Plastové príbory.

Plastové príbory.

Európa navrhuje zákaz jednorazových plastových predmetov, ako sú príbory, slamky, vatové tyčinky a ďalšie podobné predmety, aby dopomohli k vyčisteniu oceánov.

Európska komisia chce zakázať 10 položiek, ktoré tvoria 70% všetkých odpadov vo vodných plochách a na plážach EÚ. V zozname sú taktiež plastové taniere ako aj miešadlá na pitie.

Návrh pravidiel bol predložený v pondelok, ale ešte potrebujú schválenie všetkými členskými štátmi EÚ a Európskym parlamentom. Kým pravidlá vstúpia do platnosti, môže to trvať tri až štyri roky.

Súvisiace: Veľké podniky: “Zaväzujeme sa k obmedzeniu plastových odpadkov”

Právne predpisy nie sú len o zákaze plastových výrobkov. Taktiež chcú, aby výrobcovia plastov niesli náklady na riadenie odpadu a úsilia pre vyčistenie a navrhujú, aby štáty EÚ do roku 2025, prostredníctvom nových recyklačných programov vedeli zozbierať 90% plastových fliaš na jedno použitie.

Európska komisia odhaduje, že ak tieto pravidlá budú v roku 2030 plne implementované, môžu stáť podniky viac ako 3 miliardy eur ročne. Zároveň by však mohli spotrebiteľom ušetriť približne 6,5 miliardy eur ročne, vytvoriť 30 000 pracovných miest a vyhnúť sa škodám na životnom prostredí a nákladom na vyčistenie v hodnote 22 miliárd eur (25,6 miliardy eur).

Spoločnosť Rethink Plastic Alliance – združenie environmentálnych organizácií – označilo návrhy “skokom v boji proti znečisteniu plastov”, ale niektoré nedostatky kritizovali.

V návrhoch sa nestanovujú ciele pre krajiny EÚ, ktoré by znížili používanie plastových pohárov a potravinových nádob.

Aliancia vo vyhlásení uviedla: “To by mohlo mať za následok, že krajiny sľúbia, že podniknú potrebné kroky, pokiaľ sa dosiahne akékoľvek zníženie, bez ohľadu na to, v akom objeme.”

Návrh však taktiež čelil kritike aj zo strany producentov plastov.

Organizácia Plastics Europe, ktorá zastupuje výrobcov, uviedla, že podporuje “zabezpečenie cieľov” v návrhu, ale ďalej poznamenala, že aby sa zabezpečil lepší výber použitého plastu na “odpadové hospodárstvo” je potrebné vyčleniť viac zdrojov.

Vo výhlásení poznamenali: “Zákazy plastových výrobkov nie sú riešením,” a ďalej dodali, že “alternatívne produkty nemusia byť udržateľnejšie.”

V celosvetovom meradle sa na recykláciu zhromažďuje iba 14% plastov. Miera opätovného použitia je v porovnaní s inými materiálmi naozaj katastrofálna, keďže sa recykluje až 58% objem papiera a až 90% železa a ocele.

Výskumy ukazujú, že na základe hmotnosti bude v svetových oceánov do roku 2050 viac plastu ako rýb, čo podnecuje tvorcov politík, jednotlivcov a spoločnosti k aktivite.

Súvisiace: Zaplatili by ste daň z papierovej šálky na kávu?

Minulý mesiac sa skupina viac ako 40 spoločností vrátane mien ako Coca-Cola, Nestle, Unilever a Procter & Gamble zaviazali znížiť množstvo plastov, ktoré sa vo Veľkej Británií používajú a následne vyhadzujú.

Spoločnosť Starbucks taktiež oznámila, že v marci spustila grantovú výzvu vo výške 10 miliónov dolárov na získanie návrhov pre pohár, ktorý sa dá ľahšie recyklovať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár