Smrť vodcu ISIS, ktorý dohliadal na vonkajšie útoky by mohla mať významné dôsledky pre skupinu, pretože to zasahuje ich vplyv na územiach Stredného východu, odkiaľ plánovali začínať útoky na ciele Západu.

Teroristická skupina oznámil, že jej hovorca, Abu Muhammad al-Adnan bol zabitý neďaleko mesta Aleppo, v Sýrií. Táto zjavná strata predstavuje hlavnú ranu pre skupinu, ktorá už dlhodobo bojuje s klesajúcou popularitou.

Clint Watts, ktorý pracuje vo Výskumnom ústave pre zahraničnú politiku a je bývalým dôstojník americkej armády a zvláštnym agentom FBI povedal: “To naozaj vysiela správu, že ISIS je skutočne na ústupe, pretože bol ich dôležitou osobou,” … “Predstavoval kľúčovú osobu pre budovanie podpory, propagandu a online nábor. Bol ich kľúčovou postavou.”

Súvisiace: Príjmy zoskupenia ISIS z ropy poklesli až o 90 percent!

Watts ďalej poznamanel: “Adnanova smrť by mohla ublížiť útočnej schopnosti skupiny, najmä v dlhodobom horizonte. A nie je jasné, či v ISIS má nástupcu, ktorý by vedel prevziať Adnanovú úlohu v skupine.

Colin P. Clarke, ktorý je expertom na terorizmus a politológ pre spoločnosť Rand špekuloval, že nebude ľahké za Adnana nájsť náhradu.

Clarke na sociálnej sieti Twitter poznamenal: “Výmena Adnana bude veľmi náročná,” … “Mal logisticko-komunikačné odborné znalosti, ktoré len tak niekto ľahko nezíska.”

Clarke nazval Adnanovu smrť “hroznou ranou do vonkajších operácií siete skupiny.”

Bridget Morengová- analytička, ktorý študuje globálne stratégie skupiny ISIS poznamenala, že okrem vedenia vonkajších operácií, Adnan by v prípade smrti vrchného predstaviteľa teroristickej skupiny ISIS –  Abu Bakr al-Baghdadi viedol celú ISIS.

A pretože nie je jasné, kto by mohol jeho pozíciu nahradiť, vnútri skupiny by mohli nastať rozbroje, čo by ďalej mohlo podkopať situáciu celej skupiny.

Avšak teroristické skupiny ako ISIS zvyčajne vedia prežiť smrť svojich lídrov. Napríklad Al-Kájda, je stále veľkým hráčom vo svete terorizmu, aj napriek smrti svojho zakladateľa Usámu bin Ládina.

Thomas Joscelyn, ktorý je vedúcim pracovníkom v Nadácii pre obranu demokracie a odborník na teroristické skupiny povedal: “Zásahy na najvyššie miesta sú dôležité,” …. “Zabíjanie lídrov rozhodne oslabuje organizáciu. Ale nakoniec sa na ich miesta môžu dostať jednotlivci, ktorí nie sú vôbec známy.”

Joscelyn dodal: Al-Kájda “znova a znova nahrádzala svojich vedúcich predstaviteľov vonkajších operácií.”

“Strata vedenia rozhodne oslabuje organizácie a môže viesť k ďalšiemu zhoršovaniu schopností ISIS, ale už v minulosti sme videli niekoľko prispôsobení v ich aktivitách,” … “Tieto organizácie nie sú postavené okolo jednej alebo dvoch osôb. Majú hlboké štruktúry vedenia.”

Súvisiace: Dve najväčšie teroristické skupiny sveta sa chystajú bojovať medzi sebou

ISIS má taktiež rozsiahly počet nižšie postavených agentov, ktorí sú zodpovední za koordináciu vonkajších útokov.

Wattsvšak ďalej poznamenal: “To, čo môžete vidieť, bude skutočný nárast útokov,” … “Ten, kto sa stane Adnanovým nástupcom, môže byť viac agresívnym.”

V krátkodobom horizonte však Adnanova smrť nemusí inšpirovať k budúcim útokom. Na rozdiel od Anwara al-Awlakiho, ktorý bol notoricky známym kazateľom a al-Kájdy, Adnan nehovoril po anglicky alebo svoje prejavy nezverejňoval on-line, takže fanúšikovia, alebo zvedaví jednotlivci o ňom príliš nevedeli.

Watts nakoniec dodal: “Keď sa nad tým zamyslíte, kto bude hovoriť o Adnanovi za dva roky?” … “Možno nik.”

Zdroj: IBTimes

Facebook komentár