Naklady_na_Brexit_su_uz_ohromujuce_A_mohlo_by_to_byt_este_horsie

Brexit čelí oneskoreniu a môže byť nakoniec odvolaný. Veľká ekonomika Spojeného kráľovstva však už čelí veľkým škodám.

Hlasovanie za opustenie Európskej únie v júni roka 2016 spôsobilo, že hodnota britskej libry sa dramaticky prepadla a nastalo aj oslabenie v rokoch neistoty, čo viedlo k zníženiu ekonomickej aktivity a vyvolalo prepad investícií.

Ekonomika podľa Centrálnej banky Británie je v súčasnosti o 2% menšia ako by bola, keby sa Spojené kráľovstvo rozhodlo zostať v bloku. Hospodársky výkon bol razantne zasiahnutým od výsledkov referenda, v týždennej hodnote približne 800 miliónov libier (1 miliarda dolárov) týždenne, alebo 4,7 milióna libier (6 miliónov dolárov) za hodinu.

Hospodárske dôsledky sa hromadia aj napriek tomu, že ešte nedošlo k žiadnym štrukturálnym zmenám okolo obchodných vzťahov Británie s národmi EÚ alebo zvyškom sveta.

Británia pokračuje v predaji tovarov a služieb do Európskej únie (najväčšieho obchodného partnera) zatiaľ čo politici sa snažia o rozvod. Pre spoločnosti v Spojenom kráľovstve bolo jednoduché najímať pracovníkov z EÚ a udržiavať dodávateľské reťazce, ktoré prekračujú národné hranice.

Napriek tomu, pokiaľ ide o podmienky budúceho obchodu v Spojenom kráľovstve, nedošlo k žiadnym zrozumiteľným výsledkov už takmer tri roky, čo sťažovalo spoločnostiam plánovanie do budúcnosti. Investície boli oneskorené alebo zrušené a mnoho podnikov namiesto toho nalialo milióny do plánovania pre najhorší scenár: tvrdý Brexit bez dohody.

Za účasti neustálenej politiky Spojeného kráľovstva stále existuje riziko, že krajina opustí Európsku úniu bez prechodnej dohody slúžiacej k ochrane obchodu. Centrálna Banka Británie uviedla, že dopad tohto scenára by bol horší ako finančná kríza v roku 2008.

Veľké spomalenie kvôli Brexitu

V čase, keď voliči v roku 2016 prichádzali k vyjadriť svoj postoj k referendu, Spojené kráľovstvo bolo najrýchlejšie rastúcou ekonomikou spomedzi krajín G7. Núdzové opatrenia Centrálnej banky Británie pomohli britskej ekonomike vyhnúť sa recesii, ktorú niektorí predpovedali, ak by nasledovalo hlasovanie v prospech Brexitu avšak zatiaľ nezamestnanosť zostáva aj naďalej veľmi nízka.

Krajina však stále klesala k dolnej časti rebríčka G7. Hospodársky rast klesol z ročného tempa okolo 2% na menej ako 1%.

Investície britských spoločností sa po referende zastavili a následne v roku 2018 klesli o 3,7%. Medzitým zvyšné časti G7 od začiatku hlasovania zaznamenali rast investícií okolo 6% ročne.

A podnikateľská dôvera v Británii klesla na najnižšiu úroveň za takmer desaťročie.

Gertjan Vlieghe, člen Výboru pre menovú politiku Centrálnej banky Anglicka sa minulý mesiac vyjadril: “Dôvodom tohto nedostatočného výkonu vo vzťahu k zvyšku sveta je podľa mňa neistota v súvislosti s vyhliadkou na Brexit.”

Bolesť pocítili aj domácnosti. Libra po hlasovaní v roku 2016 voči americkému doláru prudko klesla o 15%, čím sa zvýšila cena dovážaného tovaru. To podnietilo infláciu a prispelo k poklesu hodnoty výplat ľudí.

Trauma spoločnosti

Vedúci zamestnanci reagovali na neistotu tým, že sa pokúšali reagovať na vplyv potencionálneho Brexitu.

Adam Marshall, generálny riaditeľ Britskej obchodnej komory poznamenal: „Je jasné, že politická nečinnosť už poukazuje na ekonomické dôsledky, pretože mnohé firmy v dôsledku pretrvávajúcej neistoty zasiahli do rozhodnutí o investíciách a prijímaní zamestnancov.“

Mnohé banky rozšírili pobočky v Nemecku, Francúzsku, Írsku a ďalších krajinách EÚ, aby zabezpečili chod svojich regionálnych aktivít aj po Brexite. Spoločnosti poskytujúce finančné služby taktiež musia presunúť značné aktíva, aby uspokojili regulačné orgány EÚ. Podľa poradenskej skupiny EY, krajinu opustili aktíva v hodnote najmenej 1 bilión libier (1,3 bilióna dolárov).

Sony a Panasonic vykonali presun svojich európskych ústredí do Holandska.

Zmeny realizovali aj výrobné spoločnosti, ktoré potrebujú aby ich dodávateľské reťazce bez problémov fungovali. Nissan zrušila plány pre výrobu nového modelu v Spojenom kráľovstve s odvolaním sa na neistotu ohľadom Brexitu. Nemecká strojárska skupina Schaeffler z toho istého dôvodu zatvára dve zo svojich troch tovární v Británii.

Najväčšie riziko

Najnebezpečnejší scenár – tvrdý Brexit by mohol byť ešte realitou.

Lídri EÚ vo štvrtok poskytli Spojenému kráľovstvu krátke oneskorenie čo sa týka Brexitu, ale krajina by mohla stále čeliť najväčším problémom, ak sa britskí zákonodarcovia nedohodnú na ceste vpred.

Najvyšší predstavitelia Konfederácie britského priemyslu a Kongresu odborových zväzov vo štvrtok vyhlásili, že Británia čelí „národnej kríze“, ak sa politici nedohodnú.

Mayová v liste napísala: “Firmy a komunity v Spojenom kráľovstve nie sú pripravené na tento výsledok. Šok pre naše hospodárstvo by pocítili aj budúce generácie.”

McDonald’s a KFC sa spojili s britskými supermarketmi, aby varovali, že odchod z Európskej únie by narušil dodávky. Airbus poznamenal, že bude nútený presmerovať budúce investície z Veľkej Británie.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár