Cena striebra jednoznačne rastie.

Cena striebra jednoznačne rastie.

V posledných týždňoch sa cena striebra zvýšila na najvyššiu úroveň od roku 2013. Agentúra CNBC skúmala, prečo sa investori zaujímajú o drahé kovy a čo vedie k drastickým pohybom.

Zlato je tradične obľúbeným bezpečným miestom pre investorov a môže byť aktívom s pozitívnym výkonom, v čase kedy dlhopisy ponúkajú nulový alebo negatívny výnos a akciové trhy dosahujú chabé zisky. Toto bol určite prípad počas koronavírusovej krízy, keď cena zlata dosiahla rekordné maximá.

V posledných týždňoch však striebro zaznamenalo ešte väčšie percentuálne zisky.

Mobeen Tahir, zástupca výskumu pre divíziu obchodovania na burze v spoločnosti Wisdom Tree uviedol: “Vyzerá to, že striebro sa snaží získať zlatú medailu.”

Spotová cena striebra, v reálnom čase, podľa údajov agentúry Reuters začiatkom tohto týždňa dosiahla hodnotu 29 dolárov za uncu. Odvtedy jeho cena čelila miernemu stiahnutiu, ale stále dosahovala úroveň takmer 27 dolárov za uncu. To predstavuje sedemročné maximum a zisk takmer 39% od polovice júla, kedy sa rally v rámci drahých kovov dostala do plného pohybu.

Medzitým sa zlato obchoduje okolo hodnoty 1 947 dolárov za uncu a od polovice júla dosahuje zisk na hodnote takmer o 8%.

Graf cien zlata a striebra:
Preco_investori_poslali_striebro_na_7_rocne_maximum_graf

Preco_investori_poslali_striebro_na_7_rocne_maximum_graf

Tri hlavné faktory pre rast cien striebra

Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie v Saxo Bank, telefonicky poznamenal: “Drahé kovy v zásade povzbudzujú „tri významné faktory”.“

Jedným z nich je vstrekovanie väčšieho množstva peňazí do ekonomiky centrálnymi bankami po celom svete, ako súčasť pokusov o zastavenie dopadu koronavírusovej krízy.

Hansen uviedol, že toto menové uvoľnenie vyvolalo ďalšiu neistotu týkajúcu sa zdravia finančného systému a obavy zo „zvýšeného dlhu u už tak zadĺžených oblastí, ktorý treba riešiť“, čím sa zvýšil dopyt po vzácnych kovoch ako investícii do bezpečného aktíva.

Výsledkom bolo aj to, že reálne výnosy smerovali do záporného pásma, čo znamená, že návratnosť, ktorú investori dostanú z dlhopisov, je rovnaká alebo nižšia ako miera inflácie. Znamená to menej „príležitostných nákladov“ na investovanie do aktíva, ktoré okrem výkyvu jeho ceny, ako napríklad u zlata alebo striebra, by malo mať automatické výnosy.

Po tretie, slabosť dolára za posledné týždne bol taktiež podporou pre ceny drahých kovov. Keďže sa s komoditami zvyčajne obchoduje v dolároch, slabšia hodnota meny sa často premieta do vyššej ceny komodít.

Zlato s „pripevnenou raketou“

Hansen označil striebro ako „zlato s pripevnenou raketou“, pretože má tendenciu rásť „vyššie a rýchlejšie“ ako jej drahší kolega.

Je to kvôli nižšej likvidite, hoci to môže tiež viesť k prudkému poklesu a „naozaj zvýšenému záujmu investorov, keď jeho cena prejde zmenou smerovania“.

Napríklad v marci, keď trhy čelili výpredaju investorov pre „potreby hotovosti“ a hľadali väčšiu likviditu, striebro čelilo ešte razantnejšiemu prepadu, konkrétne o viac ako 30%, čím sa obchodovalo okolo ceny 12 dolárov za uncu.

Zlato bolo tiež potláčané volatilitou, ale kleslo len o 11%, na približne 1 470 dolárov za uncu.

„Zlato má tendenciu byť menej volatilné ako striebro vzhľadom na jeho vynikajúci rozsah trhu,“ ako vysvetlil a dodal, že hodnota ročných zásob zlata sa odhaduje na päťkrát väčšiu hodnotu ako u striebra. Medzitým striebro má tendenciu byť vedľajším produktom pri ťažbe iných kovov, akým je napríklad meď.

Hansen dodal: „Na základe týchto faktorov je pravdepodobné, že silný rast bude mať v porovnaní so zlatom za následok zvýšený dopyt.“

Vplýva aj skutočnosť, že cena striebra sa stále nachádza len na 50% zo svojej rekordnej úrovne, nad 48 dolárov dosiahnutých v apríli roka 2011, zatiaľ čo zlato už dosiahlo rekordné hodnoty, čo pomáha lákať ešte väčšie objemy investorov.

Guy Foster, vedúci výskumu v správcovi aktív – Brewin Dolphin, nedávno v rozhovore poznamenal, že jeho firma uprednostňuje investície do striebra.

Pomer zlato/striebro – množstvo striebra, ktoré je potrebné na kúpu zlata – na tomto základe urobilo „striebro lacnejšie“.

Priemyselné použitie

Foster uviedol, že optimistickejší výhľad hospodárskeho vývoja v rámci spoločnosti Brewin Dolphin znamená, že priemyselný dopyt po striebre je „pridanou výhodou“.

Tahir skutočne vysvetlil, že viac ako polovica dopytu po striebre pochádza napríklad z priemyselných sektorov v elektronike, zdravotníckych zariadení a výrobe solárnej energie.

Takže okrem korelácie so zlatom, striebro pre predstavuje „jedinečnú kombináciu faktorov“ pre investorov, ktorí sa chcú „podieľať na cyklickom oživení, hospodárstve, spoločnostiach, podnikaní a … chceli mať určitý druh defenzívneho zaistenia, ktoré by mohlo predstavovať zabezpečenie proti viacerým rizikám.“

Tahir dodal: “Takže sa nejedná len o taktickú hru so striebrom, zároveň sa v rovnakom čase jedná o reálnu strategickú hru.”

Ako investovať do striebra?

Rovnako ako v prípade zlata, investori môžu podľa Hansenovho zdôraznenia kúpiť striebro vo fyzickej podobe, avšak tu je potrebné nájsť spôsob, ako ho udržať v bezpečí.

Fondy obchodované na burze sú podľa jeho vyjadrení „v súčasnosti zďaleka najvýhodnejším spôsobom prístupu na spomínané trhy.“ S fondmi sa obchoduje ako s akciami v reálnom čase, čo znamená, že sledujú pohyb základnej ceny striebra.

„Špekulatívni“ investori sa môžu tiež vystaviť hodnote striebru prostredníctvom futures kontraktov, čo sú druhy derivátov. Hodnota týchto kontraktov vychádza z podkladového aktíva.

Ide však o „stratégiu obchodníka“, ktorá podľa Hansena so sebou prináša zvýšené riziko, ktorým pri aktívach s pákovým efektom čelia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár