Ako sa mohla Al-Káida, malá protikomunistická skupina z Afganistanu, ktorá nemala viac ako 200 aktívnych členov, stať hrozbou pre svet v roku 2001?

Ako môže Al-Káida pôsobiť na celom strednom východe, v Južnej Afrike a dnes aj v zvyšku Afriky? Ako je to možné po tom, ako USA minuli viac ako 1 bilión amerických dolárov na potlačenie a zničenie hnutia Al-Káida v Afganistane a Pakistane?

Odpoveď je jednoduchá. Al-Káida ako organizácia a hrozba ledva existuje. Ale meno Al-Káida a slovo ,,terorizmus” sa stalo pohodlným označením západu pre ozbrojené skupiny bojujúce proti pôsobeniu západu a korupcii alebo ovplyvňovaniu v Ázii a Afrike. Al-Káida je nikde a zároveň všade.

( Súvisiace: STOP cenzúre internetu od “Ron Paul” )

Ak patríte do rebelantskej skupiny vyhľadávajúcej publicitu, tak najrýchlejšia cesta je sľúbiť vernosť tajnej, bezvýznamnej Al-Káide.

Vezmime si Irak, kde v súčasnosti zúria boje medzi šídskou vládou a sunnitskými ozbrojencami v provincii Anbar. Sunnitské povstanie je centralizované vo Fallúdži, ktorá bola takmer zrovnaná so zemou americkým námorníctvo.

Po tom, ako USA napadli Irak v roku 2003, viac ako tucet irackých odbojových skupín stupňovalo útoky na Američanov a ich novo-získaných šídskych spojencov. Hlavní z nich boli husajnova Socialistická strana arabskej obrody a irackí vojnoví veteráni. Nebola tu žiadna Al-Káida a žiadne nukleárne zbrane. Vďaka Georgeovi W. Bushovi za irackú takzvanú Al-Káidu.

Vďaka čaru manipulácie masmédiami bol Washington schopný odkloniť pozornosť od všetkých sunnitských hnutí odporu – alebo ,,teroristov”, ako boli označení, na skupinku hrdlorezov vedených tajomným jordánskym zradcom Abu Musab al-Zarqawiom. Zvyšné hnutie odporu jednoducho zmizlo z nášho dohľadu.

Niektorí sa znovu objavili v západnom Iraku, najmä hnutie Islamský štát Irak a Levanta (ISIL). ISIL je západnými médiami, ktoré nemajú dôkazy pre toto tvrdenie, označovaný ako spojenec Al-Káidy. Iracký čoraz brutálnejší režim však tvrdil, že bojuje proti Al-Káide v provincii Anbar.

( Súvisiace: Vláda so záľubou ukrýva vlastné zločiny a totalitné ambície )

Zmienka o Al-Káide bola vyslaná americkým konzervatívnym republikánom a neokonzervatívcom v zúrivosti. Tí požadujú, aby Obamova administratíva konala. Možno ďalšou inváziou do Iraku. ….

Americké špeciálne jednotky, letectvo a CIA sú v aktivite v okolí Falúdži a Ramadi. Ako po minulé roky, CIA platí milióny sunnitom aby bojovali proti protivládnym jednotkám.

Znie to bláznivo, no USA zvažuje nákup útočných helikoptér od Ruska, ktoré by dali bagdadskému režimu tak, ako sa to dnes deje v Afganistane s kábulským režimom.

Bývalý šéf Pentagonu, Leon Panetta, prijal, že v Afganistane nie je viac ako 25-50 členov Al-Káidy. Dnes sa ale Al-Káida rozrástla do Pakistanu, Jordánska, Saudskej Arábie, Jemenu, naprieč Severnou Afrikou, do Nigérie, Mali, Stredoafrickej republiky, atď. Somálske odbojové hnutie Shebab, ktoré bojuje proti západnému režimu, je tiež označené ako spojenec Al-Káidy.

Vráťme sa ale do Studenej vojny. Takmer všetky skupiny bojujúce proti západnej nadvláde boli označené ako komunisti. Dnes nahradilo slovo Al-Káida slovo ,,komunisti”. Dobre známe, ale asi mylné presvedčenie, že Al-Káida vedená Usámom bin Ládinom nesie zodpovednosť za útoky z 9.11. bolo zámienkou pre likvidáciu terorizmu.

Označenie vašich nepriateľov ako spojencov Al-Káidy je konečná cesta k ich delegitimovaniu a odopieraniu im politických a humánnych práv. Izrael spravil podobné s Palestínčanmi.

( Súvisiace: Skutočne prehráva USA vojnu s terorizmom? )

Avšak problém, ktorý sa tu deje, je ten, že sa vytvárajú nekonečné rady ,,teroristov” a tlačí sa na to, aby sa proti nim niečo dialo. Toto a ropa sú hlavné dôvody, prečo americké jednotky prečesávajú všetko naprieč Afrikou. Je to nikdy nekončiaca vojna, ktorú vedú americké ozbrojené jednotky a neokonzervatívne kruhy, proti ktorej predvídavo varoval prezident Dwight Eisenhower v strede minulého storočia.

Egypt ponúka ďalšie príklady toho, ako sa propaganda stala skutočnosťou. Väčšina obyvateľstva volila demokratickú vládu v riadnych voľbách a jej lídri sú teraz označovaní za teroristov násilníckymi generálmi, ktorí zvrhli legitimáciu vlády v Káhire. Každý, kto si dovolí oponovať USA, je označený za teroristu. Šoférovať teroristické auto, je jedlo pre teroristov a má teroristické deti. Eric Margolis je prispievateľ a zahraničný editor Sun National Media Canada. Je autorom knihy War at the Top of the World a novej knihy American Raj: Libertation or Domination?, ktorá rieši konflikty medzi západom a moslimským svetom.

Preložil: Anton Krpelan

Zdroj: EricMargolis

Facebook komentár