Čakanie je najťažšia časť. Ale môže to byť najlepší prístup k investovaniu do sesterského kovu zlata: striebra.

Na jeho tvári je vidno, že striebro vyzerá ako by práve teraz kričalo „Kúpiť“. Ale podľa  analytikov môžu existovať dôvody pre obchodníkov a investorov, aby boli trpezlivými.

Ale najprv sú tu býčie faktory pre nákup tohto vzácneho kovu:

* Dopyt prevyšuje ponuku
* Striebro sa aktuálne predáva s relatívnou zľavou a očakávaním ďalších ziskov
* Priemyselný dopyt rastie
* Tento kov má taktiež zatiaľ v roku 2015 lepšiu bilanciu ako zlato

Tieto pevné základy vytvárajú ružový obraz pre danú komoditu, ale Adam Koos, ktorý je prezidentom investičnej spoločnosti Libertas Wealth Management Group tvrdí, že inteligentný investor by mal byť trpezlivým.

Koos poznamenáva: “Tí by v súčasnosti nemali do striebra investovať, ale iba v prípade ak sa im páčilo zarábať peniaze a pritom bezpečne,” …. “To najlepšie, čo môžu investori urobiť, je byť mimo trhu striebra.”

Súvisiace: Arizona sa rozhoduje používať zlato a striebro ako menu

To môže byť ťažko realizovateľná rada, s ohľadom na vyššie uvedené zásady ktoré sú základnými fundamenty pre striebro, najmä preto, že cena na úrovni 16 dolárov za uncu je v aktuálne neuveriteľne lacnou, najmä v porovnaní s historickým maximom v blízkosti 49 dolárov za uncu v roku 2011.

Navyše cena striebra k dnešnému dňu počas tohto roka prekonala zlato, keďže striebro je vo viac ako 2% zisku, v porovnaní s stratou zlata na úrovni 0,7%.

A fyzický trh so striebrom v posledných dvoch rokoch čelí celosvetovému deficitu dodávok. Na ukážku Vám prinášame mapu exportu a importu od The Silver Institute.

Bradford Cooke, ktorý je generálnym riaditeľ spoločnosti Endeavour Silver poznamenal: “Ponuka striebra je v deficite vzhľadom k dopytu v troch z posledných štyroch rokov a na základe toho sa cena striebra musí začať zvyšovať,” … “Na tomto trhu nie je vidno prínos žiadnej novej ťažobnej bane, ktorá by mohla byť pre deficit prínosom, napriek tomu priemyselný dopyt stále rastie.”

Podľa agentúry Thomson Reuters sa India v minulom roku stala najväčším svetových dovozcom striebra v hodnote neuveriteľných 4 miliárd dolárov, zatiaľ čo Mexiko sa stalo najväčším vývozcom, keďže na svetové trhy poslalo striebro o takmer polovičnej hodnote – vo výške 2,2 miliardy dolárov.

Globálne zásoby by mali podľa agentúry Thomson Reuters v roku 2015 taktiež čeliť nedostatku o objeme 57,7 miliónov uncí.

Za normálnych okolností, by to predstavovalo vhodné dôvody prečo investovať do striebra, ale tu je hlavným argument prečo ešte stále treba čakať na nákup:

Ceny striebra môžu v nasledujúcich týždňoch zavrieť pri úrovni 17 dolárov, ale Koos varuje, že je pravdepodobné, že od týchto úrovní bude spolu so zlatom, v krátkodobom horizonte klesať.

Koos uviedol: “V súčasnosti je tam vidno príliš veľa proti-faktov a neistoty ohľadom amerického dolára, nehovoriac o 100% zmene nastavenia úrokových sadzieb, ktoré by sa mali zvyšovať, čo vytvorí príťažlivosť pre aktíva s vyšším výnosom.”

To znamená príchod volatility.

Súvisiace: Hugo Salinas-Price: Čo potrebuje vedieť každý politik o striebre

Sľubná budúcnosť striebra

Napriek tomu, mnoho znamení poukazuje na sľubnú budúcnosť pre striebro a všetko je to o načasovaní.

Jedným z dôvodov je aj očakávanie toho, že dodávky budú pravdepodobne počas tohto roka čeliť deficitu, keďže je vidno nárast v priemyselnom dopyte a  to je taktiež dôvodom, prečo niektorí analytici uvádzajú, že načasovanie zatiaľ nie je pre investorov v poriadku.

Chintan Kärnan, ktorý je hlavným analytikom trhu u Insignia Consultants, sa domnieva, že nálada na striebro je “zásadne medvedia (k poklesu), kvôli nedostatku dopytu od ázijských kupcov.”

Ďalej uviedol: “Krátkodobí a strednodobí investori striebra by mali počkať na jasnú zmenu trendu a potom investovať,” … “Dlhodobí investori môžu investovať do veľmi malého množstvo a vykonať nákup rovnakého množstva keď dolárová hodnota poklesne o 15%.”

Možno, že zmena trendu je už tu.

Taki Tsaklanos, ktorý je vedúci výskumu vo firme  Secular Investor poznamenal: “Denný graf ukazuje, že cena striebra sa dostalo von z klesajúceho trendu, ktorý začal vlani v lete.”

Ďalej uviedol: “Je jasné, že bol vykonaný veľký krok,” … “Vzhľadom k tomu, sezónne silné mesiace (júl a august) môžu byť na grafoch začiatkom zmeny trendu, takže v priebehu letných mesiacov očakávame nárast v cenách striebra.

Kärnan očakáva “vytvorenie dlhodobého dna v striebre pred mesiacom september.” Cena potom bude pravdepodobne konsolidovať na vyššie úrovne a to všetko v širokom rozsahu až do januára, a potom začne ďalší býčí beh.”

Napriek tomu, dokonca aj v súčasnosti Kärnan vníma striebro ako “podhodnotené” a “úroveň okolo 15 dolárov za uncu bude vidieť, ako veľkú zľavu pre potenciálnych investorov.”

Súvisiace: Interview s Hugom Salinas Price o návrate k striebornému mexickému pesu 

Trpezlivosť investorov

Takže, možno investori nebudú musieť čakať až príliš dlho.

Koos z Libertas ďalj uvádza: Ak ste dlhodobý investor, “počkajte si až do roku 2016 … kedy americký prezident bude veľkým otáznikom, americké akcie s najväčšou pravdepodobnosťou budú navyšovať volatilitu a prípadné zvyšovanie sadzieb bude zlepší okolnosti pre ceny kovov.”

To je rok kedy ceny striebra môžu zasiahnuť úroveň aj 30 dolárov.

Paul Mladjenovic, ktorý je autorom knihy Investície do drahých kovov pre nechápavých predpovedá: Striebro má v budúcom roku “silnú šancu dosiahnu” úroveň 25 až 29 dolárov. Jeho dlhodobá cieľová cena? 100 dolárov za uncu, ale neposkytol presnejší časový rámec pre tento cenový skok.

Endeavour Cooke nakoniec poznamenal: “Pamätajte si, že cenám striebra trvalo osem rokov keď sa dostali od 4,40 dolárov na 49 dolárov za uncu, takže samozrejme si myslím, že striebro môže ísť vyššie, ale stane sa tak až v priebehu niekoľkých rokov, kedy bude rásť spoločne so zlatom, kedy kríza globálnych dlhov a deficitov  sa opäť naplno prejaví, alebo príde k ďalšiemu znehodnoteniu amerického dolára.“

Zdroj: FinancialSense

Facebook komentár