Koronavirus_zasiahol_oblecenie_do_kancelarii_Firmy_maju_velke_problemy

V minulosti bolo vychýrené najmä šité pánske oblečenie na mieru, elegantné šaty a vysoké podpätky.

Nová realita z práce z domu rýchlo prekalibrovala módny kódex profesionálneho oblečenia a práve to spôsobuje problémy najmä maloobchodníkom, ktorí predávajú formálne kancelárske odevy.

Brooks Brothers, ktorý je 202-ročným predajcom pánskeho oblečenia, ktorý obliekal 40 amerických prezidentov a je synonymom klasického bankárskeho vzhľadu na Wall Street, sa prihlásil do konkurzu, pretože uprostred pandémie dopyt po jeho oblekoch razantne prepadol.

Medzitým Ascena Retail Group, ktorá vlastní odevné reťazce Ann Taylor a Lane Bryant, pre agentúru Bloombergu poznamenala, že zvažuje všetky možnosti, ako zostať nad vodou, potom, čo jej obchody boli tvrdo zasiahnuté útlmom nákupu oblečenia vrátane oblečenia do kancelárií. Ascena plánuje zatvoriť najmenej 1200 obchodov. Konkrétne v Spojených štátoch, Kanade a Portoriku má 2 800 predajných miest.

Tieto turbulencie taktiež zasiahli aj spoločnosť Men’s Wearhouse. S viac ako 10 miliónmi mužov, ktorí v posledných mesiacoch prišli o prácu, a miliónmi ďalších ľudí pracujúcich z domu, nie je nákup obleku prioritou.

Spoločnosť Tailored Brands, ktorá vlastní značku Men’s Wearhouse, by mohla byť ďalším maloobchodníkom, ktorý bude z tejto oblasti čeliť bankrotu.

Spoločnosť Ascena okamžite na žiadosť o komentár neodpovedala a spoločnosť Tailored Brands sa k tomu odmietla vyjadriť.

So stále väčším počtom pracovných hovorov a stretnutí tímov, ktoré sa v súčasnosti konajú z pohodlia domova, sa kancelárske oblečenie stalo rozhodne uvoľnenejším. Predstavuje to posun, ktorý je tu prítomný už roky, pretože zamestnávatelia v odvetviach s vyššou produktivitou, ako sú finančné služby, zápasili o talenty s technologickými spoločnosťami a startupmi (začínajúcimi firmami), ktoré mali svoje vlastné, prepracovanejšie pracovné kultúry.

„Klinec do rakvy“

Pandémia by mohla naveky ukončiť trend rozsiahleho využitia formálneho oblečenia.

Stylistka so sídlom v New Yorku – Jessica Cadmus, ktorej klienti väčšinou pracujú vo finančnom priemysle, uviedla: „Vyhlásenie bankrotu spoločnosti Brooks Brothers je skutočne neuveriteľné.”

Cadmus pracovala v spoločnosti Brooks Brothers už od začiatku svojej kariéry a pomáhala zriadiť klientské služby osobnej asistencie pre hlavný obchod spoločnosti na newyorskej Madison Avenue.
Ďalej uviedla: “Realita je taká, že trendy pracovných odevov sa už nejaký čas menia a bohužiaľ pandémia bola posledným klincom do rakvy.”

Cadmus poznamenala, že jej klienti ešte pred obmedzeniami pohybu na verejnosti prechádzali presunom k uvoľnenejšiemu pracovnému vzhľadu. „Došlo k obrovskému posunu v rámci pracovného prostredia.“

Jessica Cadmus, stylistka, ktorej klienti väčšinou pracujú vo finančnom sektore, uviedla, že pandémia urýchlila pokles dopytu po formálnom pracovnom oblečení, ako sú obleky na mieru.

Jessica Cadmus, stylistka, ktorej klienti väčšinou pracujú vo finančnom sektore, uviedla, že pandémia urýchlila pokles dopytu po formálnom pracovnom oblečení, ako sú obleky na mieru.

V priebehu minulého roka banka Goldman Sachs oznámila, že jej zamestnanci by sa mohli začať obliekať do kancelárie bez prísnych pravidiel. Firma z Wall Street historicky uprednostňovala košele a obleky s golierom.

Cadmus ďalej uviedla: „Potom, keď svet zasiahla pandémia Covid-19 a ľudia boli nútení pracovať z domu, nastalo absolútne zastavenie nákupu formálneho pracovného oblečenia,“ … „Dôraz mojich klientov je v súčasnosti na ležérnejšie odevy, kde pohodlie je kľúčové.“

Jej mužskí klienti skôr vyhľadajú nové košele, ale nie nohavice. Poznamenala: „Nepýtajú sa na športové kabáty, obleky alebo topánky. Len na košele. Ženy chcú skôr náhrdelníky, náušnice a brošne, aby počas video-hovorov vyzerali vhodne.“

Niektorí ľudia sa dokonca z pyžama ani neprezliekajú. Spoločnosť NPD, zaoberajúca sa prieskumom trhu, oznámila že v júni 47% spotrebiteľov uviedlo, že na sebe mali rovnaké oblečenie počas väčšiny dňa a takmer štvrtina respondentov uviedla, že väčšinu dňa rado nosí ako aktívne odevy, oblečenie na spanie tak aj spoločenské odevy.

Maria Rugolo, analytička NPD pre odevný priemysel uviedla: „Ľudia jednoznačne počas dňa nechcú meniť viac odevov, najmä za týchto okolností,“ … „Je to o miešaní a maximalizovaní šatníka. Stále chcú pre prácu vyzerať reprezentatívne, ale tiež sa chcú cítiť pohodlne.“

Stylistka Nicola Harrison, ktorej klienti zahŕňajú profesionálov v oblasti financií a ďalších priemyselných odvetví, uznáva, že pracovné odevy sú teraz menej elegantnými.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár