Strýko Sam odmenil kontraktami na viac ako 500 miliárd dolárov externé firmy v poslednom fiškálnom roku, platiac tak všetko od ponoriek až po domovnícke práce.

Výdavky smerujúce k vonkajším biznisom tvoria takmer každý tretí dolár z diskrečných vládnych výdavkov, čo zahŕňa všetko okrem nárokových programov ako sociálne zabezpečenie alebo úrok na dlh USA.

Toto číslo o výdavkoch pochádza z webstránky federálneho úradu pre riadenie a rozpočet USASpending.gov.

Vládne prenášanie prostriedkov na seba nedávno uporoznilo po tom, čo sa Edward Snowden, ktorý nedávno pracoval pre konzultačnú firmu Booz Allen Hamilton, priznal, že je zdrojom úniku dát, ktoré odhalili, že program národnej bezpečnostnej agentúry zozbieraval dáta od zákazníkov firmy Verizon.

Toto odhalenie prinieslo svetlo do faktu, že 99% z 5.8 miliardy dolárov ročného obratu Booz Allen prichádza zo zmlúv s rôznymi oddeleniami federálnej vlády, robiac z tejto firmy 14. najväčšieho vládneho dodávateľa.

Číslo 517 miliárd dolárov ale nezahŕňa mnoho zmlúv uzatvorených NSA a inými informačnými agentúrami, keďže väčšina výdavkov v týchto sférach je zatajených. Napríklad spomenuté číslo ukazuje iba 4 miliardy smerujúce do Booz Allen, napriek tomu, že vlastné finančné správy firmy ukazujú, že prakticky všetko z ich 5.8 miliardového príjmu pochádza z kontraktov s vládou.

Booz Allen sa zameriava na cyberbezpečnosť a technickú podporu vládnym počítačom a ich sieťam. Okrem obranných a informačných agentúr pracuje firma aj s takými civilnými agentúrami ako ministerstvo zdravotníctva a vnútorná príjímová služba (Internal Revenue Service), aby sa uistili, že aj ich počítačové systémy a siete sú bezpečné a efektívne.

517 miliárd dolárov je vlastne aj tak najnižšie číslo od fiškáleho roku, ktorý skončil v septembri 2007. Rekord bol 540 miliárd dolárov v zmluvách z fiškálneho roku 2008. Výdavky na vonkajších zmluvách ostali zhruba na rovnakej úrovni aj nasledujúce tri roky, až do nedávneho poklesu. Ale aj aktuálny údaj je takmer dvakrát väčší ako výdavky na zmluvách vo fiškálnom roku 2002.

“Máte neustály príliv a odliv. Stále pokračujete v debatách o tom, či by mali byť práce uskutočňované v rámci vlady, alebo zazmluvnené mimo nej,“ povedal Nick Palatiello, riaditeľ vzťahov s médiami z Business Coalition for Fair Competition, obchodnej skupiny pre dodávateľov.

Nick Schwellenbach, vedúci fiškálny analytik organizácie Center for Effective Government, povedal, že väčšina prírastku v kontraktoch za posledné desaťročie je spôsobená nárastom obrany a tajných služieb po teroristických útokoch 11. septembra 2001, a na podporné služby, ktoré tieto agentúry vyžadovali.

Povedal, že nedávny pokles je spôsobený ústupom amerických jednotiek z Iraku, a takisto aj jemné vrátenie sa späť k vládnutiu “z domu“ a väčšiemu využívaniu kontraktov s pevnými cenami počas obamovej administratívy.

Preložil: Marián Rehák

Zdroj: IrishSun.com

Facebook komentár