Zarabam_950_dolarov_za_hodinu_pisanim_z_gauca_2018

Autorka Laura Belgrayová vytvorila prácu, vďaka ktorej budete pracovať pre seba.

  • Je možné pracovať ako kreatívna profesionálka nezávisle a môže vám to aj pekne vynášať.
  • Je dôležité poznať svoju vlastnú hodnotu, odbornosť a schopnosti a zodpovedajúcim spôsobom si za ne účtovať.
  • Využívajte nástroje sociálnych médií a sieťové udalosti, pretože vás na začiatku môžu osvietiť.

Ľudí vždy prekvapí, keď im poviem, že som spisovateľkou: „Ale čo, romány? TV šou? Poznám to?“

Keď im vysvetľujem, že mám blog a obchodujem s reklamou, povedia : „Super!“, ale niekedy vidím v ich očiach súcit. Ponúknu mi pomoc s hľadaním roboty. Predstavujú si, že žijem v zatuchnutom pivničnom byte, plnom švábieho trusu a nezaplatenými účtami.

Spisovateľ je v ich mysliach buď slávny, alebo špinavý chudák.

Ak ste začali s obchodovaním, ktoré je založené na kreatívnych službách, určite ste sa stretli s takýmito domnienkami. Alebo ste si aj sami mysleli, že ak radšej pôjdete za svojím snom a nie na právo, nikam to „nedotiahnete“. Možno vám napadlo, že naveky budete jesť instantné polievky a používať požičané účty na Netflix, alebo budete celé dni pozerať relácie, ktoré sú prepadáky a zúfalo sa pokúšať niečo predať cez telefón.

Pravda je, že dnes majú kreatívni profesionáli oveľa väčšiu šancu sa osamostatniť a zarábať toľko ako právnici, doktori a inžinieri. Alebo viac.

Len sa spýtajte záhybov na mojom gauči, ktorý je svedkom obchodov, počas ktorých za hodinu zarobím aj $950 a riadim ich z pohodlia domova. Vďaka tejto práci sa sama rozhodujem, kedy vstanem (zvyčajne neskoro) a kedy to zabalím (zvyčajne skoro). Je to práca, vďaka ktorej môžem cestovať taxíkmi, platiť údržbu, hypotéku, kupovať si predražené maliny, chodiť často na večere a dovoliť si ďalšie nevyhnutnosti, ako je napr. predĺženie rias. A berte do úvahy, že sa bavíme o cenách v New Yorku.

Nikto netvrdí, že som sa hneď dostala do štádia, že sa mi okamžite darilo. Trvalo mi osem rokov dostať sa až sem. Či už chcete s touto prácou začať len ako s „bokovkou“ alebo chcete podnikať na plný úväzok, tu je pár tipov, ktoré vám pomôžu byť najlepšími. (Áno, od vášho kouča).

Nepoužívajte slovo živnostník

Je záležitosť vnímania seba samého aj verejnosti. Zistila som, že keď počujem „Som živnostník,“, v podstate si to vysvetlím ako „Živorím a prijmem hocičo, čo mi hodíte.“ Inými slovami, znie to zúfalo a biedne. Namiesto toho sa skúste prezentovať ako vlastník firmy, nezávislý poskytovateľ služieb alebo poradca. Ktorý výraz vám znie najvplyvnejšie?

Avšak, keď sa ma ľudia spýtajú „Ste živnostníčka?“, nepoviem „Nie.“. Namiesto toho odpoviem „Mám vlastný biznis, áno,“ alebo „Som voľnou agentkou a áno, prijímam projekty.“

Nebuďte ako obuvník bez topánok

Mnoho kreatívnych ľudí sa ocitne v povestnej situácii a je ako obuvník bez topánok. Dizajnérka webových stránok so stránkami, ktoré budú spustené „už čoskoro“; manažérka sociálnych médií so siedmymi sledovateľmi (čo zahŕňa účet aj jej mopslíka); reklamná pracovníčka, ktorá dynamicky vyrába letáky pre kade koho, zatiaľ čo kašle na vlastnú prácu. Nebuďte taká. Nech vás reprezentuje vlastná práca. Buďte sama sebe vzorom, nech to stojí čokoľvek.

Staňte sa autoritou a „známou osobnosťou“

Možno si myslíte, že na to nie ste pripravená a neurobili ste doposiaľ nič výnimočného, ale pamätajte, že hoci len začínate, väčšina ľudí netuší, čo viete. Čo si myslíte môže byť staromódne, alebo to môže byť úplný základ pre niekoho, kto sa nezaoberá tým, čím vy. A ak ukážete verejnosti, že máte odborné znalosti, alebo možno postačia aj osobné príbehy, na miestach ako sú slávne podcasty, dôležité webové stránky či interview, nadobudnete autoritu a schopnosť viesť. Pekne povedané, ľudia si takto budú myslieť, že ste slávna. A výsledkom bude, že za prácu s vami zaplatia viac. Odzrkadlí sa to aj na vašom účte PayPal.

Získajte nejaké brutálne odporúčania a/alebo tlač

Myslela som si, že odporúčania sú o ničom – pre chudákov – tak som neochotne pridala tri alebo štyri na nenápadnú bočnú lištu s nástrojmi na mojej stránke. Ukázalo sa, že som sa mýlila. Až keď som získala poriadne odporúčania a zaplavila nimi a svojimi fotografiami stránku, sa môjmu obchodu konečne začalo skutočne dariť.

Sociálny dôkaz je silný. Tak požiadajte svojich drahých klientov o nejaké úžasné odporúčania; nezabudnite ani na svoju fotografiu. Umiestnite ich hore a do stredu na vašu stránku.

Zapamätajte si, že najlepšie odporúčania osvedčujú výsledky: „Po rokoch konkurzov, po ktorých mi sotva zavolali späť, mi fotografie Fanny Photographer zabezpečili častú rolu v ,This is Us‘ a časť v reklame na liek Advil, kde aj rozprávam.“ Menej vplyvnými, no stále lichotivými, sú odporúčania, ktoré len hovoria, že ste skvelá osoba: „Pracovať s Fanny Photographer bolo skvelé. Je ako bábika a s ňou zábava.“

Zdvihnite svoje ceny

Ako najlepšie zdvihnúť svoju hodnotu? Zdvihnite svoje ceny. Ako majiteľka firmy ich môžete určovať. Ak získavate úžasné výsledky od klientov a dopyt rastie, je čas zmeniť aj ďalšie veci. Pravda je, že to môže byť strašidelné. Všetci sa bojíme, že nám ľudia budú hovoriť „Prepáč, ale už si ťa nemôžem dovoliť,“ ale uvidíte, že budete priťahovať lepších klientov, ak budete drahšia. Ak súťažíte v cene, budete magnetom pre tých, ktorí hľadajú vždy tú najlepšiu cenu; o ľuďoch, ktorí sú nepríjemní ako tŕne v z**** ani nemusím hovoriť. Je absurdné, že práve lacní klienti sú vždy najnáročnejší. Beda, ak sa zmocnia vášho mobilného čísla.

Vytvorte si zoznam emailových kontaktov… a oslňte ich

Email je váš najsilnejší nástroj sociálnych médií na budovanie trvalého, lukratívneho vzťahu s vaším publikom. Ponúknite im atraktívny darček zdarma, ak sa u vás zaregistrujú. A keď už získate týchto emailových sledovateľov, nenechajte ich len tak nečinne sedieť. To je akoby ste niekoho pozvali na návštevu, a ani im neponúkli občerstvenie, alebo akoby ste ani doma neboli, keď prídu. Pravidelne im píšte emaily so zaujímavými príbehmi, cennými radami, s náhľadmi, ktoré by provokovali ich myšlienky, alebo čokoľvek, v čom ste dobrá. Zapáči sa im váš spôsob obchodovania, a tak si od vás niečo kúpia.

Nech je vaša značka osobná

Myslím tým, aby ste boli za vašou značkou dôverne a nekompromisne jedine VY. Čokoľvek vás robí svojskou, dajte to do každučkého detailu vašej práce a marketingu (hlavne do textov). Vaša jedinečná osobnosť vás nielen odlišuje na preplnenom trhu; ale čím viac vyjadrujete, kto ste, tým viac ľudí vás bude poznať , budú vás mať radi a budú vám veriť bez toho, aby sa s vami stretli. A vďaka tomuto putu nebudú váhať vytiahnuť platinovú kartu.

Neskúšajte sa zapáčiť každému

„Hra o tróny“. Produkty od Apple. Beyonce. Dokonca kvasené uhorky. Spomeňte si na hocijakú značku, osobnosť alebo vec, ktorú milujete a na to, že sa ľahko môže stať, že stretnete niekoho, kto povie „To nie je pre mňa.“ Takže ak sa bojíte, že keď ukážete svoju skutočnú osobnosť, odradíte od seba nejakých ľudí, vedzte, že to tak bude. A je to dobrá vec. Na oplátku, ľudia, ktorým sa páčite, budú k vám priťahovaní ešte viac. A budú vám platiť adekvátne. Pamätajte, že žiadna silná značka nie je pre každého. Ani vy by ste nemali byť.

Laura Belgrayová, zakladateľka Talking Shrimp, je ocenená expertka na copywriting a veľmi lenivá osoba. Píše TV spoty pre klientov ako sú NBC, Fandago a Bravo a pomáha podnikateľom a tvorcom, aby zarábali na tom, že sú na 100% svojskí.

Preložila: Emília Kosztolányiová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYtimes, Yahoo

Facebook komentár