Coronavirus Wuhan. US quarantine, 100 dollar banknote with medical mask. The concept of epidemic and protection against coronavrius.

Celosvetové trhy v piatok opäť poklesli, keďže sledujú veľké straty na Wall Street a opakujú krvný kúpeľ v priebehu minulého týždňa, keďže sa rozširujú známky toho, že nové prepuknutie koronavírusu povedie k prudkému hospodárskemu poklesu.

Z celosvetových akciových trhov bolo za 9 dní vymazaných približne 9 biliónov dolárov. Bank of America vo svojej výskumnej správe uviedla, že americké trhy vo štvrtok opäť hlboko zatvorili v červenej farbe.

Japonský akciový index Nikkei 225 v piatok viedol pokles medzi hlavnými ázijskými indexmi, keď dosiahol stratu 2,7%. Index Južnej Kórei – Kospi odpísal o 2,2%. Hongkongský index Hang Seng klesol o 2,3% a čínsky index Shanghai Composite klesol o 1,2%.

V Európe, sa londýnsky index FTSE100 v piatok ráno obchodoval v 3% strate. Nemecký index DAX klesal o 3,5% a francúzsky CAC40 prepadal o 3,6%.

Keďže v piatok ázijské a európske trhy prepadajú, deje sa tak aj u amerických akciových trhov. Futures kontrakt na akciový index Dow sa naposledy nachádzal v strate 580 bodov alebo o 2,2%. Futures na index S&P 500 a Nasdaq Composite klesali o viac ako 2%.

Súvisiace: Koronavírus by mohol byť pre EÚ väčším testom ako utečenecká kríza

Divoké výkyvy na trhu za posledných niekoľko dní naznačujú, aké rozsiahle obavy majú investori z rozvíjajúceho sa výskytu. Po celom svete bolo dnes potvrdených takmer 98 000 prípadov koronavírusu a takmer 3 400 úmrtí. Južná Kórea, Taliansko, Japonsko a Irán sa stali aktívnymi miestami, ktoré zaznamenávajú najviac prípadov (mimo Číny). A miera infekcie naďalej stúpa ako v Spojených štátoch tak aj Spojenom kráľovstve.

Ceny ropy predĺžili svoje klesajúce tempo, napriek plánom, ktoré OPEC predstavil vo štvrtok – pre zníženie dodávok ropy na svetové trhy o 1,5 milióna barelov denne, za predpokladu, že hlavný spojenec kartelu – Rusko sa v piatok na stretnutí vo Viedni dohodne. Tieto obmedzenia dodávok by dostali na vrchol existujúce obmedzenie o 2,1 milióna barelov denne, pretože výrobcovia sa snažia reagovať na pokles dopytu.

Globálna referenčná hodnota – ropa Brent klesla o viac ako 4% na 47,80 dolárov za barel.

Keďže sa strach rozširuje, investori medzitým stále presúvajú svoje peniaze do aktív považované za bezpečné prístavy. Zlato pokračovalo vo svojom rastúcom pohybe a vo štvrtok zvýšilo svoje zisky o 1% na 1 688 dolárov za uncu. A výnos desaťročných štátnych dlhopisov klesol pod 0,7%, čo je úplne nové minimum. Výnosy z 10-ročných dlhopisov vo vyspelých ekonomikách sú podľa Bank of America na najnižšej úrovni za 120 rokov.

Piatkové straty v Ázii a Európe nasledujú potom ako americký index Dow Jones cez noc takmer poklesol o 1 000-bodov. Prudký pokles nastal po tom, ako index zaznamenal začiatkom tohto týždňa dva zisky o 1 000 bodov a stratu 800 bodov.

Akciový index S&P 500 medzitým klesol o 3,4% nachádza sa v ročnej strate 6,4%.

Stephen Innes, hlavný trhový analytik spoločnosti AxiCorp, v piatkovej výskumnej správe ku klientom napísal: „Trhy sa presunuli z dočasného oslabenia Číny do cenovo zdĺhavejšej globálnej udalosti, ktorá spôsobí, že sa v dyme objaví dobrý kúsok globálneho HDP.“

Zotavenie v nedohľadne

V piatok spoločnosť S&P Global Ratings znížila svoj hospodársky výhľad na Ázijsko-pacifický región s tým, že koronavírus by mohol tento rok príjmy domácností, súkromných a vládnych spoločností ovplyvniť 211 miliardami dolárov a spomaliť hospodársky rast v regióne na 4%. Ratingová agentúra predtým odhadovala rast na úrovni 4,8%.

„Naše oživenie v tvare U sa posunulo neskôr v roku 2020 z dôvodu tvrdšieho zasiahnutia čínskej ekonomiky v prvom štvrťroku, prenosu vírusu mimo Číny a prísnejších finančných podmienok,“ napísali ekonómovia spoločnosti S&P, pričom spomínajú pomalší návrat k normálnemu stavu pred rýchlym zotavením v tvare písmena V, v ktoré niektorí ekonómovia dúfali počas minulého mesiaca.

Ratingová agentúra tiež predpovedá, že čínska ekonomika bude pravdepodobne rásť iba o 4,8%, a uviedla, že pokles rastu by sa mohol ešte viac prehĺbiť, ak by infekcie prudko stúpali, keď sa ľudia vrátia do práce a vlády opäť zavedú obmedzenia aktivity.

Súvisiace: Prečo môže byť Fed bezmocný na to, aby potlačil hospodársky vplyv z koronavírusu

Rastúce globálne ohnisko prinesie šoky do domácej ponuky a dopytu Japonska a Južnej Kórey. Dodali, že to bude mať tiež za následok slabší dopyt zo strany Spojených štátov a Európy.

Niektoré odvetvia očakávajú prudké straty, keď sa prepuknutie rozšíri.

Podľa najnovších hodnotení Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov, ak sa koronavírus bude naďalej rozširovať, môžu globálne letecké spoločnosti prísť o príjmy vo výške 113 miliárd dolárov. Len pred dvoma týždňami IATA očakávala straty príjmov v rozmedzí 30 miliárd dolárov.

Spoločnosť Starbucks medzitým vyhlásila, že v januári až marci očakáva 50% pokles tržieb v obchodoch nachádzajúcich sa v Číne.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár