Nemecko_uvolnilo_najvacsi_povojnovy_balik_pomoci_proti_koronavirusu

Politickí predstavitelia z Berlína v dnešnom dni uvoľnil najväčší nemecký balík ekonomickej pomoci v hodnote najmenej 550 miliárd eur, aby podporil svoje spoločnosti, a ponúkli im „neobmedzené“ úvery na udržanie ich podnikania nad vodou.

Olaf Scholz ktorý je ministrom financií uviedol: „Neexistuje horná hranica úveru, ktorý ponúka (štátna rozvojová banka) KfW, čo taktiež predstavuje jednu z najdôležitejších informácií.“

Minister hospodárstva Peter Altmaier zasa uviedol, že záruky sú ekvivalentom v hodnote 614 miliárd dolárov a dokonca je to iba „pre začiatok“.

Ďalej poznamenal: “Sľúbili sme, že kvôli nedostatku peňazí a politickej vôle nebudeme čeliť zlyhaniam. To znamená, že žiadna zdravá spoločnosť, žiadna tvorba pracovných miest by sa nemali dostať do problémov.”

Altmaier ďalej dodal: „Ak to bude potrebné, svoje zbrane opätovne nabijeme.”

Ministri tiež naznačili, že Berlín má na svoj boj dostatok finančných prostriedkov.

Scholz uviedol: „Ak to potrvá dlhšie, budeme vedieť pokračovať aj v dlhších časových horizontoch.“

Správa pre spoločnosti podľa neho znie: „Môžete byť odvážni, riziká ponesieme my.”

Balík, dokonca aj v prvej fáze je väčší ako pomoc vo výške 500 miliárd eur, ktorú poskytla nemecká vláda počas finančnej krízy v roku 2008.

Kancelárka Angela Merkelová sa v stredu zaviazala urobiť všetko, čo je potrebné na krotenie krízy okolo koronavírusu, čo signalizuje, že je dokonca pripravená pozastaviť drahocenné dogma udržiavania vyrovnaného nemeckého rozpočtu.

Súvisiace: Ekonómovia predpovedajú, ako by koronavírus mohol poškodiť svetovú ekonomiku

„Je to mimoriadna situácia, urobíme to, čo je potrebné a našťastie Nemecko je relatívne v dobrej pozícií,” … “urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme túto situáciu zvládli a až na konci uvidíme, kde sa náš rozpočet nachádza.“ Ďalej zdôraznil, že ukončenie krízy z koronavírusu „je na prvom mieste“.

“Za akúkoľvek cenu”

Po 6 úmrtiach a počte nakazení, ktoré v Nemecku dosiahli 2 369 jednotlivcov, Merkelovej vláda prichádza zo svojou významnou reakciou na boj nielen s vírusom, ale aj s dopadom nákazy.

Vzhľadom na kolaps zahraničného dopytu sú mimoriadne zraniteľné vývozné odvetvia najväčšej ekonomiky Európy.

Keďže kríza zatiaľ nepreukazuje žiadne náznaky úbytku, Nemecko sa s novými opatreniami ponáhľa, aby ďalším zamestnancom – núteným pracovať, v kratšej pracovnej dobe umožnilo aby sa kvalifikovali k získaniu kompenzácie.

Vláda Merkelovej sa tiež dohodla na zvýšení investícií o 3,1 miliardy eur ročne, medzi rokmi 2021 a 2024.

Koalícia ohlásila v pondelok po jednodňových rozhovoroch, že celkové zvýšenie investícií v celkovom objeme 12,4 miliardy eur bude v roku 2019 kompletne financované z rozpočtového prebytku.

Hlavný ekonóm Deka Bank – Ulrich Kater uviedol, že piatkový záručný balík je „čokoľvek, čo od vlády jednoznačnej príjmu“.

„Rovnako ako to, keď ECB počas krízy eurozóny postupovala správne, vláda v súčasnosti robí to isté v prípade korona-krízy,“ poznamenal s tým, že opatrenia na pomoc najmä malým a stredným spoločnostiam v dôsledku krízy sú „úplne rozumné“.

„Toto sú správy, ktoré klesajúcu špirálu môžu zastaviť.“

Opatrenia v Číne

Čínska vláda v piatok uvoľnila ďalšie peniaze na poskytovanie úverov, znížením objemu svojich vkladov, ktoré musia komerčné banky ponechať v rezerve u centrálnej banke.

Centrálna banka oznámila, že požadovaný pomer povinných minimálnych rezerv sa zníži o 0,5 až 1 percentuálny bod pre banky, ktoré spĺňajú regulačné ciele pre poskytovanie úverov malým a súkromným podnikom, s účinnosťou od 16. marca. Uviedla, že by mala uvoľniť ďalších 550 miliárd juanov (80 miliárd dolárov) na poskytovanie ďalších úverov.

Čínska ľudová banka uviedla, že jej cieľom je znížiť náklady na financovanie a podporiť oživenie hospodárstva.

Čína často takéto zníženia používa na zvýšenie množstva peňazí, ktoré sú k dispozícii na pôžičky, bez zmeny úrokových sadzieb. Podobné zníženie pomeru rezerv v januári uvoľnilo 800 miliárd juanov (115 miliárd dolárov).

Súvisiace: Ak chceme zachrániť hospodárstvo od COVID-19, jediná účinná politika je zdravotná, nie menová alebo fiškálna

Opatrenia vo Švédsku a Nórsku

Švédska centrálna banka tvrdí, že spoločnostiam prostredníctvom bánk požičia až 500 miliárd korún (52 miliárd dolárov), aby zabránili „vyradeniu v dôsledku rozšírenia koronavírusu“.

Riksbank vo vyhlásení uviedla, že „turbulencie na finančných trhoch znamenajú, že spoločnosti, ktoré sú v zásade silné, môžu mať s financovaním ťažkosti.“

Ďalej uviedla: „Potom je dôležité, aby banky naďalej poskytovali tieto pôžičky spoločnostiam, aby nebola ohrozená ponuka úverov. Opatrenia prijaté v tejto situácii by sa mali považovať za formu poistenia, ktorá umožňuje švédskym spoločnostiam – najmä malým a stredným podnikom – cítiť sa bezpečne, tým že ponuka úverov nezlyhá. “

Centrálna banka Nórska, ktorá nie je členom Európskej únie, v piatok uviedla, že sa rozhodla znížiť politickú sadzbu o 0,50 percentuálneho bodu na 1%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj EconomicTimes, Reuters

Facebook komentár