Az_90_5%_svetoveho_odpadu_z_plastov_sa_nerecykluje

Svetová kríza okolo odpadu z plastov si získala pozornosť britskej Kráľovskej štatistickej organizácie, ktorá označila túto štatistiku za tú top pre rok 2018. Je ním výsledok, že až 90,5% podielu plastového odpadu, nebol nikdy recyklovaný.

Organizácia, ktorá vybrala víťaza z nominácií verejnosti, vybrala štatistiku vytvorenú v správe OSN založenej na práci amerických akademikov – Roland Geyer, Jenna R Jambeck and Kara Lavender Law.

Verejné povedomie o tomto probléme rástlo, najmä po tom, čo dokumentárny filmový režisér David Attenborough zverejnil film “Modrá planéta II”, kde okrem iných hrôz ukázal, aj morskú korytnačku zahalenú v plaste.

Súvisiace: V roku 2050 by oceány mohli mať viac plastu, ako rýb!

Geyer po vyhlásení tohto ocenenia poznamenal: “Dúfam, že to pomôže upriamiť pozornosť na problematiku znečistenia plastov, ktorá ovplyvňuje takmer všetky spoločenstvá a ekosystémy po celom svete.”

Práve dva fakty o životnom prostredí boli pomenované ako najvýznamnejšie štatistiky za rok 2018.

V zozname sa tiež nachádzali údaje o Kylie Jenner ako aj vlakoch.

A v britskej kategórii bola najvyššia štatistická hodnota na úrovni 27,8% – najvyššie percento elektrickej energie, ktorá bola vyrobená solárnou energiou.

Solárna energia sa stala najdôležitejším zdrojom elektrickej energie v Spojenom kráľovstve – čím prekonala plyn a jadro – v jednom bode, počas horúčav z 30. júna.

Výkonný riaditeľ Kráľovskej štatistickej organizácie – Hetan Shah, poznamenal: “Štatistiky na tomto zozname zachytili niektorých z najvýznamnejších dominantných charakteristík danej epochy z roku 2018.”

Porota rozhodcov vybrala dvoch víťazov spolu s niekoľkými vysoko hodnotenými štatistikami – spomedzi viac ako 200 nominácií.

Medzi ďalšie vysoko hodnotené štatistiky patria:

1,3 miliardy dolárov: suma vytratená z hodnoty spoločnosti Snapchat v jednom dni, po statuse od Kylie Jenner, ktorá na sociálnej sieti Twitter napísala: “Takže je tu ešte niekto ďalší, kto už taktiež neotvára snapchat? Alebo len ja …. ach, je to tak smutné. ”

-85,9%: podiel britských vlakov, ktoré prišli na čas – čo je najnižšia hodnota za viac ako desať rokov

-40%: percento ruských mužov, ktorí sa nedožívajú veku 65 rokov

-64 946: počet prípadov osýpok v Európe od novembra 2017 do októbra 2018

-82%: percento všetkých britských retailových obchodov, ktoré uprednostňujú kamenné predajne a nie online

-16,7%: percentuálne zníženie počtu Jaffových koláčov vo vianočnej ponuke McVities

-6,4%: percento výkonných riadiacich pracovníkov spomedzi žien v spoločnostiach akciového indexu FTSE 250

Súvisiace:
Európa plánuje zákaz plastových príborov, slamiek…
Veľké podniky: “Zaväzujeme sa k obmedzeniu plastových odpadkov”

Rok 2017 bol prvým rokom, kedy Kráľovská štatistická organizácia vykonala svoju súťaž s cieľom poukázať na falošné správy a moc čísiel – štatistika roka bola o hodnote 0,1% – percento územia Veľkej Británie, ktorá je husto zastavanou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, BBC

Facebook komentár