Nestle_mina_miliardy_na_vytvorenie_trhu_s_recyklovanymi_plastmi

Potravinárske spoločnosti, ktoré sa snažia znížiť svoju spotrebu plastov, majú veľký problém – je ťažké nájsť vhodný recyklovaný materiál. Nestlé tvrdí, že je ochotná minúť viac ako 2 miliardy dolárov na to, aby to napravila.

Najväčšia potravinárska spoločnosť na svete v nedávnom vyhlásení uviedla, že v ostatných častiach svojich činností zníži náklady pre uvoľnenie viac ako 1,5 miliardy švajčiarskych frankov (1,6 miliardy dolárov) na nákup 2 miliónov ton recyklovaného plastu do roku 2025.

Nestlé uviedla, že za recyklovaný materiál bude platiť cenu nad trhovou sadzbou, čo je súčasťou jej stratégie na zmiernenie nedostatku v rámci použitých plastov vhodných na balenie potravín tým, že do podnikania priláka nových dodávateľov. To by malo spoločnosti pomôcť splniť jej cieľ, ktorým je zníženie používania pôvodných plastov do roku 2025 až o tretinu.

Mark Schneider, generálny riaditeľ spoločnosti Nestlé vo vyhlásení uviedol: „Zabezpečenie bezpečnosti recyklovaných plastov pre potraviny je pre náš priemysel obrovskou výzvou.“

Dodal: „Preto chceme, aby sa minimalizovalo použitie plastov a zber odpadu, chceme tiež investovať a vytvoriť viac plastov, ktoré sa stanu nekonečne recyklovateľnými.“

Sander Defruyt, ktorý je odborníkom na plasty z Ellen MacArthur Foundation, povedal, že potravinárske spoločnosti majú pri výmene plastových obalov väčšie problémy ako iné spotrebiteľské firmy.

Výrobcovia potravín si podľa Defruyta často požičiavajú, aby stanovili nižšie ciele pre recyklovaný obsah.

Nadácia Ellen MacArthur predstavuje britskú charitatívnu organizáciu, ktorá sa venuje budovaniu „obehovej ekonomiky“ (“recyklovanej“). Medzi partnerov nadácie patria skupiny ako Unilever a H&M Group.

Súvisiace: Až 90,5% svetového odpadu z plastov sa nerecykluje

Spoločnosť Nestlé dúfa, že vytvorí také hospodárstvo pre potravinárske plasty, ktoré zabezpečí, že materiál sa nikdy nestane odpadom. Defruyt uviedol, že stratégia by mohla stimulovať trh, ktorý v súčasnosti sotva existuje.

Nestlé tiež oznámila, že jej rizikový fond o objeme 260 miliónov dolárov bude investovať do startupov zameraných na trvalo udržateľné balenia. Celkové výdavky na tieto iniciatívy by mohli dosiahnuť 2 miliardy švajčiarskych frankov (2,1 miliardy dolárov).

Vedecká aktivistka Matthp Wüthrich z Greenpeace Switzerland vo vyhlásení uviedla: „Je povzbudivé, že Nestlé sa konečne zaviazala znížiť svoju závislosť na plaste,“ … „Ak spoločnosť Nestlé chce prestať znečisťovať svet, musí skončiť so spoliehaním sa na plasty,“ a vyzvala spoločnosť, aby „úplne odstránila obaly na jedno použitie“.

Odstránenie plastov

Podľa celosvetovej lobistickej skupiny Break Free From Plastic, ktorej členmi sú Greenpeace a The Sierra Club, je práve spoločnosť Nestlé jedným z najhorších podnikových znečisťovateľov plastov na svete.

V októbri skupina označila firmy Nestlé, Coca-Cola a PepsiCo za najviac znečisťujúce spoločnosti a to už druhým rokom za sebou.

Celková spotreba plastov spoločnosti Nestlé v roku 2018, podľa internetovej stránky spoločnosti dosiahla hodnotu 1,7 milióna metrických ton. Defruyt uviedol, že v súčasnosti je recyklovaných len 2% plastových obalov spoločnosti Nestlé.

Jej divízia balenej vody – Nestlé Waters je najväčšou svojho druhu na svete a vyrába výrobky typu S.Pellegrino, Buxton a Poland Spring v 87 závodoch po celom svete.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, BBC

Facebook komentár