Hedge fondy sú v médiách zmieňované sto krát denne a zamestnávajú jedných z najlepšie platených obchodných profesionálov. Získať svoju prvú prácu v hedge fondoch nie je prechádzka ružovou záhradou, pretože vybudovanie kariéry v tomto odbore stojí mnoho odhodlania a výdrže pri vytváraní sietí. Mnoho hedge fondov dostáva cez 100 žiadostí týždenne od študentov a skúsených profesionálov, ktorí hľadajú možnosti zamestnať sa.

Ako na seba upozorníte, rozprúdite pohovor a zakotvíte v práci pre hedge fondy? Či už hľadáte prácu na začiatok alebo sa chcete posunúť v polovici kariéry na prácu manažéra v hedge fondoch, tento 10-krokový plán vám pomôže k úspešnému štartu. 

Krok 1. Uistite sa, že skutočne chcete robiť pre Hedge fond

Čím ste si istejší prácou pre hedge fondy a nie prácou účtovníka alebo prácou v podielových fondoch, fondoch obchodovaných na burze alebo akciových fondoch, tým ľahšie bude riadiť sa týmito 10 krokmi a získať vašu prvú prácu pre hedge fondy.

Ak skutočne chcete pracovať pre hedge fond, ukáže sa to na vašej sebadisciplíne, utváraní sietí, znalostiach odboru, vášni, a nakoniec vo vašom konaní. Môže sa stať, že neskôr zmeníte názor, ale ak chcete skúsiť prácu v tomto odbore,  dajte do toho všetko a naučte sa tak veľa, ako len môžete. Rozhodnite sa zmeniť zameranie, zaviažte sa k tomu na tri až päť rokov a zistite, čo z toho vznikne.

Krok 2. Staňte sa študentom odboru hedge fondov

Ak je vaším cieľom pracovať pre hedge fond, vytvorte si každodenné návyky, ktoré vedú k tomuto cieľu. Napríklad sa prihláste k odberu voľne dostupných noviniek hedge fondov, každý deň čítajte dve alebo tri kapitoly z knihy o hedge fondoch alebo sa pripojte k lokálnej hedge fondovej asociácii či klubu. Aby ste zistili, kde by ste sa v rámci odboru mohli zaradiť, potrebujete získať tieto základy:

 • Kto sú hlavní hráči v odbore?
 • Aké termíny/definície je dôležité vedieť?
 • Aké stratégie manažéri hedge fondov zvyčajne využívajú?

Krok 3. Použite Stratégiu troch kruhov 

Jim Collins napísal v roku 1995 bestseller “Z dobrého skvelé”. V jeho výskumoch zistil, že spoločnosti, ktoré spravili skok z dobrých na skutočne skvelé, využili, ako to on nazýva “stratégiu troch kruhov”.

Keď čelia ťažkému rozhodnutiu alebo rozhodujúcemu okamihu v ich pôsobení, lídri týchto korporácií by si mali nakresliť  tri kruhy. Jeden zahŕňa možnosti, ktorými sú nadšení, jeden možnosti, v ktorých môžu využiť výhodu svojich skúseností a jeden zahŕňajúci len tie myšlienky, ktoré by mohli byť vysoko ziskové. Potom zvážia len možnosti, ktoré spadajú do priesečníka týchto troch kruhov. Inými slovami, na to byť úspešným v odbore hedge fondov a robiť priebežne múdre rozhodnutia, by malo pomôcť zvážiť len tie možnosti, v ktorých ste nadšení pre prácu, čerpáte z vášho vzdelania a máte prirodzené silné stránky a potenciál mať z nich vysoký profit.

Krok 4. Nájdite si kariérnych hedge fond mentorov

V rámci prieskumu sveta hedge fondov by ste si mali čoskoro nájsť niekoľko potenciálnych mentorov, s ktorými by ste mohli začať rozvíjať mentorské vzťahy. Zvyčajne to chvíľu trvá, vybudovať vzťahy s mentorom, avšak mnoho úspešných ľudí je šťastných, keď môže pomôcť iným ak na to má čas. Ak chcete zapôsobiť na mentora, budete potrebovať ukázať istú oddanosť, aktívny postoj k učeniu, trpezlivosť, pokoru a hlad po učení do takej miery ako len budete môcť.

Krok 5. Absolvujte jednu alebo viac stáží

Ako náhle sa stanete viac vzdelanými ohľadom hedge fondov a nájdete potenciálneho mentora, mali by ste začať hľadať stáže. Dokonca aj keď robíte na plný úväzok na inej pozícii, viesť si prieskum 5 až 10 hodín týždenne môže stačiť na to, aby vám odhalil, ako hedge fondy vytvárajú obchodné myšlienky alebo fungujú v podnikaní. Snažte sa pracovať na mieste, ale nenechajte si ujsť skvelú príležitosť k učeniu, ak jediný spôsob ako získať stáž v hedge fonde je pracovať na diaľku. 

Pokiaľ sa chcete počas stáží naučiť čo najviac, predstavte si sám seba v koži zamestnávateľov hedge fondov – sú veľmi zaneprázdnení a tvrdo pracujú v konkurenčnom prostredí. Dobre sa sústreďte na detaily, a nepýtajte sa hneď na začiatku príliš veľa otázok inak ich oberiete o viac času, za koľko im stojíte. Skúste sa učiť tak, že si v danom prostredí všímate veci za pochodu. Väčšina stáží bude vyžadovať širokú škálu úloh, niektoré sa budú zdať banálne, avšak sú veľkou pomocou pre ostatných vo firme.

Krok 6. Rozvíjajte vaše jedinečné  cenné návrhy

Teraz keď už ste prečítali články, knihy a časopisy o hedge fondoch, absolvovali stáže a vytvorili si mentorské vzťahy, je čas zistiť, kam do odboru zapadáte.

 • Aký typ práce by ste chceli?
 • Aký typ zodpovednosti hľadáte?

Toto je podobné ako stratégia troch kruhov, s výnimkou toho, že je potrebné prijať konkrétnejšie kroky ohľadom rozhodnutia, akú úlohu budete zohrávať v rámci odvetvia hedge fondov. Napríklad, ak chcete byť analytik rozvíjajúcich sa trhov, napíšte pár bielych kníh ohľadom investičných analýz rozvíjajúcich sa trhov. Alebo sa špecializujte na jednu oblasť, ktorú preskúmate skutočne do hĺbky. Povedzme, rozhovor s 10 fondmi rozvíjajúcich sa trhov a prečítaním piatich kníh z  overených zdrojov o danej tematike.

Nebuďte všeobecný; buďte jedinečný a nájdite niečo, pre čo máte vášeň. Popíšte medzeru a staňte sa veľmi sčítaným v danej oblasti na rozdiel od priemerných odborníkov na investície. Nenechajte však svoje vedomosti, aby vám stúpli do hlavy – začať pôsobiť ako príliš hrdý alebo arogantný skutočne sťaží možnosť byť prijatý alebo povýšený. 

Krok 7. Pracovné typy v hedge fondoch

Každý hedge fond je iný, ale v rámci celého odvetvia je rad typických vlastností a zručností, ktoré mnohí zamestnávatelia týchto fondov hľadajú. Tu je niekoľko z nich:

 • Kvantitatívne skúsenosti a schopnosti – Koľko peňazí ste vy osobne priniesli alebo zarobili poslednej firme, kde ste pracovali?
 • Vzdelanie – Ivy league (združenie 8 prestížnych škôl v USA)1, MBA,  Ph.D. finančne-kvantitatívneho zamerania.
 • Známky lojality, zapálenia pre vec a pokory.
 • Niečo naviac, ako odborná znalosť PR, schopnosť zhromažďovania aktív alebo informačná výhoda.
 • CFA, CAIA alebo menovanie na post CHA (Chartered Hedge Fund Associate).
 • Prestížne mená z vašich minulých zamestnaní pre hudge fondy alebo značné maklérske (wire house) skúsenosti.
 • Žalúdok pre štruktúru vysokých provízií/bonusov.

Krok 8. Zakotvite v nepropagovanej práci vo sfére hedge fondov

Jedným zo spôsobov hľadania takejto práce je predom neohlásený telefonický kontakt s firmami z online výpisu Obchodnej Komory, priemyselných adresárov či združení. V odbore hedge fondov sa tak môže učiniť skrz vytvorené siete v Hedge Fund Group (HFG), Hedge Fund Association (HFA), HedgeWorld Service Provider Directory alebo v miestnej CFA spoločnosti. 

Informatívne rozhovory môžu byť skvelou cestou pre nájdenie pozícií, ktoré vám poskytnú výborný tréning, skúsenosti a plat a budú mať väčší význam vo všeobecnej propagácii. Ak sa dostanete do malej alebo rýchlo rastúcej firmy a ukážete skutočné zapálenie pre vec, oddanosť a dôveru v prácu pre nich, pozícia môže často byť formovaná podľa vašich zručností. Vo výsledku môže mať vaša práca omnoho väčší potenciál ladiť s vašimi prednosťami a túžbami.

Špecializovaný prístup 

Pre získanie pozície v odbore hedge fondov zvoľte tento prístup: Stretnite sa so štyrmi najlepšími maklérskymi firmami, dvoma správcami a 20 analytikmi z hedge fondov a portfólio manažérmi. Vysvetlite im kto ste a opýtajte sa, či ich môžete pozvať na kávu a naučiť sa niečo o ich podnikaní. Ak sa naučíte dostatok, na oplátku sa vás opýtajú čo hľadáte a ako by vám mohli pomôcť pri plnení vašich cieľov. Keď bude stretnutie končiť, požiadajte o mená dvoch, či troch osôb, ktoré by boli ochotné sa s vami stretnúť a pozorujte ako sa vaše siete rozrastajú.

Krok 9. Zvážte prácu pre Poskytovateľa služieb pre hedge fondy                                  

Aj keď práca pre poskytovateľa služieb sa nezdá byť taká úžasná ako pracovať priamo pre hedge fondy, je to skvelá príležitosť pre niekoho, kto je veľmi skúsený v oblasti prime brokerage, risk managementu alebo správe hedge fondov. Tieto typy pozícií vám odhalia veľké množstvo jednotlivých hedge fond manažérov, ktorí sa môžu v istom bode rozhodnúť vás zamestnať práve kvôli vašim odborným vedomostiam alebo vzťahom. Konkrétne práca v prime brokerage môže byť prípravou pre prácu v marketingu fund-of-funds (fondy investujúce do iných fondov) alebo kariéru third-party marketing

Krok 10. Žiadosť o prácu v hedge fonde 

Ak ste sa prepracovali cez predošlých deväť krokov, máte teraz, dúfajme, hrubú predstavu o tom, pre akú hedge fondovú stratégiu alebo poskytovateľov služby by ste chceli pracovať. Existuje len veľmi málo náborárov, ktorí budú pracovať s niekým, kto nemá minimálne 3 ročnú prax v odbore hedge fondov. Mnoho profesionálov síce úspešne využíva skúsenosti z iných odvetví na plynulý prechod do sveta hedge fondov, avšak náborári zvyčajne nepracujú s takýmto typom kandidáta. Vaše najlepšie možnosti pre získanie tohto neulapiteľného miesta sú:

 • Cez metódu neformálneho rozhovoru
 • Spojiť sa s profesionálmi v oblasti hedge fondov, ktorí absolvovali na vašej škole
 • Stať sa členom Hedge Fund Group (HFG)
 • Získať menovanie v CFA, CAIA or CHA
 • Navštevovať konferencie hedge fondov a získať tak kontakt s profesionálmi

Ak dostanete šancu zažiadať o prácu priamo v hedge fonde, zúžte výber telefonátom so žiadosťou o stretnutie pár dní po tom, ako dostanú vašu žiadosť.

Súhrn

Väčšina hedge fondov chce ľudí, ktorí bažia po vedomostiach, sú pokorní a inteligentní. Ak toto budete mať na pamäti, kým budete prechádzať týmto 10-krokovým plánom, mali by ste  mať veľkú šancu získať vašu prvú prácu v hedge fonde a začať úspešnú kariéru v tejto oblasti.

Preložil: Lenka Lešová

Zdroj: InsiderMonkey.com

Facebook komentár