Milionovy_biznis_futbalistu_Cristiana_Ronalda

Cristiano Ronaldo je jedným z najbohatších športovcov sveta.

33-ročná futbalová hviezda Realu Madrid má odhadovanú čistú hodnotu majetku na úrovni 450 miliónov dolárov. Ako uviedol časopis Forbes, portugalská futbalová hviezda už 5. júna v tomto roku zarobila 108 miliónov dolárov. Približne 61 miliónov dolárov pochádza z jeho platu, bonusov a výhier a vo forme dodatočných príjmov zarobil ďalších 47 miliónov dolárov .

Tu je pohľad na to, ako vybudoval svoju niekoľko miliónu ríšu.

Budovanie ríše

Keď mal 18 rokov, Ronaldo s populárnym anglickým klubom Manchester United podpísal zmluvu. Odvtedy až do súčasnosti ohuruje svet futbalu. Dosiahol 654 kariérnych gólov a jeho nohy sú poistené za 144 miliónov dolárov.

Súvisiace: Najväčšie futbalové kluby v Európe zaznamenali rekordné príjmy

Ronaldo nemusí byť najlepšie plateným hráčom svojho športe, ale to, čo ho oddeľuje od ostatných hráčov, je spôsob, ako využíva svoju silu značky na sociálnych sieťach. Ronaldo je plnohodnotným používateľom sociálnych médií a má najrozšírenejšie sociálne médiá, ktoré by boli sledované akýmkoľvek športovcom. Prekonal Lionela Messiho a Neymara Jr. desiatkami miliónov sledovateľov či už cez Facebook, Instagram alebo Twitter. Podľa Hookita má Ronaldo na týchto platformách 323,4 miliónov fanúšikov a followerov. Na Instagrame má tretí najsledovanejší profil na svete – s 128 miliónmi follower-mi.

To je súčasť aj toho, prečo jeho sponzori platia tak vysoké sumy len za jeden sponzorovaný príspevok na svojich stránkach sociálnych médií. Hookit odhaduje, že Ronaldo má len na jeden príspevok viac ako 2,3 milióna interakcií a názorov. Tieto interakcie za sponzorovaný príspevok generujú hodnotu 1,8 milióna dolárov, tak ako aj pre značku Nike. A podľa výskumnej spoločnosti sociálnych médií – Izea, Ronaldo v roku 2018 za každý z jeho sponzorovaných príspevkov na Instagrame zarobil približne 400 000 dolárov.

Celosvetové značky tiež chcú, aby sa stal tvárou ich spoločností. Býva tvárou hodinárskych spoločností až po poskytovateľov telekomunikačných služieb. Dokonca podporuje aj egyptskú oceliarsku spoločnosť.

Ronaldo má taktiež niečo, čo nemá žiadny iný futbalista: celoživotnú zmluvu s Nike, ktorá má hodnotu približne 1 miliardy dolárov. Táto dohoda bola uzavretá v roku 2016 a má potenciál pokračovať aj desaťročia po tom, ako by odišiel z futbalu. Legenda NBA – Michael Jordan má podobnú dohodu so spoločnosťou Nike, ktorá ho už každoročne vypláca aj po odchode do dôchodku (2003).

Ale s jeho rozsiahlym majetkom si púta aj pozornosť kontrolórov. V piatok boli zverejnené správy, že uzavrel dohodu so španielskymi prokurátormi v prípade daňového úniku. Podľa tohto dohovoru bude čeliť dvojročnej podmienke a zaplatí pokutu vo výške 21,7 milióna dolárov.

Takže ako Ronaldo rád míňa svoj majetok?

Ronaldo investuje veľa svojich peňazí do svojich podnikov. Vlastní svoje vlastné luxusné značky spodného prádla, obuv, parfém, mobilné aplikácie, kreatívnu agentúru , reštaurácie a dokonca aj hotely. V roku 2015 Ronaldo investoval do skupiny Pestana Hotel Group v hodnote 40 miliónov dolárov.

Súvisiace: Najlepšie platení športovci sveta v jednom grafe

Ronaldov životný štýl je väčší ako jeho život. Má vlastnú vilu v Madride o hodnote 7,1 milióna dolárov a nehnuteľnosť za 18,5 milióna dolárov v Trump Tower v New Yorku. Futbalová hviezda vlastní veľký počet drahých automobilov, vrátane značiek Lamborghini a Ferrari. V súčasnosti riadi vlastný Bugatti Chiron so značkou CR7, ktorý má hodnotu okolo 3 miliónov dolárov. Dokonca vlastní súkromné lietadlo, ktorý stojí približne 17 miliónov dolárov, ako na boku tiež nesie označenie CR7.

S dedičstvom futbalovej hviezdy, ktoré sa tiahne aj mimo zápasov, vyzerá to tak, že jeho impérium na tvorbu peňazí sa bude rozširovať aj po odchode do dôchodku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MW, WSJ

Facebook komentár