Letecke_spolocnosti_celia_vplyvu_koronavirusu_za_$113_miliard

Podľa Medzinárodnej asociácie leteckých spoločností (International Air Transport Association), ak sa koronavírus bude naďalej rozširovať, celosvetové letecké spoločnosti prídu o 113 miliárd dolárov.

IATA varovala, že straty by boli podobné stratám, ktoré utrpel letecký priemysel počas globálnej finančnej krízy v roku 2008, keďže dramaticky zvýšila svoj odhad škôd spôsobených ohniskom. Ak by vírus nebol čoskoro zvládnutým, letecké spoločnosti by mohli prísť až o 19% podiel z príjmov svojho podnikania.

Len pred dvoma týždňami IATA očakávala straty na tržbách okolo 30 miliárd dolárov.

Alexandre de Juniac, generálny riaditeľ priemyselnej skupiny, vo vyhlásení uviedol: „Zvrátenie udalostí v dôsledku koronavírusu je takmer bezprecedentné. Za menej ako dva mesiace sa vyhliadky odvetvia vo väčšine sveta dramaticky otočili k horšiemu,“ … „Nie je jasné, ako sa bude vírus vyvíjať, ale … určite sa jedná o krízu.“

Letecké spoločnosti v Európe a Ázii by podľa organizácie IATA mali znášať väčšinu ťažkostí. Dopravcovia v ázijskom Pacifiku by mohli prísť o tržby v hodnote 58 miliárd dolárov.

Letecke_spolocnosti_celia_vplyvu_koronavirusu_za_$113_miliard_graf

Ak bude vírus čoskoro zvládnutým a ekonomiky na celom svete sa rýchlo zotavia, celkové straty priemyslu by sa mohli obmedziť na 63 miliárd dolárov.

Vo svete je už viac ako 94 000 potvrdených prípadov nového koronavírusu a takmer 3 300 úmrtí, ktoré sa nachádzajú väčšinou v Číne. Južná Kórea, Japonsko, Taliansko a Irán už tiež trpia veľkými ohniskami nákazy.

Cestovné obmedzenia a nedostatočný dopyt zo strany zákazníkov povzbudili desiatky veľkých leteckých spoločností, aby kvôli koronavírusu zrušili lety smerujúce do ale aj z Číny. Znížil sa aj objem transatlantických letov, ako aj kapacita na trasách v Európe a Spojených štátoch.

Bojujúca britská letecká spoločnosť Flybe začiatkom štvrtka vyhlásil bankrot, keď pokles dopytu zabil nádeje na záchranu, ktorú podporovala vláda. Škótska letecká spoločnosť Loganair uviedla, že v nadchádzajúcich mesiacoch prevezme 16 letov spoločnosti Flybe.

Menšie ázijské letecké spoločnosti pod tlakom

Analytici tvrdia, že je pravdepodobné, že Flybe nebude poslednou obeťou.

Jozef Pospisil, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Fitch Ratings, uviedol, že väčšina veľkých leteckých spoločností má dostatočne silné súvahy na to, aby zvrátila šok, ktorý koronavírus spôsobil. Menšie letecké spoločnosti, najmä tie, ktoré majú sídlo v Ázii, sú však omnoho zraniteľnejšie.

Súvisiace:
Prepad z koronavírusov už zasiahol akciové trhy $9 biliónmi
Koronavírus by mohol byť pre EÚ väčším testom ako utečenecká kríza

Ďalej uviedol: „Pravdepodobne budú niektorí malí hráči, najmä čo sa týka regionálnych, že budú naozaj veľmi tvrdo zasiahnutými.“

Slabé letecké spoločnosti, ktoré nie sú schopné zabezpečiť podporu od investorov alebo vlád, by mohli utrpieť rovnaký osud ako Flybe alebo sa stať cieľmi prevzatia, najmä v Európe, kde prebieha konsolidácia priemyslu.

De Juniac z IATA uviedol, že možnosť ďalších leteckých spoločností hľadajúcich ochranu pred bankrotom alebo vyraďovanie z prevádzky bude závisieť od mnohých faktorov, vrátane dĺžky ohniska nákazy, hotovostnej pozície rôznych leteckých spoločností a rýchlosti návratnosti dopytu cestujúcich po prekonaní krízy.

Ďalej poznamenal: “V tejto fáze je ťažké povedať či bude nasledovať viac bankrotov,” … „Ak je trvanie porovnateľné s predchádzajúcimi ohniskami SARS alebo H1N1 a bude trvať štyri až päť mesiacov, priemysel by mal prekonať krízu, možno len s určitými obeťami. Ak bude trvať dlhšie, bude to pre väčšie množstvo leteckých spoločností náročnejšie.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Bloomberg

Facebook komentár