sociálnych médií, najmä siete TikTok.

Podľa HLDI v prvej polovici roka 2023 prudko vzrástol počet škôd spôsobených vandalizmom aj v prípade zasiahnutých automobilov značiek Hyundai a Kia, pričom dosiahol 3-násobok hodnoty v porovnaní s ostatnými vozidlami na trhu. Dodala, že tento nárast bol pravdepodobne výsledkom neúspešných pokusov o krádež.

Matt Moore, viceprezident HLDI poznemanal: “Pravdepodobne rýchly nárast krádeží súvisí so širším povedomím o zraniteľnosti a technikách jej zneužitia. Hoci sa trend krádeží spočiatku šíril na sociálnych sieťach, články o ňom v tradičných médiách prinášajú aj informácie o tom, ako veľmi sú tieto vozidlá naozaj zraniteľné. Medializácia však môže slúžiť aj na to, aby ľudia vedeli, že existujú spôsoby, ako svoje vozidlá chrániť.“

“Myslím si, že v tejto chvíli je dôležité pomôcť spotrebiteľom (ktorí vlastnia tieto zraniteľné vozidlá) pochopiť, že existuje opravný prostriedok, ktorý je k dispozícii.”

Začiatkom tohto roka sa spoločnosti Hyundai a Kia dohodli na urovnaní sporov vo výške 200 miliónov dolárov s až 9 miliónmi majiteľov vozidiel, kde automobilky priznali, že neurobili dosť pre zabezpečenie vozidiel. Spolu s platbami za odcudzené a poškodené vozidlá urovnanie zahŕňalo aj inštaláciu softvéru proti krádeži a náklady pre ďalšie opatrenia na prevenciu krádeží.

Tento problém sa stal takým rozšíreným, že niektoré automobilové poisťovne na určitých trhoch jednoducho odmietli kryť tieto staršie modely značiek Hyundai a Kia, čo poisťovne často nerobia.

Obe automobilky poukázali na opatrenia, ktoré prijali s cieľom poskytnúť zákazníkom zariadenia a technológie proti krádeži. Spolupracovali aj s miestnou políciou, aby majiteľom týchto modelov pomohli doručiť bezpečné zámky na riadenie.

“Spoločnosť Kia naďalej prijíma významné opatrenia na podporu našich zákazníkov v reakcii na zločincov, ktorí používajú metódy krádeže propagované a spopularizované na sociálnych sieťach pre krádež alebo pokus o krádež určitých modelov vozidiel,” uviedol hovorca spoločnosti Kia James Bell v rámci rozsiahleho vyhlásenia, v ktorom podrobne opisuje kroky, ktoré spoločnosť prijala. Vyzval oprávnených zákazníkov, aby si nainštalovali aktualizáciu softvéru, ktorú firma Kia začiatkom tohto roka zaviedla.

Spoločnosť Hyundai uviedla, že vo viacerých veľkých mestách pre vozidlá zriadila aj dočasné servisné strediská na inštaláciu softvéru proti krádeži.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, Yahoo

Facebook komentár