Prezident Muhammad Buhari opakovane povedal, že nigérijské bezpečnostné služby do decembra zničia skupinu Boko Haram.

V poslednej dobe sa však táto optimistická predpoveď nepotvrdila. Skutočnosťou je, že Boko Haram v poslednej dobe zažíva rozmach.

Agentúra Associated Press (AP), uvádza, že Boko Haram na konci novembra zničila nigérijskú vojenskú základňu a obsadila mesto Gulak, v oblasti Adamawa.

Armáda utiekla, takže miesto museli chrániť miestny “sebaobranný bojovníci”, ktorým sa znovu podarilo obsadiť Gulak a snažili sa ho brániť až kým nedorazili vojenskej posily.

Jeden vojenský spravodajský dôstojník samostatne potvrdil, že 107 vojakov bolo buď zajatých, alebo zabitých a Boko Haram taktiež zajala vládny tank T-72.

Súvisiace: Francúzsko má jednu z najväčších a najsilnejších armád sveta

Tlačová agentúra Xinhua 30. novembra ohlásila, že nešpecifikovaný počet dievčat bolo unesených z dediny Bam, v oblasti Yobe. Podľa predpokladov sa opäť jednalo o skupinu Boko Haram, keďže spievali refrény v arabčinu a zabili najmenej sedem ľudí.

Rovnako ako pri iných únosoch žien skupiny Boko Haram, páchatelia rozdeľovali dospievajúce a nevydaté ženy od tých, ktoré boli ženatými. V správach nebolo jasné, či uniesli iba mladšie ženy, alebo nakoniec všetky.

Podľa agentúry Reuters, medzitým Organizácia Spojených národov (OSN) a jej koordinátor v Kamerune, Najat Rochdi bijú na poplach, keďže skupina Boko Haram sa aj ďalej rozširuje a existuje len “veľmi málo príležitosti k jej zastaveniu.” Stratégiu Boko Haram je vidno cez ich schopnosti, prostredníctvom každodenných samovražedných útokov.

V ich vyjadrení sa uvádza, že Boko Haram ničí ekonomiku Kamerunu a “ovplyvňujú mladú generáciu.” Dňa 1. decembra,  Ministerstvo financií USA uvalilo ekonomické sankcie na Mohammeda Nura a Mustapha Chada, z dôvodu ich napojenia k samovražedným útočníkom z Boko Haram. (Nur je z Nigérie a Chad pochádza z Čadu.)

Nigérijským bezpečnostným silám, pomocným vojenským zložkám Čadu a juhoafrickým žoldnierom sa v ich stratégií z februára a marca podarilo zatlačiť skupinu Boko Haram mimo obsadeného územia.

Je však otázne, či tieto presuny Boko Haram sú výsledkom vojenského tlaku alebo zmeny v taktike. Zdá sa však, že z bojov nebolo vidno žiadne obete, čo vyvoláva otázky ohľadom toho, či toto stiahnutie Boko Haram väčšinou nebolo dobrovoľným.

Na strane druhej, v minulosti Boko Haram a iné skupiny začali vždy naberať na popularite, ak prišlo k akýmkoľvek útokom, ktoré nemali pod kontrolou vládne sily.

Rastúca význačnosť “bojovníkov sebaobrany”, ako v prípade útokov na Gulak môže znamenať, že význam týchto zoskupení, ktoré nie sú pod kontrolou vlády dosahujú naozaj rastúci význam.

Súvisiace: Čína po rozsiahlom pátraní zabila 28 “teroristov”

To by mohlo taktiež mohlo v budúcnosti prispievať k nárastu ďalších bojovníkov. Nedávno oznámené únosy dievčat skupinou Boko Haram sú pripomienkou rozsiahleho únosu, ktorý sa satl pred viac ako rokom, kde v oblasti Chibok zmizlo viac než dvesto dievčat a ani jedna z nich nebola nájdenou.

Ekonomické sankcie Amerického ministerstva financií nebudú mať pravdepodobne praktické dôsledky, pretože neexistuje dôkaz, že by Mohammded Nur, Mustapha Chad, alebo hnutie Boko Haram mali v Spojených štátoch svoje finančné aktíva.

Zdroj: IBTimes, TheGuardian

Facebook komentár