Uber_a_Hyundai_sa_spojili_aby_na_oblohu_nasadili_lietajuce_taxiky

Uber a Hyundai odhalili lietajúci taxík, ktorý môže prípadne zmeniť vaše cestovanie.

V pondelok na veľtrhu spotrebnej elektroniky v Las Vegas tieto dve spoločnosti odhalili model štvormiestneho elektrického lietajúceho vozidla, o ktorom povedali, že jedného dňa ho budete môcť privolať na presun cez aplikáciu Uber. Prvý skutočný prototyp bude podľa hovorcu spoločnosti Hyundai pripravený v roku 2023. Ľudský pilot bude lietať leteckým taxíkom, kým spoločnosti nedokončia softvér s autonómnou kontrolou.

Hyundai je poslednou veľkou spoločnosťou, ktorá oznámila, že vyvíja lietajúce taxi na výlety po mestách a predmestiach. Prototyp lietadla spoločnosti Boeing uskutočnil svoj prvý samostatný let v roku 2019 na malom letisku mimo Washingtonu. Spoluzakladateľ spoločnosti Google – Larry Page investoval do niekoľkých menších startupov, vrátane spoločností Kitty Hawk a Opener, ktoré vyvíjajú technológie lietajúcich automobilov.

Súvisiace: Nemecký start-up Lilium sa priblížil k tomu, aby sa lietajúce autá stali realitou

V októbri automobilka Hyundai vymenovala Jaiwona Shina, dlhoročného člena vládnej organizácie NASA, aby viedol jej novovytvorené divízie leteckých taxíkov. Partner spoločnosti Hyundai v podniku – Uber, uviedol, že v roku 2023 očakáva dokončenie siete leteckých taxíkov. Uber už má dohodnuté partnerstvá s výrobcom vrtuľníkov Bell a brazílskym výrobcom Embraer. Odborníci však tvrdia, že ich odhad je príliš agresívny.

Uber a Hyundai predstavili model lietadla S-A1 na CES.

Uber a Hyundai predstavili model lietadla S-A1 na CES.

William Crossley, profesor na Purdue University, ktorý skúma oblasť leteckého dizajnu, uviedol: „Bude to už čoskoro,“ … „Ak všetko pôjde v poriadku, v nasledujúcich 10 rokoch je to určite pravdepodobné.“

Pred nami je veľké množstvo náročných prekážok. Musí sa vyvinúť softvér na bezpečné lietanie leteckých taxíkov. Odvetvie bude musieť určiť správny dizajn vozidla. Batérie poháňajúce letecké taxíky budú musieť poskytovať lepší dosah, aký je v súčasnosti k dispozícii. A spoločnosti budú musieť preukázať, že taxi služby vo vzduchu môžu byť životaschopným podnikom.

Sanjiv Singh, profesor na Carnegie Mellon University a CEO spoločnosti Near Earth Autonomy, čo je startupom, ktorý vyvíja softvér pre letecké taxíky, neočakáva, že bude životaschopným, kým taxíky nebudú lietať samostatne. Platiť ľudského pilota je nákladné a spoločnosti sa môžu stať ziskovejšími, ak namiesto toho môžu do leteckého taxíku nabrať ďalšieho cestujúceho.

Súvisiace: Lietajúce taxíky by tu mohli byť už za 6 rokov

Na vrchole týchto výziev bude musieť Federálna správa pre letectvo certifikovať vozidlá, čo môže trvať roky.

Hyundai a Uber ešte skúšobný let nového vozidla nedokončili.

Medzitým Uber už na Manhattane ponúka jazdu s vrtuľníkom, ktorý je ovládaný človekom.

Singh, ktorý predtým ako prešiel na letecké taxíky, pracoval na automobiloch s vlastným riadením, tvrdí, že autonómne lietajúce vozidlá sa v niektorých ohľadoch ľahšie vyvíjajú.

Singh nakoniec poznamenal: „Keď lietate, veľa prekážok v ceste nemáte,“ … “Nie je potreba riešiť trasu po ulici, alebo dávať si pozor na prekážky na ceste.”

 

Zdroj: ZDnet

Facebook komentár