Singapur predbehol Londýn, ako najväčšie clearingové centrum (účtovanie vzájomných operácií bez hotovostného platenia – ide o bezhotovostný platobný styk) pre domácu menu Číny, mimo jej krajiny a Hongkongu. S týmto vyjadrením prišlo Združenie pre celosvetovú medzibankovú finančnú komunikáciu (SWIFT – Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Údaje, ktoré zverejnila SWIFT ukazujú, že hodnota platieb v čínskom jüanu sa v období od marca 2014 do marca 2013 cez Singapur zvýšili o 375 percent, takže Singapur sa stal číslom jedna, pokiaľ ide o platobnú hodnotu čínskeho jüanu, s výnimkou Číny a Hong Kongu.

Súvisiace: Čínsky jüan sa zaradil medzi najviac obchodované meny sveta

Hong Kong tvorí 72,4 percenta z celkovej hodnoty platieb v čínskom jüane, zatiaľ čo Singapur tvorí a 6,8 percentný podiel a Londýn 5,9 percentný podiel.

Singapur dosiahol túto vrchnú pozíciu pred Londýnom prvýkrát od júna roku 2012, kedy hlavné mesto Veľkej Británie predbehlo vedúcu pozíciu pred týmto mestkým štátom.

Podstatný nárast v obchodov v renminbi(čínsky jüan), zúčtovaných v Singapure nasledovalo po rozhodnutí Číny vymenovať Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) stať sa oficiálnou zúčtovacou bankou Singapuru v mesiaci február.

Claus Kwon, vedúci trhov s cennými papiermi Ázie a Tichomoria u SWIFT poznamenal: “Od tej doby, po minuloročnom vymenovaní ICBC, ako clearingová banka v Singapure, sme očakávali, že toky platieb v čínskom jüane by sa v Singapure mali navýšiť, najmä ako sa ho čínske spoločnosti snažili využiť, k presunu prostriedkov vrámci krajín ASEAN.”

Súvisiace: Bude v tomto roku americký dolár nahradený čínskym juanom?

Michael Moon, riaditeľ platobných trhoch, APAC, SWIFT napísal v oficiálnej tlačovej správe: “Singapur má prirodzenú silu v oblasti obchodu, veľmi dôveryhodné a spoľahlivé podnikateľské prostredia a veľký počet talentovaných odborníkov pre oblasť financií a bánk – to všetko vedie k celkovej jednoduchosti podnikania.”

Proces “clearingu”(zúčtovania) je postup ktorým organizácia funguje ako sprostredkovateľ medzi kupujúcim a predávajúcim cez hladké bankové a obchodné transakcie.

Kwon taktiež očakáva, že objem obchodovania cenných papierov by sa v Singapure mali rovnako rozbehnúť.

Ďalej dodal: “V apríli, vládne finančné autority v Singapure vo svojom prejave uviedli, že v súčanosti chcú expandovať zo silnej základne z oblasti financovania obchodov, k rozvoju širšej škály investičných ponúk v čínskych jüanoch a to najmä na kapitálových trhoch a v oblasti správy aktív.”

Súvisiace: Ďalší klinec do rakvy doláru: Európa a Čína medzi sebou uzavreli veľkú dohodu

V mesiaci marec, platby v čínskych jüanoch medzimesačne vzrástli o 29 percent, na rekordnú hodnotu. Čínsky jüan predstavoval 1,62 percenta celosvetových platieb, z 1,42 percenta v mesiaci február.

Renminbi sa ku kanadskému doláru približuje, keďže táto mena dosahovala 1,83 percentný podiel a austrálsky dolár 1,84-percentným podiel.

Avšak, čínska mena je stále ďaleko za americkým dolárom a eurom. Tieto dve meny sa umiestnili na prvom a druhom mieste, keďže tvoria 40,19 percenta a 31,78 percenta platieb po celom svete.

SWIFT poskytuje sieť, ktorá umožňuje finančným inštitúciám po celom svete odosielať a prijímať informácie o finančných transakciách.

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár