Hyundai_odhalila_dizajn_automobilu_s_neobmedzenymi_moznostami

Hyundai odhalila dizajn špeciálneho vozidla budúcnosti – kompletne s robotickými nohami – o ktorom spoločnosť tvrdí, že v budúcnosti ako prvé v rámci odvetvia odpovie na požiadavky budúcnosti a má “neobmedzené” ciele.

Vrámci predstavenia na technologickom veľtrhu CES v Las Vegas, “Elevate” je navrhnuté pre použitie na miestach s prírodnými katastrofami, pričom užívatelia môžu jazdiť, chodiť alebo šplhať v “najnáročnejších terénoch”. Oficiálnym časovým harmonogramom jeho komerčného uvedenia do prevádzky nebol prezradený.

Spoločnosť Hyundai spolupracuje na koncepte takmer tri roky s firmou Detberg Sundberg-Ferar. Elevate by bol prvým vozidlom tzv. „Neobmedzenej Mobility“ s pohyblivými nohami a prvou kombináciou technológie nájdenej v elektrických robotoch.

Je schopný “chôdze ako cicavce a plazy”, zároveň vozidlo môže vyliezť na vrchol hory cez skalnaté prekážky, ako aj prejsť veľkými medzerami a pohybovať sa ľubovoľným smerom – to všetko pri zachovaní pohodlia cestujúcich. Jeho “nohy“ sú tiež zasúvateľné, čo poskytuje pravidelný režim jazdy, ktoré znižuje spotrebu energie a umožňuje prevádzku systému Elevate na úroveň bežného automobilu.

Súvisiace: Autonómne vozidlá sú tu. Teraz prichádza to náročnejšie

David Byron, dizajnový manažér v spoločnosti Sundberg-Ferar, v tlačovej správe počas tohto týždňa uviedol: “Predstavte si, že automobil bude uviaznutý v snehu a je len 3 metre od diaľnice, ktoré bude schopné prejsť alebo preliezť cez zradný terén, späť na cestu, čo potenciálne ušetrí zranených cestujúcich – to predstavuje budúcnosť mobility vozidiel.”

Hyundai_odhalila_dizajn_automobilu_s_neobmedzenymi_moznostami_1

“Neobmedzené” využitie

John Suh, viceprezident a vedúci spoločnosti Hyundai Cradle, dodal, že súčasné záchranné vozidlá dokážu poskytnúť prvú odpoveď iba na okraj vozoviek, zatiaľ čo Elevate dokáže prechádzať aj cez náročný terén, dokonca aj priamo cez následky povodní alebo rozdrvený betón.

Ďalej uviedol: ″(Avšak) táto technológia ide výrazne nad rámec núdzových situácií,” … ″Ľudia žijúci so zdravotným postihnutím po celom svete,“ … „by mohli vlastniť tento autonómny Hyundai Elevate, ktorý by mohol pristúpiť až k ich predným dverám, dorovnať sa a nechať ich invalidný vozík vpustiť dovnútra. Možnosti sú neobmedzené.”

Hyundai_odhalila_dizajn_automobilu_s_neobmedzenymi_moznostami_2

Otázky okolo dizajnu

Michael Whiteley, ktorý je vedúcim inžinierstva palivových článkov v laboratóriu elektrochemickej inovácie spoločnosti UCL však poznamenal, že hoci bolo dobré vidieť Hyundai, ktorý posúva hranice, je nepravdepodobné, že koncept Elevate sa čoskoro stane realitou.

Ďalej uviedol: “Povrch so štyrmi kolesami môže pri ”chôdzi” viesť k problémom stability,” … “Keď sa nadvihnú dve nohy, vozidlo môže mať problémy s vyváženosťou, keďže na pevnom povrchu ostanú len dve zostávajúce kolesá. Uvidíme ho teda v budúcnosti? Možno nie v blízkej budúcnosti. Koncept predstavuje skvelý nápad a môže sa časom razantne rozvíjať – (ale) nemyslím si, že sme zatiaľ pripravení z hľadiska systémových nákladov a otázok uskutočniteľnosti implementácie takéhoto vozidla na pozemnú komunikáciu.”

Súvisiace: Dáta v automobiloch by mohli mať do roku 2030 hodnotu až $ 750 miliárd

Allahyar Montazeri, docent pre oblasť inžinierstva na Lancasterskej univerzite, prostredníctvom e-mailu v stredu uviedol, že spomínaní návrh by mohlo použiť vozidlo v nerovnom teréne na ”ďalšiu úroveň” – ale poznamenal, že mechanika zatiaľ čelí nedostatkom.

“Medzi konečné výzvy … patria neisté parametre terénu a zabezpečenie dynamickej stability vozidla,” … “Napríklad v realistickom teréne môže byť vozidlo napadnuté regiónmi spôsobujúcimi prevrhnutie, zachytené kolesá alebo strata trakcie. V niektorých oblastiach sa nebude dať vykonať otočenie, alebo presun vpred a iné môžu spôsobiť katastrofálne poruchy systému.”

Montazeri dodal, že táto koncepcia vyžaduje pokročilý dizajn, ktorý obsahuje prvky umelého inteligencie a to všetko na analýzu potenciálne nebezpečného terénu s minimálnym zásahom operátora vozidla.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MSN

Facebook komentár