Spolocnost_Amazon_si_robi_zalusk_uz_na_cele_krajiny

Podľa banky Morgan Stanley (v správe zaoberajúcej sa tým ako digitálne technológie narúšajú maloobchodný predaj krajín) voči spoločnosti Amazon, keďže neustále globálne expanduje sú v ohrození celé ekonomiky a najmä na rozvíjajúcich sa trhoch.

Amazon predstavuje platformu online predaja produktov. Zároveň je známy, tým že jeho činnosť často spôsobuje otrasy a narušenie celého priemyslu v danej krajine. Riziko predstavuje hlavne pre tradičné obchody ako sú drogérie, ale aj poisťovne. Je nevyhnutné ale dodať, že Amazon je ohrozením pre ne hlavne v krajinách, kde je ich status už oslabený. Ich problémom je, že si dostatočne neosvojili predávanie cez internetové stránky a keď sa na trhu objavil Amazon, tak to väčšinou bol pre ne dosť drsný budíček.

Súvisiace: Sú Apple, Amazon a Facebook budúcnosťou bankovníctva?

Analytik spoločnosti Morgan Stanley nedávno napísal, že „Amazon pokračuje v expanzií a v novom investovaní na medzinárodných trhoch“. Dodal ešte, že rozvíjajúce trhy predstavujú „nasledujúce päť biliónové bojisko“

Rozvíjajúce sa trhy, ktoré sú celosvetovo v najväčšom ohrození Amazonu:

India

Podľa najnovších odhadov spoločnosti eMarketer, oblasť tzv. e-commerce v Indii predstavuje zhruba 3% z celkového predaja maloobchodov. Na porovnanie môžeme použiť údaje z roku 2017 od spoločnosti Statista, podľa ktorých je toto číslo v Spojených štátoch amerických až na desiatich percentách. Tento vysoký podiel v USA je zapríčinený práve spoločnosťou Amazon.

Morgan Stanley udáva, že Amazon investoval v Indii až 5 miliárd dolárov, čo predstavovalo otvorenie viac než 60-tich pobočiek na výdaj tovaru. Najväčšiu konkurenciu pre Amazon v Indii ale predstavuje Wallmart, ktorý kúpil Flipkart – najrýchlejšie sa rozrastajúcou spoločnosťou predávajúcou tovary na internete. Na základe údajov spoločnosti 7Park Data dosahuje podiel Flipkartu na trhu s online predaji v Indii približne 40% a stále narastá. Naopak podiel Amazonu v posledných rokoch neustále klesá. V prípade, že by sa ale v budúcnosti situácia zmenila a Amazon získal v Indii dominantné postavenie na poli online predaja, následne by to výrazne ohrozilo nielen maloobchod ale aj celú ekonomiku Indie.

Indonézia a Thajsko

V Indonézii môžeme hovoriť ešte o nižšom čísle v oblasti internetového predaja. Podľa dát eMarketeru z roku 2015 môžeme hovoriť o 1,4% podielu z celkových maloobchodných predajov. Nowak poznamenal, že existuje ale „možnosť, že by Amazon v Indonézií investoval 600 miliárd dolárov“. V takom prípade by sa Amazon stal vážnou hrozbou pre tradičné indonézske siete predajní ako sú MAP či Matahari.

V Thajsku je podiel internetového predaja ešte nižší ako v Indonézii. V časovom rozmedzí od apríla po jún 2018 ale Amazon v Thajsku spustil aplikáciu International Shopping Experience, ktorá je súčasťou aplikácie s názvom Amazon Shopping. Hlavnou výhodou je, že umožňuje zákazníkom v rôznych krajinách zúžiť ich vyhľadávanie výrobkov až na 45 miliónov produktov, len pre ich krajinu.

Latinská Amerika

Pri Latinskej Amerike sa odhad online predajov podľa eMarketera pohybuje medzi 3 až 4 percentami celkového predaja. Morgan Stanley ale dodáva, že v Sao Paolo bolo nedávno otvorených až 50 000 pobočiek výdaja tovaru od spoločnosti Amazon, čo je oproti predošlým rokom asi štvornásobne viac. Amazon zároveň umožnil na začiatku tohto roka spotrebiteľom v Mexiku používať debetovú kartu – Amazon Rechargeable. Táto karta ich zákazníkom umožňuje nielen ľahšie nakupovanie, ale ponúka aj spätnú väzbu spoločnosti o tom, čo by ich zákazníci v budúcnosti chceli. Tieto údaje následne Amazon využíva pri svojej reklame a online obchode. Expanzia Amazonu nielen v Brazílii, ale aj vo zvyšku Latinskej Ameriky môže v nasledujúcich rokoch predstavovať reálnu hrozbu pre predajcov ako NetShoes, Renners, Viavarejo či Elektra.

Austrália

Najnovšie čísla online predaja z Austrálie sú z roku 2014. Na druhú stranu eMarketer ale očakáva, že do konca roku 2018 sa bude austrálsky podiel pohybovať okolo 5,6%, čo je ale stále menej ako na úrovni amerického podielu. Amazon túto situáciu môže čoskoro zmeniť, pretože nedávno otvoril pobočku v Melbourne a naviazal spoluprácu s Australia Post. Táto spolupráca je pre Amazon nesmierne výhodná, pretože Australia Post je štátom vlastnená poštová služba, ktorá v roku 2017 priniesla štátu príjmy vo výške takmer 5 miliárd dolárov. Pobočka v Melbourne bude mať preto na starosti hlavne finálnu distribúciu tovaru. Morgan Stanley je presvedčená, že to silno zasiahne siete predajní Supercheap Auto and Harvey Norman, BigW a množstvo ďalších.

Súvisiace: Prečo je Amazon „tichým zabijakom“ ktorý môže ohroziť Facebook?

Japonsko

Asi najrozvinutejšiu krajinu v podmienkach maloobchodného predaja na internete v rámci cieľového zoznamu Amazonu predstavuje Japonsko, v ktorom sa podiel online reklamy pohybuje na úrovni 6,7%. Amazon chce aj napriek tomu ale online predaj v Japonsku ešte posilniť. Preto v období od júla do septembra 2017 predstavil služby Echo a Alexa. Rovnako podľa banky Morgan Stanley spustil aj službu dodania potravín – Prime Now. Echo a Alexa sú zariadenia umelej inteligencie, ktoré majú zákazníkom uľahčiť vyhľadávanie produktov. Prime je zas atraktívna zľavová platforma obľúbená zákazníkmi po celom svete. V Japonsku sú podľa analytikov banky Morgan Stanley najviac ohrození činnosťou Amazonu tradiční predajcovia ako Rakuten, Oisix a Lohaco.

Preložila: Eva Medzihorská

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár