Opäť sme natrafili na viac trápnych rozhovorov medzi bankármi …

Noviny Irish Independent so sídlom v Dubline, odhalili pásky z interného telefónneho hovoru zo septembra 2008 medzi dvoma manažérmi z Anglo Irish Bank počas záchranného riešenia, ktoré zneli celkom škandalózne. Irish Independent upozorňuje, že rozhovor ukazuje ako podviedli centrálnu banku.

Vedúci pracovníci zo záznamu boli identifikovaní ako John Bowe (šéf kapitálových trhov banky) a Peter Fitzgerald (riaditeľ retailového bankovníctva).

Avšak, Bowe “kategoricky poprel”, že podviedol centrálnu banku a Fitzgerald, ktorý nebol zapojený do rokovaní s regulátormi, povedal, že nevie o žiadnom zámernom omyle, píše sa v správe.

Či tak alebo onak, novo odhalené nahrávky pôsobia stále trápne.

Tu sú niektoré časti (od Irish Independent):

Dvaja bankári začnú ich rozhovor žartom, prirovnajúc sa k mužom schopným chodiť po vode a piť pivo z oboch rúk.

John Bowe: “Hello”

Recepčný: “John, mám pre vás Peter-a Fitz-a.”

Bowe: “Ach áno, OK”

Bowe: “Ako mi babička hovorievala, musíte byť terapeutický …”

Peter Fitzgerald: “Čo to má znamenať? Či viem pracovať na počítači? (obaja sa smejú)

Bowe: ” Terapeutické, terapeutické … Len som ti prezváňal.”

Fitzgerald: “Som všestranný, rovnako to znamená, že môžem chodiť po zemi a po vode.”. (väčší smiech)

Bowe: “Môžeš piť, môžeš piť pivo z oboch rúk …” (Smiech)

Potom sa pustili do ozajstnej debaty. Bowe hovorí Fitzgerald-ovi, že sa stretol s Irish Financial Services Regulačným úradom (IFSRA) predchádzajúci deň o získaní € 7 miliárd. Smejú sa, ako to nikdy nebudú môcť splatiť.

Bowe: “Tak sme šli dole … čo sme v podstate povedali. Áno, v Centrálnej. A myslím, suma  sumárum, že sme im povedali” Pozrite, čo potrebujeme, je sedem miliárd eur … a my vám  dáme toto a hento a čo vám dáme je naša pôžička zaistenia, takže vám nedáme ECB, dávame  vám úverovú doložku.

“Dali sme mu list termínov a zostavili sme zariadenie a povedali, že to je to, čo potrebujeme.  A to vytriezvelo každého celkom rýchlo, veď vieš.”

Fitzgerald: “Áno.”

Fitzgerald: “A je to, € 7 miliárd za termín?”

Bowe: “Toto je € 7 biliónové premostenie.”

Fitzgerald: “Áno.”

Bowe: “Takže … takže je premostené, kým vám to môžeme oplatiť … čo je nikdy.” (Obaja sa  smejú)

Potom vtipkujú ako regulátori budú musieť vymeniť svoje spodné prádlo po vypočutí podmienok tejto dohody.

Bowe: “Takže v súlade s podmienkami, ktoré hovoria o splácaní, my hovoríme: Nie … ”  (smiech)

Fitzgerald: (smeje sa) “Nič … proste nič. Nepoužiteľné. OK a čo povedal on?: “Potrebujem  zmenu spodného prádla? “

Fitzgerald: “Ježiš, že je to veľa prachov … Ježiš K_____, Bože … viete, že centrálna banka má  iba € 14 miliárd EUR celkových investícií, takže by išli na 20 .. . Gee .. to by bolo vidieť.

Bowe: (Smeje sa) “Bolo tam trochu toho … a toho: “A ako by sme to robili? Museli by sme  vám dať … musíme … Ježišu, žiadate nás hrať na kačice a káčerov s predpismi. ” A my sme  povedali: “Áno.” Povedali sme si: “Pozri sa, čo hovoríme, je, keď sa dostaneme do problémov,  máme 100.000 a paušálnych vkladateľov v Írsku a všetci budú veľmi hlasní.”

Fitzgerald sa pýta Bowe-a, ako prišiel na 7 miliárd. Bowe odpovie, že tak ako vtedajší generálny riaditeľ David Drumm, vytiahol si to z jeho “zadku”.

Fitzgerald: “Ach to sme, áno, áno, a, ehm, ako ste sa dostali na sedem?

Bowe: “Tak, ako by povedal Drummer,” vytiahol som to z môjho zadku “, vieš. Ehm … Chcem  povedať, čo sme urobili, bolo, že sme v podstate povedali: “Aká je výška, ktorú môžeme  sekuritizovať počas nasledovných šiestich mesiacov? ” A v podstate im povedali: “Pozrite sa,  náš problém je čas, nemáme schopnosť vytvárať likviditu, nepriateľ je tu čas.”

Fitzgerald: “Aha.”

Bowe: “Takže môžeme opraviť, inými slovami, môžeme obnoviť likviditu z nášho úverového  portfólia, ale to, čo nemôžeme urobiť – nemôžeme to byť teraz a súvaha uniká teraz”

Bowe hovorí Fitzgerald-ovi, že skutočne potrebujú viac peňazí než 7 miliárd.

Bowe: Áno a to číslo je sedem, ale skutočnosť je taká, že potrebujeme viac než to. Avšak  stratégia je, že ich vtiahneš dnu, necháš si napísať veľký [šek] a oni musia zachovať, musia  podporiť svoje peniaze, vieš. “

Fitzgerald:  “Áno, áno, áno, áno, áno. Dostali sa do hry a to je kľúčové.”

Bowe: “Dostali a investovali veľa. Pokiaľ by videli, ak by len zbadali, tú obludnosť napred,  mohli by sa  rozhodnúť, že majú na výber. Vieš, čo mám na mysli? Mohli by povedať, že  náklady pre daňovníka sú príliš vysoké. Ale … ehm … keď to nevyzerá príliš veľké na začiatku  … keď to vyzerá veľké, dosť veľké, aby to bolo dôležité, ale nie príliš veľké, že to skazí všetko,

Fitzgerald: “Áno, áno.”

…. 

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: IrishIndependent

Facebook komentár