Preco_moze_byt_Fed_bezmocny_na_to_aby_potlacil_hospodarsky_vplyv_z_koronavirusu

Keďže na celom svete prebieha masívna reakcia s ohľadom na verejné zdravie z koronavírusu, ekonómovia súhlasia s tým, že koronavírus spôsobí celosvetovému hospodárskemu rastu určitý pokles.

Niektorí pozorovatelia sa obávajú, že by tieto problémy mohli zatlačiť globálne hospodárstvo k vážnym problémom. Dokonca aj zvyčajne odmeraná bývalá predsedkyňa Federálneho rezervného systému Janet Yellenová varovala, že ak choroba nebude obsiahnutá, vírus by mohol skončiť zatlačením americkej ekonomiky do recesie.

Otázka potom znie: čo by mali Fed a predseda Jerome Powell urobiť?

V súvislosti s hospodárskou neistotou alebo narušením, aby Fed pomohol zmierniť úder, zvyčajne využíva svoj hlavný nástroj – zmeny úrokových sadzieb. Niektorí ekonómovia však tvrdia, že zníženie sadzieb Fedu by len mierne znížilo dopad koronavírusu na hospodárstvo a mohol by situáciu dokonca zhoršiť.

Súvisiace: Koronavírus by mohol byť pre EÚ väčším testom ako utečenecká kríza

Zníženie sadzieb od Fedu nebude mať žiadny vplyv …

Zatiaľ čo Fed zatiaľ vníma utlmené obavy z koronavírusu, niektorí ekonómovia a analytici trhu už začali pracovať na tom, ako by mohla vyzerať reakcia centrálnej banky na trvalé prepuknutie choroby v USA. A existuje závažné podozrenie, že Fed by bol bezmocný, ak aby skutočne chcel zasiahnuť a zmierniť hospodársky pokles.

Zoberme si hlavný nástroj, ktorý musí Fed pomôcť posilniť hospodárstvo v čase krízy: zníženie úrokových sadzieb.

Zjednodušene povedané, zníženie sadzieb je všeobecným spôsobom, ako zvýšiť dopyt cez sprístupnenie úverov. Toto opatrenie tak motivuje podniky a spotrebiteľov, aby si vo väčšej miere požičiavali, míňali a investovali. To zároveň stimuluje hospodárstvo a vracia hospodárstvo k optimistickému prostrediu.

Ako však vo štvrtok napísal Tom Porcelli z RBC Capital Markets v poznámke pre klientov, zvýšenie dopytu vyriešiť problém s koronavírusom nemusí.

Porcelli napísal: „Trhy požadujú politické zákroky, ktoré sa zaoberajú šokmi z dopytu, aby vyriešili potenciálny prechodný šok z ponuky, vyvolaný obavami z pandémie.“

Inak povedané, pozitívny vplyv nemusí byť dosiahnutý formou zníženia sadzieb, ktoré pomáha spotrebiteľom získať prístup k finančným prostriedkom, keď sú dodávateľské reťazce, továrne, výrobcovia a obchody, kde by mohli minúť tieto prostriedky, zatvorené kvôli vírusu? Alebo ako Ryan Avent, autor a publicista pre noviny Economist, v nedávnom článku napísal:

„Ale tam, kde všeobecne vieme, ako sa vysporiadať s defláciou vyvolanou v dopyte – strieľaním množstva fiškálnych a peňažných stimulov na tento problém – máme oveľa menšiu kontrolu nad tým, čo robiť, keď ide o problém s odbytom. Nezáleží na tom, koľko novo tlačených peňazí vložíte do vreciek ľudí, ak nie sú otvorené žiadne obchody a rovnako nie sú k dispozícii žiadne cesty na prepravu tovarov.“

V skutočnosti však záleží príliš na tom, čo Fed urobí, pretože ich nástroje vedia pomôcť ekonomike, čím by vedela byť schopná čeliť šokom ako je koronavírus. Jim Bianco z firmy Bianco Research argumentoval tým, že to centrálnej banke poskytuje len niekoľko možností, ako vplyv vírusu obmedziť.

Bianco klientom v poznámke napísal: „Zníženie sadzieb príliš jednoznačne nepomôže zmierniť narušenie globálneho dodávateľského reťazca, v dôsledku koronavírusu,“ … „V tomto zmysle Fed čelí milosrdenstvám okolo koronavírusu alebo najmä nájdeniu potenciálnej vakcíny.“

Alebo Scott Minerd, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Guggenheim Partners, poznamenal: „Fed je v tomto prostredí dosť bezmocným.“

Súvisiace: Spoločnosti z USA: “Koronavírus by mohol zasiahnuť príjmy z Číny o 50%”

… alebo by to mohol zhoršiť

Hoci Fed môže byť bezmocným proti šoku na strane ponuky, ako je koronavírus, existuje zároveň aj šanca, že zníženie sadzieb počas pandémie by v skutočnosti mohlo spôsobiť viac škody ako úžitku.

Jednak, zníženie sadzieb počas výpredajov na akciovom trhu a kríza dôvery by mohli investorom a spotrebiteľom vyslať signál, že sa situácia zhorší. Ako povedal Minerd pre televíziu Bloomberg, Fed by sa chcel v prípade zníženia sadzieb „pokúsiť vyhnúť sa vysielaniu signálu, ktorý vyvoláva ďalšie obavy“.

A ako zdôraznil Joom Wiesenthal z agentúry Bloombergu, v skutočnosti je situácia iná, keďže koronavírus je inflačný a skutočne prispieva k zvýšeniu cenových tlakov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BI

Facebook komentár