Obhajcoia pána Snowdena uvádzajú, že jeho úniky dokumentov a informácií boli vo všeobecnom záujme, ale mnohí Američania ho považujú za zradcu.

Americký “spravodajský zradca” Edward Snowden taktiež uviedol, že Národná bezpečnostná agentúra sa mohla zaoberať aj priemyselnou špionážou.

V rozhovore pre nemecký kanál ARD TV, bývalý spolupracovník amerických tajných služieb – NSA povedal, že táto agentúra špehovala veľké nemecké spoločností, ktoré súťažili s americkými firmami.

( Súvisiace: Sila hovoriť pravdu – Julian Assange, Bradley Manning, Edward Snowden )

Pán Snowden, ktorému bol udelený dočasný azyl Ruska, taktiež povedal, že verí, že americkí predstavitelia by ho chceli zabiť.

Jeho únik spôsobil pobúrenie v Nemecku, keď vyšlo najavo, že telefón kancelárky Angely Merkelovej bol odpočúvaný.

Vypuklo to vlani, čo viedlo k tomu, že kancelárka Merkelová obvinila USA z neprijateľného porušenie dôvery.

Minulý týždeň prezident Barack Obama pre nemeckú ZDF TV uviedol, že americké odpočúvacie mobilného telefónu pani Merkelovej bola chyba a že sa to už viac nestane.

Nové tvrdenia pána Snowdena ohľadom priemyselnej špionáže môžu skomplikovať vyriešenie trans-atlantických nezrovnalostí.

( Súvisiace: Vláda so záľubou ukrýva vlastné zločiny a totalitné ambície )

S odvolaním sa na nemeckej strojársku firmu Siemens, pán Snowden pre ARD povedal: “Ak sú informácie o spoločnosti Siemens pre NSA pre národné záujmy prospešné, ani nemusia byť dôležité pre národnú bezpečnosť, táto agentúra Spojených štátoch po tých informácie pôjde a aj si ich vezme. “

On taktiež uviedol, že verí v to, že americkí agenti ho chcú zabiť, s odkazom na článok zverejnený na internetových stránkach Buzzfeed, v ktorom ho predstavitelia spravodajskej agentúry chcú vidieť mŕtveho.

V auguste Rusko pánovi Snowdenovi na obdobie jedného roka udelilo azyl, po tom, ako unikli podrobnosti amerických programov internetového dohľadu.

USA obvinili Snowdena z krádeže vládneho majetku, neoprávneného oznamovania informácií národnej obrany a úmyselného zverejnenia komunikačných stratégií americkej agentúry NSA.

( Súvisiace: U S A je nepodarený štát: Rozdeľte úniu )

Maximálna výška trestu z týchto jednotlivých obvinení je 10 rokov väzenia. Začiatkom tohto týždňa povedal, že určite nemá “žiadnu šancu” na spravodlivý proces v USA a nemá žiadne plány, aby sa tam vrátil.

Zdroj: RTNews

Facebook komentár