Bývalý prezident George W. Bush v Bielom dome, 16. septembra 2001 povedal: “Táto krížová výprava, táto vojna s terorizmom potrvá dlhší čas,” … “A americký ľud musí byť trpezlivý. Ja trpezlivý budem.”

Bush mal pravdu, keďže vojna voči abstraktnej menšine, označovanej ako “teror” už trvá naozaj dlhší čas.

Začalo sa to v októbri 2001 s inváziou USA do Afganistanu. A aj keď bývalý prezident Barack Obama oficiálne prišiel s jej ukončením v roku 2013, “Celosvetová vojna proti terorizmu” pokračuje, aj takmer o 17 rokov neskôr.

V skutočnosti sa rozšírila.

V období medzi októbrom 2015 a októbrom 2017 USA bojovali proti terorizmu v 76 krajinách alebo 39% z celkového počtu krajín sveta. Tieto údaje nedávno publikoval projekt Cost of War z Brown University.

Súvisiace: Náklady na boj proti terorizmu

Nižšie zobrazená grafika ukazuje, kde americká armáda mala jednotky a základne a kde cvičila iné sily v boji proti terorizmu a kde realizovania svoje sledovacie misie cez drony a vykonávala letecké údery.

Snáď najpozoruhodnejší detail, okrem známeho a rozsiahleho zapojenia na Blízkom východe, je prítomnosť americkej armády v Afrike. (pre Zväčšenie mapy kliknite)

Tato_mapa_ukazuje_ako_USA_bojuju_proti_terorizmu_v_76_krajinach_sveta

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Cost of War z Brown University

Facebook komentár