Po poklese predaja ochutených limonád, Cola a Pepsi sa obracajú s nakopnutím obchodu na balenú vodu.

Predaj balenej vody sa v Spojených Štátoch za posledných 15 rokov viac ako zdvojnásobil a Američania jej v roku 2015 kúpili 11,7 miliárd galónov.

Avšak, kritici sa pýtajú, či tento zjavne zdravý krok je naozaj až tak pozitívny ako sa zdá.

„Zatiaľ čo verejné vodovody majú povinnosť výročne zverejňovať výsledky metód úpravy vody a  testov kontaminantov, spoločnosti predávajúce balené vody túto povinnosť nemajú,“ povedal v Auguste pre Men´s Journal Paul Pestano, analytik databáz  v Environmental Working Group. „Takže pokiaľ ide o balenú vodu, nevieme akou úpravou prešli, alebo aké filtračné techniky používajú alebo aké zvyškové kontaminanty sú stále prítomné vo vode.“

Inými slovami, balená voda je často predávaná ako lepšia a bezpečnejšia možnosť, ale spoločnosti ktoré ju predávajú nemusia zverejňovať také isté základné informácie aké musia zverejňovať všetky vodárenské spoločnosti.

Súvisiace: TOP 20 produktů s astronomickou přirážkou

A vlastne v štúdii z roku 2008 EWG našlo 38 znečisťujúcich látok v 10 značkách balenej vody. Dve z desiatich testovaných značiek, boli chemicky neodlíšiteľné od miestnej vody z vodovodu.

S takou silnou podobnosťou medzi balenou vodu a vodou z vodovodu, prečo si vôbec niekto kupuje balenú vodu? Odpoveď je: vynikajúci branding.

„Balená voda je marketingový trik storočia,“ napísal v roku 2014 John Jewell v The Week.

Spoločnostiam predávajúcim balenú vodu, argumentuje Jewell, sa podarilo presvedči ľudí, že kupovanie vody je zdravšia voľba ako sladená voda.

Ale pravdou je, že pri takomto porovnávaní ide o prípad nepravdivej rovnosti. Balená voda nie je len alternatívou k limonáde – je to alternatíva k oveľa lacnejšej a eko-priateľskej vode z vodovodu. Kúpou balenej vody spotrebitelia ukazujú seba samých ako pútavých ľudí a ľudí, ktorí sa ozaj zaujímajú o svoje zdravie, aj keď by si mohli jednoducho dať vodu z vodovodu ktorá je 2 000 krát lacnejšia.

Presne týchto nezávislých ľudí zaujatých výživou hľadajú giganti ako Pepsi a Cola. A funguje to.

Voda je jedna z najtrendovejších nápojov na trhu s nealkoholickými nápojmi s nárastom predaja v roku 2015 z 6,5% na 11,4% pre značky ako Basani, Aquafina a Poland Springs. Na porovnanie množstvo Coca Coly skonzumovanej Američanmi kleslo o 1% a predaj Pepsi klesol o 3,2%.

A výsledkom toho je, že Coca Cola a Pepsi hľadajú iné nápoje, aby zvýšili svoje predaje.

Výkonný riaditeľ PepsiCo Indra Nooyi povedal v apríli, že menej ako 25% celosvetového predaja spoločnosti pochádza z predaja koly. Lepšie povedané, spoločnosť sa zameriava na zdravé pochúťky a nesýtené nápoje – proces ktorému hovoria „odolnosť voči budúcnosti.“

Súvisiace: 
Coca-Cola zarába viac peňazí tým, že menej predáva
Keďže Coca-Cola čelí prepadom, objavila ďalší nevyužitý trh

Podobne, predaje nesýtených nápojov Coca-Coly, ako napríklad čajov, džúsov a balenej vody narastajú, zatiaľ čo objem predaja koly sa znižuje.

„Od roku 2000 sme zvýšili predaj nesýtených nápojov z približne 10% na 30%,“  povedal v júli pre Q&A prevádzkový riaditeľ James Quincey.

Balená voda predstavuje biznis v hodnote 13 miliárd amerických dolárov, ktorý, logicky, nemusí existovať. Taktiež je to priemysel, ktorý neprestane rásť. Tým, ako sa Američania odvracajú od limonád, je to presne druh nápoja, ktorý spoločnosti ako Pepsi a Cola potrebujú vo svojom portfóliu.

Preložila: Katarína Dobrotinová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: IBTimes, TheWeek

Facebook komentár