Stavil by som sa, že väčšina čitateľov „International Man“ pozná Petra Schiffa. Je to finančný komentátor a autor, výkonný riaditeľ spoločnosti Euro Pacific Capital a je známy pre jeho predvídanie finančnej krízy v roku 2008. Tiež má pochopenie pre internacionalizáciu. Peter sa so mnou podelí o jeho stratégie v našej diskusií uvedenej nižšie. A ja som rád, že ich prinesiem exkluzívne čitateľom „International Man“.

Nick Giambruno: Peter, vidíš potenciál pre ďalšie finančné krízy v USA vo vzdialenej budúcnosti?

Peter Schiff: Bohužiaľ áno. Aj keď, ako skoro je veľmi ťažké povedať. V skutočnosti, práve teraz máme vysokú úroveň spokojnosti. Akciové trhy sa zotavujú do nových nominálnych výšin. Ľudia sa zdajú byť presvedčený, že to najhoršie je za nami a že centrálne banky sveta vyriešili svoje problémy záverečným papierovaním. Ja si však myslím, že takto sa len zhoršujú hlavné problémy, ktoré spôsobili poslednú krízu. A preto čo centrálne banky urobili (najmä Fed), bude ďalšia kríza oveľa horšia.
Fed sa teraz snaží posúvať ekonomiku/ trh s bývaním nahor pomocou lacných peňazí. Koná tak v dezilúzii, že jedného dňa bude môcť tieto lacné peniaze zobrať preč a ekonomika/ trh s bývaním budú fungovať samostatne. Ale to nie je možné. Fed buduje hospodárstvo, ktoré je úplne závislé na lacných peniazoch. Preto, ak ich zoberiete preč, ekonomika sa rúca. Ale ak ich nezoberiete preč, potom je to ešte horšie.

Nick Giambruno: Aké opatrenia teda budú nahrádzať napr. kapitálové kontroly?

Peter Schiff: Ako sa meny znehodnocujú, tak sa vlády snažia nájsť spôsoby ako to zastaviť. Čo sa naozaj deje s infláciou je, že máme obrovský presun bohatstva od sporiteľov a veriteľov k dlžníkom. A americká vláda je najväčším dlžníkom sveta, ale mnoho amerických voličov je v dlhoch tiež.

Ak nechcete, aby bol Váš majetok zabavený, potom sa ho budete snažiť chrániť. Mohli by ste to urobiť presunutím Vašich dolárov do zahraničia a ich prevedením na cudzie meny. Snažíte sa dostať z tzv. cesty ublíženia, čo je stav, keď vláda potenciálne prichádza s kapitálovými kontrolami.

Uvalenie daní na transakcie v cudzej mene alebo ich okamžitý zákaz to urobí ešte ťažšie pre Vás alebo drahšie pre prijatie ochranných opatrení. Myslím si, že už máme začiatky kapitálových kontrol v Spojených štátoch. Vláda veľmi sťažuje Američanom podnikanie v zahraničí. Mnohé zahraničné finančné inštitúcie, banky a dokonca aj úschovne drahých kovov odmietajú obchodovať s americkými občanmi zo strachu z protiopatrení zo strany IRS alebo iných vládnych agentúr.

Nick Giambruno: Tak čo možu Američania a ostatní žijúci pod takouto vládou robiť, aby minimalizovali toto riziko?

Peter Schiff: Prvá vec, ktorú môžete urobiť je minimalizovať riziko kúpnej sily. Nemusíte dostať svoje peniaze do zahraničnej banky alebo zahraničného maklérskeho účtu, aby vystúpili z dolára. Ja pomáham Američanom rozdelovať globálne v rámci účtu v USA. Ale ich portfólio sa skladá zo zahraničných aktív, či už zahraničných dlhopisov, štátnych dlhopisov, korporátnych dlhopisov, zahraničných akcií, podielových akcií, komodít alebo drahých kovov. Toto sú všetko veci, ktoré budú chrániť kúpnu silu v inflačnom období, a ktoré federálna vláda/ Federálny rezervný systém nemôže zaťažiť inflačnou daňou.

Ak sa viac obávate politického rizika, že Vám americká vláda zabaví majetok, potom chcete urobiť ďalší krok. Tu nejde len o vystúpenie z dolára, ale dostať svoje peniaze von z krajiny. Avšak, americká vláda to stále viac komplikuje.

Viem to z mojich osobných skúseností. Založil som zahraničnú maklérsku firmu ako dcérsku spoločnosť mojej zahraničnej banky, ktorú som tiež založil, s názvom Euro Pacific Bank. Urobil som to prevažne pre cudzincov, ktorí mali problémy investovať s mojou americkou maklérskou firmou. Bezpečnostné pravidlá a predpisy sú teraz tak zaťažujúce, že mi to takmer spôsobilo, aby som videl každého cudzincu ako teroristu. Takže ak si chcel niekto otvoriť so mnou účet v Austrálii, tak s tým bolo toľko papierovania, že veľakrát by sa jednoducho vzdali v polovici procesu. Preto som založil túto zahraničnú banku a tak som nemusel pracovať v týchto medziach. A tak môžem byť viac konkurencieschopný k zahraničnému investorovi, ale nemôžem ponúknuť tieto služby Američanom.

Moja zahraničná banka nie je odlišná od iných zahraničných bánk. Aby som skutočne chránil súkromie svojich zahraničných zákazníkov, nemôžem prijať amerických zákazníkov. Ak by som prijal amerických zákazníkov, tak by moje náklady na plnenie požiadaviek boli veľmi vysoké. Z tohto dôvodu by som musel účtovať svojim zahraničným zákazníkom viac za transakcie, aby som sa udržal v biznise.

Tak uspokojovať všetku tú reguláciu a možnosť zdielania všetkých informácii o svojich zahraničných klientov s americkou vládou. Ja jednoducho nezoberiem americkým zákazníkom do mojej zahraničnej banky.

Nick Giambruno: Kde má Euro Pacific Bank centrálu a prečo ste vybrali takúto právomoc?

Peter Schiff: V St. Vincent a Grenadínach (Karibiku). Urobil som to z niekoľkých dôvodov – je to blízko ku mne, ale tiež kvôli bankovým zákonom. Máte utajenie, súkromie a žiadnu daň. Na moju spoločnosť ako zahraničnú banku neuvalia žiadnu daň z príjmu. Tiež neuvalia žiadne dane a zrážkové dane z úrokových výnosov alebo kapitálových ziskov zákazníkom mojej banky. A budete chcieť preraziť múr tajomstva, tak musíte ísť do svätého Vincenta na súd a získať miestny súdny príkaz, aby ste získali akékoľvek informácie z mojej banky .

Banka je regulovaná, ale nie je to zďaleka taký ťažký typ kontroly, ktorej by som čelil, ak by som sa snažil robiť tento biznis zo Spojených štátov. V skutočnosti, niektoré z vecí, ktoré robíme v zahraničí by mohli byť úplne nemožné. Pretože by už neboli ekonomicky realizovateľné, ak by som sa ich snažil robiť v Amerike. Ale môžem ich robiť v zahraničí, pretože tu vláda neukladá tieto umelé bariéry.

(Poznámka editora: Tu sa dozviete viac o Euro Pacific Bank)

Nick Giambruno: Vo všeobecnosti, v ktorých krajinách očakávate nárast cien?

Peter Schiff: Je to niečo ako menové alebo hospodárske triedenie. Ja sa vždy rozhliadam po celom svete, aby som videl, ktoré krajiny sú v najmenej zlom stave, ktoré sú najmenej bezohľadné a najmenej nezodpovedné. Skutočne nenájdete jednu krajinu, ktorá to robí dokonale. Len musíte nájsť tie, ktoré robia čo najmenej chýb.

Myslím si, že vysoko na tomto zozname sú Singapur a Hong Kong. Tieto trhy sú relatívne bez regulácie, bez zdanenia. Nie sú úplne bez nej, ale na relatívnej báze tam máte oveľa väčšiu slobodu, a tak máte oveľa väčšiu prosperitu. Máte oveľa lepšie ekonomické základy. A to nielen v týchto dvoch miestach, ale v juhovýchodnej Ázii všeobecne. V mnohých rozvíjajúcich sa ekonomikách nájdete oveľa menej vlády a oveľa viac slobody. Ľudia pracujú tvrdšie, sú úspornejší, sú produktivnější a sú exportnejší. Nemáte deficity obchodnej bilancie, rozpočtové deficity a nemáte zástupy ľudí, ktorí chcú odísť pred nárokmi vlády. V Európe máme stále radi Švajčiarsko, aj keď robia chyby pri viazaní svojej meny k euru. Myslím si, že nakoniec zmenia túto politiku. Investovali sme v Nórsku, Švédsku, Austrália, na Novom Zélande a dokonca aj bližšie k domovu v Kanade. Tiež máme nejaké investície v Južnej Amerike. Diverzifikujeme okolo celého sveta a snažíme sa dostať do správnych krajín, správnych mien, správnych skupín aktív.

Nick Giambruno: V súčasnej dobe vidíme, že sa prudko zvyšuje množstvo amerických občanov vzdávajúcich sa svojho občianstva. Tiež vidíme ľudí ako je Tina Turner a Eduardo Saverin vzdať svojho amerického občianstva. Bola by Tina oprávnená na použitie Euro Pacific Bank ?

Peter Schiff: Áno, akonáhle sa vzdá svojho amerického občianstva. Jediní ľudia, ktorí so mnou nemôžu bankovať, sú americkí občania alebo držitelia zelenej karty. Takže ak už nie ste americký občan, nemáte sídlo v Spojených štátoch, potom ste vítaní v banke.

Myslím si, že veľa ľudí to robí najmä z daňových dôvodov, hoci nemusí to byť nutne kvôli nim. Ak sa chcete vzdať svojho občianstva, tak musíte vyplniť formulár.  Môžete ho získať iba zo zahraničného veľvyslanectva alebo konzulátu. Kedysi bývali tieto formuláre zadarmo. Teraz stoja 500 dolárov za kus. Ak môžu účtovať 500 dolárov za tento formulár, mohli by účtovať 5 000 dolárov alebo 5 000 000 dolárov. Mohli by Vám v podstate znemožniť odísť. Snažia sa to robiť ťažšie odkedy Eduardo Saverin z Facebooku išiel do Singapuru. Teraz sa vláda snaží prísť so všetkými možnými spôsobmi, aby potrestala Američanov, ktorí sa snažia vzdať amerického občianstva. Bohužiaľ, toto je znakom národa v rozklade. Pred päťdesiatimi rokmi by sa nikto nechcel vzdať amerického občianstva. Ľudia si ho opatrovali. Skutočnosť, že toľko občanov platí obrovské množstvo peňazí, aby sa ho zbavili len dokazuje, ako veľmi sa časy zmenili. Americký pas už nie je aktívum, ktoré je potrebné chrániť. Ale záväzok, ktorého sa treba zbaviť.

Nick Giambruno: Myslíte si o sebe, že ste dostatočne medzinárodne diverzifikovaný?

Peter Schiff: Myslím si, že moje investície sú. Vlastním veľa zahraničných akcií. Mám veľa drahých kovov, mám veľa banských akcií. Ale protože žijem v Spojených štátoch, tak som tu stále zraniteľný. Moja rodina je tu, takže som nerobil nič so stratégiou fyzického výstupu. Aj keď si myslím, že mám finančné zdroje, ktoré by mi umožnili premiestniť sa. Ale zatiaľ som nepodnikol iné kroky ako vytvorenie zahraničného biznisu. Mám zahraničnú banku v Karibiku. Mám maklérsku firmu Euro Pacific Kanada, a tak tam mám kancelárie. Tiež rozmýšlam o otvorení pobočky v Singapure a snažím sa presunúť viac môjho podnikania, z USA (najmä spravovanie aktív). Nielen pre daňové zvýhodnenie mimo USA, ale kvôli regulačnému prostrediu. Ak chcete byť globálne konkurencieschopný, musíte byť v oblasti, kde si môžete minimalizovať tieto náklady. Pretože keď mám tieto náklady a moja konkurencia nie, tak potom som v nevýhode. A tiež pretože si myslím, že časom budú ľudia stále viac a viac váhať o zaslaní svojich peňazí do Spojených štátov. Takže ak budem hospodáriť s peniazmi, možno ich budem musieť riadiť zo zahraničia, pretože si myslím, že ľudia budú mať strach posielať peniaze sem, aby im ich americká vláda nezabavila.

Ak to niekedy bude naozaj tak zlé, že by ste chceli odísť. Potom by mohlo byť nezákonné zobrať akékoľvek zlato alebo striebro zo zeme. Práve teraz si môžete vziať viac ako 10 000 dolárov v hotovosti alebo peňažných ekvivalentech vrátane zlatého čistého kovu mimo krajinu. Pokiaľ poviete vláde, že si ho beriete. A ak im to nepoviete a chytia Vás, je tu veľká pokuta a trest väzenia. Na druhej strane je možné, že máte zakázané zobrať akéhokoľvek značné množstvo peňazí z krajiny, a kto vie aký trest by ste dostali, keby Vás chytili. Ale ak máte peniaze už preč zo zeme, potom sa nemusíte báť. Pretože odchádzate s ničím a peniaze na Vás čakajú na druhej strane hranice.

Nick Giambruno: Takže myšlienkou je predchádzať kapitálovým kontrolám?

Peter Schiff: Nuž, musíte sa dostať cez okno skôr ako ho zavrú. To je celá myšlienka, a práve teraz sa tieto okná zatvárajú všade dokola. Ako viac a viac offshore inštitúcii hovorí ” nie ďakujem” americkému zákazníkovi. Iný dôvod, kvôli ktorému budete chcieť konať je zavedenie devízových kontrol a poplatkov na nákup drahých kovov. Zatiaľ ich nezakázali, ale majú veľkú transakčnú daň alebo veľkú daň na zahraničnú výmenu. Ak si chcete kúpiť švajčiarske franky, môžu mať transakčnú daň. Chcete dostať svoje peniaze z dolára, skôr ako sú tieto dane zavedené. Pretože ak budete čakať do ich zavedenia, tak potom nemôžete dostať toľko peňazí von, pretože veľa stratíte na daniach. Pri snahe dostať sa von z dolára, sa skúšate vyhnúť inflačnej dani. Ale aj tak ste zasiahnutí nejakým iným druhom dane v procese, pretože to je naozaj to, čo sa snažia robiť. Veľa ľudí sa obáva dane z príjmu alebo dane z majetku a idú cez komplikované prostriedky, aby sa ich pokúsili minimalizovať. Ale potom zostanú zranitelní, čo môže byť najväčšou daňou zo všetkých – daň z inflácie. Preto musíte konať tak, aby ste sa chránili skôr, než sa ostatní ľudia začnú chrániť tiež. Pretože nakoniec Vám v tom vláda zabráni svojimi opatreniami úplne.

Preložila: Martina Remšíková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Euro Pacific Capital

Facebook komentár