Robot spoločnosti Boston Dynamics, známy ako Spot.

Robot spoločnosti Boston Dynamics, známy ako Spot.

Jednotky spoločnosti Hyundai Motor Group a jej predseda sa dohodli na kúpe 80% podielu vo výrobcovi robotov Boston Dynamics od spoločnosti SoftBank Group Corp – s týmto oznámenom v piatok prišla spoločnosť Hyundai Motor Group.

Spoločnosť Hyundai uviedla, že dohoda oceňuje robotickú firmu na 1,1 miliardy dolárov, čo naznačuje, že skupina výrobcov automobilov ponúkla za 80% podiel 880 miliónov dolárov.

Analytici uviedli, že spoločnosť Hyundai môže pomocou robotickej technológie rozšíriť automatizáciu vo svojich továrňach na výrobu automobilov, ako aj navrhnúť autonómne vozidlá, ako sú samoriadiace autá, drony a dodávky s robotmi.

Nový krok prichádza po tom, čo sa novo vymenovaný predseda predstavenstva spoločnosti Hyundai Motor Group – Euisun Chung zaviazal znížiť závislosť od tradičnej výroby automobilov s tým, že robotika bude predstavovať 20% budúceho podnikania spoločnosti, pričom výroba automobilov bude predstavovať 50%, po ktorej bude nasledovať mestská letecká mobilita v rámci 30% podielu.

Chung bude vlastniť 20%-ný podiel v spoločnosti Boston Dynamics, zatiaľ čo Hyundai Motor a jej pridružené spoločnosti, Hyundai Mobis a Hyundai Glovis, budú vlastniť spolu 60%-ný podiel.

Chung vo vyhlásení uviedol: „Transakcia spojí schopnosti spoločností Hyundai Motor Group a Boston Dynamics stáť na čele inovácií v oblasti budúcej mobility.“

Spoločnosť Boston Dynamics bola vyčlenená z Massachusetts Institute of Technology v roku 1992, v roku 2013 kúpená spoločnosťou Google a v roku 2017 predaná firme SoftBank.

Medzi produkty spoločnosti patrí Spot – štvornohý robot podobný psovi, ktorý dokáže kráčať po schodoch, a pozornosť médií si získali, aj keď sa snažili vybudovať komerčnú divíziu.

Medzi klientov spoločnosti patrí automobilka Ford Motor, ktorá si v júli v rámci pilotného programu prenajal dvoch robotov s označením Spot.

Koh Tae-bong, analytik spoločnosti Hi Investment & Securities, uviedol: „Spoločnosť Hyundai musí dokázať, že spoločnosť Boston Dynamics môže byť komerčne úspešná a schopná konkurovať lacnejším čínskym konkurentom.“

„Preteky v inováciách“

V minulom roku spoločnosť Ford Motor uviedla, že uzavrela partnerstvo s výrobcom chodiacich robotov – Agility Robotics, keď navrhla plánovanú flotilu samoriadiacich dodávok s vlastným pohonom, ktoré budú doručovať balíčky pred dvere domov ľudí.

Dohoda je posledným stiahnutím zo strany SoftBank z prevádzkovania firiem, keďže výkonný riaditeľ Masayoshi Son sa zameriava na hodnotné investičné možnosti.

Znamená to tiež znižovanie robotických ambícií spoločnosti SoftBank, o ktorých hovoril Son, a opúšťa vlastné podnikanie v oblasti robotickej skupiny, ktorá zahŕňa humanoidného robota Peppera a vyzerá stále izolovanejšie.

Pre Hyundai sa jedná o najnovší príval obchodov v rámci vedenia Chunga, ktorý sa zaviazal, že z automobilky urobí poskytovateľa mobility, a to uprostred hrozieb výrobcov elektrických automobilov Tesla a technologických firiem zdieľania jázd, samoriadením a ďalšími technológiami.

Konzultant pre mobilitu Cha Doo-won uviedol: „Výrobcovia automobilov sa zúčastňujú inovačných pretekov. Hyundai je účastníkom týchto závodov v neskorších fázach a zdá sa, že skôr, ako sa snaží získať peniaze z robotického biznisu, čiže chcú predviesť, že to dokážu da’t všetko dohromady.“

Spoločnosť Hyundai Motor vyvinula nositeľného robota na zníženie únavy pracovníkov tovární a spustila pilotné programy vo svojich závodoch v USA.

V januári spoločnosť Hyundai Motor oznámila, že uzavrela partnerstvo so spoločnosťou Uber pri vývoji elektrických leteckých taxíkov. Americká firma tento týždeň uviedla, že predá svoju stratovú jednotku lietajúceho taxíka spoločnosti Joby Aviation, ktorá je vývojárom elektrických osobných lietadiel.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár